Umowa z firmą remontową

Jak sporządzić umowę z wykonawcą prac wykończeniowych i kiedy ją podpisać?
W 2019 r. klientów!

Szukasz ekipy remontowej?
Zostaw numer, oddzwonimy w ciągu 180 sekund!

Zobacz naszą ofertę remontów i wykończeń: zobacz ofertę
Już teraz odbiór techniczny z termowizją dostępny jest w Twoim mieście!
Dzięki termowizji możemy sprawdzić m.in. zawilgocenia, szczelność okien oraz występowanie mostków termicznych.

Napisali o nas

pewny lokal analiza ksiąg wieczystych
pewny lokal odbiory techniczne
pewny lokal opoznienie w odbiorze mieszkania
pewny lokal odbiory techniczne mieszkan
pewny lokal analiza ksiąg wieczystych

5 lutego 2019

Umowa z ekipą remontową

W niniejszym artykule radzimy, jak podpisać umowę z ekipą budowlaną na rynku pierwotnym.

Przekazanie kluczy do lokalu przez dewelopera to najczęściej ostatni moment na zajęcie się sporządzeniem umowy z wykonawcą prac wykończeniowych. Warto to zrobić z głową, by ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami źle sporządzonej umowy. Z chwilą odbioru końcowego mieszkania od dewelopera jego nabywca może przystąpić do prac wykończeniowych. Jeśli znalazł już odpowiedniego, jego zdaniem, wykonawcę, powinien zadbać o spisanie umowy na sporządzenie prac budowlano-wykończeniowych, zanim wprowadzi go do lokalu i udzieli zadatku/zaliczki na zakup materiałów lub wykonanie pierwszego etapu prac. Każda umowa powinna opierać się na kilku zasadach, które są powszechnie przyjęte i sprawdzone, a których nie uwzględnienie w treści umowy może przynieść sporo kłopotów właścicielowi lokalu. Chociaż w internecie można znaleźć wiele wzorów umowy, warto dokładnie sprawdzić, czy ich autorzy posługują się fachowymi terminami, czy umowa jest przejrzysta i zrozumiała dla obu stron umowy, czy nie zawiera tzw. zapisów abuzywnych.

Przede wszystkim nie należy sporządzać umowy na tzw. „kolanie”. Poważny wykonawca posługuje się komputerem, posiada adres mailowy, a nierzadko przygotowany jest do podpisania umowy na własnym wzorze. W tym wypadku należy go poprosić o przesłanie takiego wzoru umowy, co nie oznacza, że mamy się zgadzać z całością zawartych w nim, zapisów.

Zakładamy, że trafiliśmy na uczciwego kontrahenta, jednak nie zaszkodzi sprawdzić w wyszukiwarce internetowej, czy wpisane przez niego do wzoru umowy dane firmy nie zawierają błędu, np. w adresie, pod którym figuruje ona w spisie przedsiębiorców, lub np. w numerze NIP, oraz, czy osoba podpisująca umowę ma umocowanie prawne do reprezentowania przedsiębiorstwa i zaciągania w jego imieniu zobowiązań. Poważny przedsiębiorca budowlany zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie ponosi w związku z wykonywaniem prac budowlanych, zakupem materiałów i ich transportem oraz zatrudnianiem pracowników  i dlatego ubezpiecza swoją działalność w odpowiedni sposób. Warto zatem sprawdzić, czy wykonawca posiada polisę ubezpieczeniową. Niezależnie od stopnia zaufania do danego  wykonawcy właściciel mieszkania powinien mieć świadomość, że z chwilą wprowadzenia ekipy wykończeniowej do lokalu powierza jej majątek znacznej wartości. Sam także powinien ubezpieczyć swoje mieszkanie niezwłocznie po uzyskaniu tytułu prawnego do lokalu. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, w której na podstawie sporządzonego protokołu odbioru lokalu od dewelopera nabywca zgadza się udostępnić ekipie usuwającej usterki w imieniu dewelopera i jednocześnie decyduje się na wprowadzenie własnej ekipy wykończeniowej. Aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji, warto o tym uprzedzić wykonawców robót wykończeniowych i w miarę możliwości być obecnym w czasie wizyt wykonawców dewelopera.

