W poniższym artykule wyjaśniamy, czym zajmuje się pośrednik nieruchomości.
Sprzedaż czy wynajęcie mieszkania nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Ze względu na to, wiele osób decyduje się oddać cały proces w ręce pośredników.
Wielu osobom wydaje się, że praca pośrednika nieruchomości to po prostu udostępnianie na portalach ogłoszeniowych ofert o wynajmie czy sprzedaży różnych lokali. Nic bardziej mylnego. Praca agenta zaangażowanego w swoją pracę, któremu zależy mu na czymś więcej niż na podstawowej prowizji, jest wymagająca i wielotorowa. Podstawowym zadaniem każdego pośrednika jest oczywiście znalezienie klientów, którzy będą chcieli kupić lub wynająć nieruchomość, np. mieszkanie, dom czy lokal usługowi. Pomagają oni jednak także drugiej stronie. Jeżeli ktoś szuka idealnego miejsca dla siebie, ale nie dysponuje czasem, zatrudnia agenta, który robi to za niego. Pośrednicy współpracują więc zarówno z kupującymi i sprzedającymi, jak i z wynajmującymi i najemcami.
Znalezienie kupców lub chętnych do najmu mieszkania wcale nie jest łatwe. W dzisiejszych czasach klienci mogą wybierać na rynku nieruchomości, więc każdy lokal musi być przygotowany w sposób zachęcający. Wielu pośredników współpracuje więc z firmami zajmującymi się home stagingiem, dekoratorami, firmami budowlanymi, a także inspektorami budowlanymi. Dzięki temu są w stanie pomóc klientom przygotować lokal na sprzedaż czy wynajem, tak, aby kwota, którą otrzymają, była jak najwyższa. Pośrednicy współpracują też z fotografami, którzy pomagają im zrobić odpowiednie zdjęcia do oferty. W dzisiejszych czasach zwykłe fotografie zrobione przy pomocy telefonu nie wystarczą, szczególnie jeśli chodzi o kosztowne nieruchomości.
Oczywiście agenci nieruchomości są także odpowiedzialni za odpowiadanie na wiadomości dotyczące konkretnych ogłoszeń, organizowanie spotkań w celu obejrzenia mieszkania i całą później obsługę klientów. Wiele osób właśnie dlatego decyduje się na ich usługę, ponieważ nie mają czasu, ochoty lub umiejętności negocjowania i rozmawiania z zainteresowanymi kupnem czy najmem.
Co ważne, jako że pośrednicy nieruchomości współpracują też z klientami, którzy szukają dla siebie mieszkania czy domu, mają oni także zaplecze w postaci kontaktów do prawników czy doradców kredytowych. Wiele agencji za swój atut podaje właśnie to, że pomaga nieodpłatnie uzyskać kredyt hipoteczny czy załatwić formalności związane z kupnem. Jest to ważne, ponieważ mogą w szybki sposób sprawdzić np. czy klient ma zdolność kredytową, a co za tym idzie czy oglądana nieruchomość jest w ogóle w zasięgu danej osoby.
Pośrednik nieruchomości rozlicza się z klientami przy pomocy prowizji. Co to oznacza? Otóż w przypadku sprzedaży pobiera procent od wartości nieruchomości. Najczęściej spotykany przedział to od 1-3% wartości nieruchomości. W przypadku najmu pośrednicy pobierają zwykle od połowy do dwóch miesięcznych czynszów najmu. Co ważne, ich wynagrodzenie nie jest nigdzie uregulowane, więc negocjacje są jak najbardziej wskazane. Na wysokość prowizji wpływa także to, czy płacą ją obie strony, czy tylko jedna. Jeśli wiesz, że zarówno Ty, jak i druga strona musicie ponieść koszt, warto negocjować znacznie niższą stawkę niż ta zaproponowana przez agenta na początku.
Decydując się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości, musisz podpisać z nim umowę. Taki dokument najprawdopodobniej zostanie przygotowany przez agenta, jednak musisz dokładnie go przeanalizować. Umowa powinna zostać zawarta w formie pisemnej. Wyróżnia się dwa typy: umowa otwarta i umowa na wyłączność.
Umowa otwarta pozwala na współpracę więcej niż z jednym pośrednikiem lub agencją nieruchomości. To bardzo popularna i lubiana przez klientów forma umowy, ponieważ można wynegocjować lepsze warunki. Warto jednak mieć na uwadze, że to, co mało dostępne, wydaje się być bardziej luksusowe, a więc jest bardziej pożądane. Co za tym idzie oferty, które posiada tylko jedna agencja, są chętniej wybierane.
Umowa na wyłączność to taka, która daje pośrednikowi pewność, że tylko on posiada daną nieruchomość w swojej ofercie. Na klienta, który zdecydowałby się oddać ją także innemu agentowi, nałożone zostają kary umowne. To dobry rodzaj umowy dla obu stron. Dlaczego? Agent stara się, aby klient był zadowolony z usługi i nawet gdyby sprzedaż się nieco przeciągała, nie przeszedł do konkurencji. Klient z kolei obsługiwany jest przez jedną osobę, a jego nieruchomość staje się dobrem limitowanym.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi nawiążesz współpracę z odpowiednią osobą!
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Poradniki
Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!