W Krakowie część ksiąg wieczystych (chodzi o księgi nieprzeniesione do elektronicznego systemu prowadzonego przez ministerstwo sprawiedliwości) cały czas w swoim numerze posiada skrót LWH. Tzw. „elwuhy” pochodzą jeszcze z czasów zaboru austro-węgierskiego i odnoszą się do austriackiego wykazu hipotecznego. W krakowskich sądach numery zaczynające się od liter LWH pojawiają się coraz rzadziej ale są świadectwem tego, że Kraków przejął austro-węgierskie tradycje prawne. Księgi wieczyste w Krakowie prowadzone są przez sąd rejonowy dla Krakowa-Podgórza. To tam można znaleźć szczegółowe informacje o hipotekach, służebnościach, roszczeniach oraz innych ryzykach prawnych znajdujących się w księgach wieczystych.
Co prawda w Krakowie reprywatyzacja nie posunęła się tak daleko jak w Warszawie, ale również w stolicy Małopolski byli właściciele starają się odzyskiwać utracone podczas wojny nieruchomości. Na roszczenia narażone są przede wszystkim przedwojenne dzielnice żydowskie takie jak Kazimierz i Podgórze (częściowo również Stare Miasto), w mniejszym stopniu inne dzielnice Krakowa, np. Dębniki, Czyżyny, Nowa Huta, Krowodrza, Prądnik czy Bronowice. Podgórze to rejon Krakowa, gdzie przed wojną znajdowało się wiele fabryk (takich jak słynna fabryka Schindlera) – krakowska reprywatyzacja polega więc np. na wpisywaniu do ksiąg wieczystych roszczeń do byłych terenów pofabrycznych. Żeby upewnić się, że w kupowane przez Ciebie mieszkanie nie jest obciążone przez takie roszczenia – zamów raport Pewny Lokal.
Krakowianie znani są ze swojej zapobiegliwości, którą złośliwi określiliby zapewne mianem drobnomieszczańskości. W związku z tą cechą, w krakowskich księgach roi się od rozmaitych służebności, praw pierwokupu i roszczeń będących pochodną sporów sąsiedzkich: typowy Krakus zwykle chce wiedzieć do jakiej części mieszkania i budynku (np. piwnica, strych, komórka lokatorska) ma prawo. Zagęszczeniu krakowskich ksiąg ciekawymi wpisami sprzyja też struktura krakowskiego budownictwa; w mieście sporo jest starych kamienic z oficynami i podwórzami, a zarząd takimi budynkami często powoduje sąsiedzkie spory, które swój finał mają w sądzie wieczystoksięgowym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie sekrety związane z sąsiedzkimi służebnościami kryje księga Twojego mieszkania - zamów raport Pewny Lokal.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!