Czy warto kupować mieszkanie w 2024?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jakie są za i przeciw kupowania mieszkania w 2024 roku?

O własnym mieszkaniu marzy wielu ludzi. Tak było od zawsze (zwłaszcza w naszym kraju, gdzie istnieje duże przywiązanie do własności prywatnej) i jeszcze zapewne długo tak będzie. Moment zakupu zależy od wielu czynników. Między innymi od dostępności gotówki albo po prostu od zdolności kredytowej. Czy ktoś zastanawia się na przykład, czy warto kupić mieszkanie w tym roku? Czy może lepiej poczekać? Takie wątpliwości też się pojawiają. Czasem faktycznie, pomimo posiadania finansów, warto trochę się wstrzymać i kupić mieszkanie po okazyjnej cenie. Czy warto kupować mieszkanie w 2023 roku? Zbadajmy to!

Co z cenami mieszkań w 2023 roku?

Trzeba przyznać, że rynek nieruchomości obecnie jest bardzo niestabilny i trudno mówić tu o konkretach, prognozując ceny na rok 2023. Trudno jest w tym momencie powiedzieć, czy warto kupować mieszkanie w tym właśnie roku. W 2022 roku obserwowaliśmy wysoki koszt mieszkań podyktowany między innymi wzrostem cen nieruchomości i robocizny.

Na mniejszą liczbę sprzedanych mieszkań wpływ miała też zdolność kredytowa kupujących, a właściwie to jej brak. Czy jest szansa na niższe ceny mieszkań w 2023 roku i wzrost liczby sprzedanych nieruchomości? 

Wystarczy przejrzeć artykuły publikowane w Sieci i prasę branżową, by dotrzeć do wielu sprzecznych informacji. Jedni prognozują, że ceny mieszkań przynajmniej w pierwszych miesiącach 2023 roku będą utrzymywać się na obecnym poziomie. Zależą one od zbyt wielu czynników, by mogły tak raptem zacząć spadać.

Drudzy twierdzą, że ceny jeszcze w tym roku będą utrzymywać się na jednakowym poziomie i nie spadną, ale w kolejnych latach znowu zaczną rosnąć. W związku z tym zalecają, aby jak najszybciej te mieszkania kupować. 

Ze względu na tak rozchwianą sytuację na rynku nieruchomości, trudno jednoznacznie rozwiązać dylemat, czy warto kupować mieszkanie, czy nie. Wiele osób zapewne podejmie decyzję pod presją różnych indywidualnych czynników. Czy decyzja będzie dobra, okaże się dopiero z czasem. 

Czy warto kupić mieszkanie w 2023?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, które wskazują na to, że przynajmniej na początku roku 2023, a może i dłużej, ceny mieszkań będą stały w miejscu, nie ma sensu śpieszyć się z zakupem. Jednak czy warto kupować mieszkanie w 2023? Warto jeszcze chwilę się wstrzymać, a wówczas okaże się, czy rok 2023 jest faktycznie dobrym momentem na ten kosztowny zakup.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Należy jednak podkreślić – chwilę. Bo zbyt długotrwałe ociąganie się z decyzją może skutkować stratami na tym zakupie. Jeśli sprawdzi się, że faktycznie kolejny rok będzie obfitował w podwyżki, jeszcze trudniej będzie to mieszkanie kupić. 

Z drugiej strony warto podejść do sprawy w ten sposób – jeśli ktoś ma w tym momencie zdolność kredytową albo jeszcze lepiej, wolne środki umożliwiające zakup mieszkania, nie powinien zwlekać. Wówczas 2023 rok na pewno będzie dobrym momentem na finalizację tej transakcji. Pamiętajmy, że mieszkanie zawsze jest dobrym sposobem na ulokowanie swojego kapitału.

Na zakupie mieszkania nikt nie straci. Może je później wynajmować, może je sprzedać. Na pewno więcej na tym zyska, niż straci. A gdyby faktycznie sprawdziły się prognozy, że mieszkania w 2024 roku zaczną drożeć, to nawet jeśli obecny już właściciel danej nieruchomości zechce ją sprzedać w tak niedalekiej przyszłości, tylko na tej transakcji zarobi. 


Indeks cen mieszkań na rynku w 2023 roku.W przypadku mieszkań, mimo wszystko zaobserwować można ciągłe podwyżki w ciągu lat. Czy teraz jest zatem dobry moment na kupienie mieszkania? O tym dowiesz się z dalszej części artykułu.