Odpowiedzialność ekipy remontowej

Osobnym aspektem związanym z treścią umowy nabywcy lokalu z ekipą wykończeniową jest odpowiedzialność  wykonawcy za zastosowanie niewłaściwych tj. niezgodnych z projektem lub wadliwych elementów i materiałów.  Aby zleceniodawca nie musiał się obawiać, że zastosowane w pracach wykończeniowych elementy i materiały są niewłaściwe, powinien zadbać o odpowiedni zapis w umowie, który powinien zawierać zobowiązanie wykonawcy do przedstawienia dowodów na zastosowanie właściwych materiałów i elementów, którymi są dokumenty zakupu, instrukcje obsługi  eksploatacji i konserwacji urządzeń, świadectwa dopuszczenia do obrotu, karty gwarancyjne, certyfikaty  itp. Jeśli zakup materiałów, elementów wyposażenia i urządzeń leży w gestii nabywcy lokalu, to powinien on umówić się z wykonawcą na sprawdzenie tych dokumentów przed zakupem, aby samemu ustrzec się przed błędem.

Zamawiając u wcześniej u architekta szczegółowy projekt, który m.in. zawierał specyfikacje materiałową oraz angażując go do nadzoru nad pracami wykończeniowymi, nabywca lokalu może zmniejszyć do minimum ryzyko zastosowania przez wykonawcę wadliwych lub niewłaściwych materiałów i urządzeń. Zdarzają się i takie sytuacje, że to wykonawca odmawia zastosowania danego materiału lub elementu zakupionego przez właściciela lub przewidzianego w projekcie, uznając go za nieodpowiedni lub wadliwy, albo zgadza się go zastosować na wyłączną odpowiedzialność zleceniodawcy.

Kim jesteśmy?

Pewny Lokal to największa w Polsce firma specjalizująca się w pomocy prawnej i technicznej nabywcom mieszkań i domów.  Skontaktuj się z nami (797 014 014), a postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 29 opinii.
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Opinie

Mamy pięć razy więcej opinii niż największy z konkurentów!

 

Rewelacyjny kontakt, bardzo miła i fachowa obsługa. Pan który mnie wspierał podczas odbioru lokalu wykazał się pełnym profesjonalizmem i bez żadnego problemu udzielał mi odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania.

Artur

 

 

Profesjonalizm, punktualność, dokładność, znajomość tematu, życzliwe podejście do klienta. Polecam!

Małgorzata

Korzystałem z pomocy w tej firmie w sprawie umowy deweloperskiej. Prawnicy posiadają bardzo dużą wiedzę w tym temacie. Oprócz tego byli w stanie przekazać ją w sposób zrozumiały dla mnie. Dzięki temu udało mi się dodać kilka ważnych punktów do umowy, które mnie chroniły. Czas realizacji zlecenia to kilkanaście godzin. Dziękuję!

Paweł

 

 

Sumiennie, a co najważniejsze szczegółowo wykonana praca przez Pana Macieja! Polecam!

Grzegorz

 

 

 

Polecam! Pelen profesjonalizm i wspaniałe podejście do klienta!

Krzysztof

 

Pełen profesjonalizm. Udzielili nam pełnej informacji. Pan odpowiedział wyczerpująco na WSZYSTKIE pytania w jasny i zrozumiały sposób. Raport napisany w przejrzysty i przystępny dla laika sposób. Zdecydowanie polecam.

Qla Hula

 

 

Wszystko ok. Dobry kontakt, możliwość szybkiego załatwienia, kompetentna pomoc przy odbiorze. Cena usługi też ok.

Krzysztof

 

 

 

Bardzo konkretni i fachowi inżynierowie, polecam!

Marcin