Chciałbyś/abyś kupić dom, ale nie wiesz, jak sprawdzić, w którym roku został wybudowany? Co w przypadku, gdy właściciel nie posiada odpowiedniej dokumentacji, a Ty chciałbyś/abyś sprawdzić historię domu. Poniższy artykuł może być odpowiedzią na nurtujące Cię pytania. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.
Rynek wtórny i rynek pierwotny mają obecnie do zaoferowania mnóstwo różnorodnych obiektów mieszkalnych. O ile w tym drugim przypadku sprawdzenie daty powstania budynku nie jest trudne, o tyle w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego może sprawiać to pewne trudności. Kupno domu czy mieszkania, szczególnie jeżeli w grę wchodzi wysoki kredyt hipoteczny to poważna sprawa. Jak więc sprawdzić datę powstania budynku?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na sprawdzenie daty budowy danego budynku, jest zapoznanie się w jego dokumentacją. Niestety, choć jest to dość prosty sposób, nie zawsze można z niego skorzystać, gdyż obiekt nie zawsze posiada (z różnych przyczyn) w pełni dostępną, kompletną dokumentację techniczną. Właściciel budynku może udać się po dokumenty do gminy lub starostwa powiatowego, osoba zainteresowania zakupem niestety nie ma takiej możliwości - informacje tego rodzaju uzyskać może wyłącznie jego właściciel.
W większości przypadków daty budowy oraz przebieg prac znajdują się w książce ''Dziennik budowy''. Nie zawsze jednak taki dziennik jest prowadzony. Jeżeli go nie ma, za datę powstanie budynku uznaje się nie dzień jego faktycznego powstania, a dzień wydania pozwolenia na budowę. Dziennik budowy dostępny jest przede wszystkim dla obiektów, które mają nie więcej niż 25-35 lat. W przypadku tych starszych bardzo rzadko można trafić na tego rodzaju dokumentację.
Jeżeli z dowolnego powodu dla obiektu nie jest dostępna dokumentacja, zawierająca dzień jego powstania nie oznacza to wcale, że nie ma możliwości zdobycia takiej informacji. Może być to nieco utrudnione, ale nie całkowicie niemożliwej. Jednym z ratunków dla braku dziennika budowy jest przeprowadzenie wywiadu społecznego. To będzie szczególnie przydatne w przypadku osób, które są zainteresowane kupnem danej nieruchomości, a ze względu na to, że jeszcze nie są jej właścicielami, mają nieco utrudniony dostęp do niektórych informacji. Rozmowa z sąsiadami, pod warunkiem, że mieszkają w tym miejscu od dawna, może być źródłem wielu cennych informacji i to nie tylko tych dotyczących kresu, w którym nieruchomość została wzniesiona. Należy jednak pamiętać o tym, że choć taki wywiad to dobre źródło informacji, to jednak ze względu na brak stosownej dokumentacji nie należy przyjmować jej za całkowity pewnik i przyjąć pewien margines błędu.
W przypadku bardzo starych obiektów warto sprawdzić historyczne mapy miasta. Wystarczy nieco poszukiwać, aby znaleźć takie mapy całkowicie za darmo.
Na przestrzeni lat mapy miast uległy wielokrotnie zmianom. Przed wojną granice Polski były odmienne od obecnych. Wystarczy zajrzeć do podręczników szkolnych z historii, aby się o tym przekonać. Jest wiele publikacji, które zawierają mapy przedwojenne poszczególnych miejscowości. Można je znaleźć przykładowo w książkach dostępnych za darmo w bibliotekach publicznych i miejskich oraz na wielu stronach internetowych. Przedstawiają one zmiany granic miast, można również zaobserwować wiele interesujących zjawisk przestrzennych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Najczęściej mapy zawierają także tabele statystyczne, dzięki którym można poznać wielkość poszczególnych obszarów, formy użytkowania gruntów, nawet wielkość populacji. Wiele nazw geograficznych, które są podane na mapach przedwojennych nie istnieją, zostały zmienione. W internecie znajduje się wiele zbiorów map, warto zapoznać się ze zbiorami bibliotek cyfrowych, regionalnych i instytucjonalnych. Można pobrać przykładowo przedwojenne mapy wojskowego instytutu geograficznego.
W internecie można także sprawdzić, jaką historię ma mieszkanie lub dom. Paszportem nieruchomości jest księga wieczysta, wystarczy znać jej numer, aby móc zweryfikować wiele istotnych informacji o budynku. Większość ksiąg wieczystych znajduje się w rejestrze elektronicznym, więc nie ma konieczności odwiedzania Sądu Rejonowego, który prowadzi wydział ksiąg wieczystych. Warto też wiedzieć, że brak numeru księgi wieczystej nie stanowi problemu.
Można ją sprawdzić po numerze działki, ale za tego typu usługę trzeba zapłacić kilkadziesiąt zł. Z kolei rządowa wyszukiwarka ksiąg wieczystych jest bezpłatna, wystarczy wpisać numer księgi w celu zapoznania się z jej treścią.
Dokument służący do przeniesienia własności gruntu i nieruchomości, pozwala na prześledzenie historii i genealogii budynku.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!