Weźmy też pod uwagę to, że jednak obserwując wzrost cen dosłownie wszystkiego (nie tylko na rynku nieruchomości) w perspektywie ostatnich lat, już nie wrócimy do cen, jakie obowiązywały, jeszcze wydaje się nie tak dawno. Bardziej możemy spodziewać się ich dalszego wzrostu niż spadku. Tak właśnie może być w przypadku mieszkań.

Niestety, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku osób, które planują wziąć kredyt – tu dochodzi jeszcze czynnik drogich rat, zatem opłacalność tej inwestycji, w porównaniu z zakupem za gotówkę, jest dużo bardziej niepewna. A więc, czy warto kupować mieszkanie w 2023 roku? Klasycznie należy odpowiedzieć – to zależy.

Natomiast zdecydowanie bardziej zyskowna jest opcja kupna ze środków własnych (przynajmniej w większości) niż z kredytu. 

Czy mieszkania będą tańsze?

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Tak jak była mowa powyżej, ceny mieszkań mogą nieco spadać, ale już raczej nie spadną do kwot, jakie płaciliśmy za metr kwadratowy kilka czy kilkanaście lat temu. Nawet jeśli mieszkania tę będą tańsze, to i tak nie da się zbyt dużo na nich zaoszczędzić. Przeważnie i tak są kupowane na kredyt. Jeżeli tylko ktoś ma zdolność kredytową i zadłuży się celem zakupu mieszkania, to oszczędność na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych nie będzie zbyt odczuwalna. A nie zapominajmy, że sytuacja na rynku nieruchomości może być jednak inna i ceny, zamiast spadać, mogą rosnąć. 

Czy warto kupować mieszkania w 2023 roku, czy może lepiej poczekać, albo w ogóle z tego zakupu zrezygnować – każdy musi ustalić to samodzielnie.

Niewiele da się w tej sprawie przewidzieć, bo zależy to od bardzo wielu czynników. Na pewno należy obserwować rynek i starać się wyczuć najlepszy moment na zakup lub skorzystać z pomocy doradców. Jednak w większości przypadków liczyć się będzie po prostu szczęście – na przykład „złapanie” wyjątkowo atrakcyjnej oferty.

Wiele osób tak mocno koncentrując się na tym, czy warto kupować mieszkanie w 2023 roku, czy lepiej zaczekać, że nie skupia swojej uwagi na sprawach, które przy kupnie nieruchomości też są bardzo ważne.

Chodzi tu o stan wybranego mieszkania. Śpiesząc się z kupnem, by ktoś inny nie wyprzedził, by ceny nie wzrosły, by udało się doprowadzić transakcję do końca – zapominają o sprawdzeniu, czy ta nieruchomość została wykonana z właściwych materiałów, czy nie posiada wad konstrukcyjnych itd.

Pośpieszny zakup może generować poważne konsekwencje w przyszłości. Osoby zaślepione cenami, tym wzrostem, prognozami spadków, często zapominają o tych ważnych kwestiach. 

Warto też dodać, że czasem, pomimo iż na rynku nieruchomości obserwuje się ciągłe wzrosty cen, pojawiają się oferty mieszkań z podejrzanie niskimi cenami. Czy są podyktowane rozpaczą deweloperów szukających ratunku i sposobu na odzyskanie zainwestowanego kapitału, czy może sposobem na pozbycie się mieszkań z poważnymi wadami? Pośpiech nie będzie tu dobrym doradcą. 

Osoby, które właśnie zastanawiają się nad tym, czy warto kupować mieszkanie w 2023 roku, czy nie, zapraszamy do nas. Co prawda nie odpowiemy ze 100% pewnością na to pytanie, ale na pewno pomożemy sprawdzić mieszkanie, czy nie ma w nim przypadkiem niedociągnięć i wad. Zapoznamy się również z dokumentacją dotyczącą nieruchomości. Dzięki nam dokonasz bezpiecznego zakupu. Unikniesz problemów, do jakich mogą doprowadzić wady konstrukcyjne budynku i niedociągnięcia w dokumentacji. Sprawdzimy, czy Twoje przyszłe mieszkania zgadza się z warunkami umowy i czy deweloper spełnił wszystkie swoje obietnice. Zapraszamy na stronę: www.pewnylokal.pl po więcej informacji.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 481 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka