Kupno mieszkania - co trzeba wiedzieć?

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Kupno mieszkania co trzeba wiedzieć | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku przygotować się do kupna mieszkania na rynku wtórnym.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego to transakcja, która wiąże się z wieloma decyzjami. Wymaga też weryfikacji aspektów prawnych oraz stanu technicznego wybranego lokalu. Często wiąże się również z zorganizowaniem finansowania zakupu, np. poprzez kredyt hipoteczny. Po określeniu swojego budżetu i preferencji odnośnie wymarzonej nieruchomości warto zapoznać się z tematami, które należy sprawdzić przed podpisaniem umowy. W poniższym poradniku dowiesz się w skrócie zarówno o najważniejszych krokach w drodze do nabycia mieszkania z drugiej ręki, jak i kluczowych obszarach wymagających weryfikacji. 

Kupno mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku

Punktem wyjścia jest uświadomienie sobie, że zakup mieszkania to proces wymagający czasu i rozważnych decyzji, które powinny opierać się o sprawdzone informacje. Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek, by podpowiedzieć Ci, jak kupić wymarzone mieszkanie:

 • Określenie preferencji – lokalizacji, wielkości i rozkładu pomieszczeń mieszkania. Pod uwagę można wziąć również piętro, przynależności oraz infrastrukturę występującą w najbliższym otoczeniu nieruchomości.
 • Research rynku wtórnego - czyli zapoznanie się z wystawionymi na rynku mieszkaniami pochodzącymi od prywatnych właścicieli. Pierwszej selekcji można dokonać już poprzez przejrzenie ogłoszeń w Internecie, w gazecie, lub przez pośrednika nieruchomości.
 • Kontakt ze sprzedawcą – po wybraniu interesujących nas lokali należy porozmawiać z właścicielem mieszkania o cenie, umowie i szczegółach technicznych.
 • Audyt prawny – obejmujący sprawdzenie księgi wieczystej, informacji w innych rejestrach oraz kontakt z wspólnotą, lub spółdzielnią. Przy weryfikacji najważniejszych kwestii można skorzystać z konsultacji z prawnikami, którzy specjalizują się w prawie nieruchomości. Jeśli potrzebujesz porady prawnej, jesteśmy do Twojej dyspozycji!
 • Przegląd techniczny lokalu – pozwalający na wykrycie wszelkich wad i usterek wymagających remontu. Do profesjonalnych oględzin warto zatrudnić fachowców, którzy  dysponują zarówno wiedzą, jak i niezbędnym sprzętem. Inżynierowie z naszej firmy Pewny Lokal z chęcią pomogą Ci z audytem technicznym.
 • Zgromadzenie środków finansowych – w zależności od indywidualnej sytuacji może wiązać się z uzyskaniem kredytu na mieszkanie, lub sprzedażą poprzedniego lokalu.
 • Podpisanie umowy – w zależności od finansowania, na początku można podpisać umowę przedwstępną, lub od razu docelową, czyli umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego.
 • Protokół zdawczo-odbiorczy – po umowie sprzedaży nieruchomości następuje oficjalny odbiór zakupionego lokalu. Obejmuje on spisanie liczników, wyposażenia oraz przekazanie kluczy do mieszkania.

Kupno mieszkania formalności

Kupując mieszkanie, musimy być przygotowani na liczne formalności, które wykraczają poza samo poszukiwanie nieruchomości, uzyskanie kredytu i podpisanie umowy. W celu uniknięcia problemów prawnych należy dokonać dokładnego audytu prawnego nieruchomości, którą planujemy nabyć. Punktem wyjścia jest analiza księgi wieczystej między innymi pod kątem obciążeń, służebności, a przede wszystkim samego opisu nieruchomości i właściciela. Następnie trzeba też sprawdzić osoby zameldowane w lokalu oraz ustalić wysokość czynszu. Pamiętaj także o uzyskaniu zaświadczenia o niezaleganiu właściciela w płatności czynszu. Dopiero po analizie tych elementów możesz skupić się na zapisach umowy. Dla całkowitej pewności i profesjonalnej weryfikacji wszelkich aspektów prawnych, które uchronią Cię przed problemami w przyszłości, zgłoś się do sprawdzonych prawników. W naszej firmie specjalizujemy się w pomocy klientom, którzy dokonują zakupu mieszkania i pomagamy w precyzyjnym sprawdzeniu wszystkich istotnych elementów.

Odbiór mieszkania z rynku wtórnego

Poza usługami prawnymi nasza firma Pewny Lokal oferuje także asystę podczas odbioru mieszkania. Nasi inżynierowie mają wieloletnie doświadczenie w ocenie stanu technicznego lokali pochodzących z rynku wtórnego. Dzięki swojej wiedzy oraz profesjonalnemu sprzętowi są w stanie znaleźć wszelkie uchybienia i usterki (przykładowo nieszczelne okna, zawilgocenia, nierówności czy niesprawne instalacje). Dokonanie fachowych oględzin pozwala uniknąć ryzyka zakupu nieruchomości w złym stanie oraz dostarcza argumentów do negocjacji ceny. Ponadto zapobiega poniesieniu dodatkowych kosztów podczas remontu, które mogłyby być spowodowane odkryciem podczas prac ukrytych wad. Zdecydowanie lepiej zawczasu poznać prawdziwy stan mieszkania i na jego podstawie dokonać słusznego wyboru.
 

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka