W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto kupić mieszkanie w Warszawie.
Mieszkania od deweloperów w Warszawie są bardzo różne i znaleźć je możemy w rewitalizowanych kamienicach, jak i w nowych, coraz odleglejszych dzielnicach miasta. Pewny Lokal przeanalizował dla Was rynek mieszkań od dewelopera w Warszawie w 2022 roku.
Warszawa jako stolica Polski poszczycić się może największą ilością nieruchomości na sprzedaż i wynajem, zarówno tych od deweloperów, jak i na rynku wtórnym. Deweloperzy inwestują w mieście w coraz to nowe budynki, obecnie możemy od dewelopera kupić odnowione mieszkanie w kamienicy, jak i mieszkanie w nowym bloku, których szczególnie dużo powstaje w Ursusie.
Dzielnice z mieszkaniami deweloperskimi na obrzeżach, które jeszcze 10-15 lat temu nie miały infrastruktury, teraz są już pełnoprawnymi dzielnicami, które mają szkoły, przedszkola i kilka autobusów miejskich, które dowożą do metra i do centrum Warszawy. Tarchomin i Białołęka nie są już dawno na obrzeżach a ceny mieszkań w tzw. nowych budynkach, lecz na rynku wtórnym są ogromne.
Pod Warszawą również powstaje wiele inwestycji deweloperskich np. w Piasecznie czy Nowej Iwicznej, a nawet w Legionowie, Raszynie, grodzisku Mazowieckim, które jeszcze niedawno były dla warszawiaków odległe, teraz, mimo że nadal nie należą do Warszawy, są sypialniami dla pracujących w stolicy a pociągi i komunikacja miejska w mig zawożą nas do centrum.
Nowych inwestycji deweloperskich w Warszawie jest nadal bardzo dużo, mimo powoli kurczącego się miejsca i ekspansji na coraz dalsze obrzeża. W dzielnicach takich jak Ursynów, Bemowo czy inne bliżej centrum niewiele jest już dostępnych gruntów pod budowę i inwestują tam największe firmy takie jak Dom Development. Sporo planowanych inwestycji gotowych będzie do odbioru w 2024 roku, a im bliżej centrum, tym wyższe budynki powstają np. Towarowa Towers na Woli.
Uważajmy na inwestycje deweloperskie, szczególnie segmentów jednorodzinnych na obrzeżach Warszawy, a nawet w miejscach takich jak Stare Babice czy Zielonka. Często powstają w szczerym polu albo bardzo blisko hałaśliwej drogi, gdzie z drugiej strony pracują traktory przy polach kukurydzy. Mieszkania w gigantycznej strefie domków jednorodzinnych w szczerym polu, niczym z gry Sims, nie jest rozwiązaniem dla każdego. Inwestycja w środku może wydawać się ciekawa, dopiero widok z drona i zobaczenie jej miejsca na żywo pokaże, jak niedogodna jest dla wielu np. nieposiadających auta, mających dzieci, czy lubiących naturę.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Ceny mieszkań w Warszawie są rekordowe w 2022 roku, już w pierwszym kwartale wzrosły o 5,6% w porównaniu z końcem roku ubiegłego. Dodatkowo stopy procentowe kredytów hipotecznych wzrosły drastycznie a coraz mniej Polaków stać w ogóle na kredyt i uzyskanie zdolności kredytowej, nawet z dużym wkładem własnym. Na rynku nieruchomości panuje kryzys, co nie przeszkadza deweloperom windować cen jeszcze bardziej. Dlatego kupno mieszkanie od dewelopera w Warszawie może nie być najkorzystniejsze dla każdego.
Najdroższe mieszkania są oczywiście w centrum, tam deweloperzy inwestują w stare kamienice, które odnawiają, robiąc w nich apartamenty, lub nieliczne bardzo luksusowe inwestycje jako nowe budynki dla najbogatszych. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w śródmieściu Warszawy wynosi prawie 30 tys. złotych. Najtańszy, ale i dość odległy jest Wawer z ceną około 8600 zł za metr kwadratowy lub Białołęka za prawie 9 tysięcy złotych z metr. To również na prawym brzegu Wisły na Białołęce, w Wesołej i Rembertowie ceny są obecne najniższe w przypadku rynku wtórnego.
Wzięcie pod uwagę rynku wtórnego w Warszawie ma również sens. Kupno mieszkania nawet w bloku z wielkiej płyty jest coraz korzystniejsze. Posiadają one dobrą infrastrukturę, dużo zieleni naokoło, przedszkola, szkoły, sklepy lokalne, przychodnie, wszystko w obrębie kilku ulic.
Uchwała rewitalizacyjna przysporzyła kilku problemów organizacyjnych, jeśli chcemy kupić mieszkanie, szczególnie na rynku pierwotnym. W dzielnicach zabytkowych takich jak Praga Północ, kiedy kupujemy mieszkanie w strefie rewitalizacji, trzeba do notariusza udać się dwukrotnie. Jest tak, dlatego że ustawa została nie do końca dobrze napisana i urzędnicy sami nie wiedzą, jak sytuacje rozwiązywać. W strefie rewitalizacji prawo pierwokupu ma bowiem miasto, ale miastu chodzi o pierwokup gruntu, nie budynku. Jeśli deweloper ma księgę wieczystą lokalu, musimy wtedy podpisać umowę deweloperską, przeniesienie własności i umowę warunkową np.na garaż. Daje nam to trzykrotne podpisywanie umów w przypadku rynku pierwotnego, dwukrotne w przypadku rynku wtórnego.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!