Najem krótkoterminowy w Polsce czekają istotne zmiany, które mają na celu uregulowanie rynku i zwiększenie kontroli nad ofertami. W artykule omawiamy, jakie przepisy wejdą w życie, jakie obowiązki będą spoczywać na wynajmujących oraz jakie mogą być konsekwencje dla rynku turystycznego i inwestorów.
Rynek nieruchomości czekają duże zmiany. Jak wynika z zapowiedzi rządowych, najem krótkoterminowy, który zyskał ogromną popularność w ostatnich latach, ma zostać znacznie ograniczony. Co dokładnie oznacza to dla właścicieli mieszkań, turystów i całego rynku nieruchomości?
Ministerstwo Sportu i Turystyki, przy współpracy z samorządami, pracuje nad nową ustawą, która wprowadzi obowiązek rejestracji mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo. Rejestr ma zwiększyć przejrzystość na rynku, a jednocześnie pozwolić na dokładniejszą kontrolę tej działalności, która w niektórych miastach wzbudza wiele kontrowersji.
Kolejną nowością ma być obowiązek uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie najmu krótkoterminowego. Dla wielu mieszkańców, szczególnie w centrach miast, wynajem tego typu jest problematyczny – zwiększa hałas i przepływ obcych osób w budynku. Rząd chce, by wspólnoty miały prawo współdecydować, czy najem krótkoterminowy w ich budynku jest dopuszczalny.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski podkreśla, że mieszkania wynajmowane krótkoterminowo przyjmują większą liczbę gości, a więc mogą przypominać obiekty quasi-hotelowe. To niesie za sobą również wymóg spełnienia norm bezpieczeństwa, w tym uzyskania zgody straży pożarnej. Taka regulacja może wpłynąć na dostępność mieszkań na rynku turystycznym, ale jednocześnie podnieść komfort życia stałych mieszkańców.
Powodów jest kilka. Po pierwsze eksperci podkreślają, że masowy rozwój wynajmu krótkoterminowego wpływa na ograniczenie liczby dostępnych mieszkań długoterminowych, przyczyniając się do wzrostu cen. Ta sytuacja znacznie utrudnia młodym ludziom znalezienie własnego lokum. Po drugie nieuregulowany rynek najmu krótkoterminowego może prowadzić do nadmiernej turystyfikacji niektórych obszarów, co z kolei wpływa negatywnie na jakość życia mieszkańców.
Nie bez znaczenia są także potencjalne skutki ekonomiczne nowych regulacji. Ministra funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wyjaśniała, że celem zmian jest zmniejszenie skali wynajmu krótkoterminowego i zniechęcenie właścicieli do tej formy zarobku. Według niej mieszkania powinny być przede wszystkim dostępne dla osób szukających dachu nad głową na stałe, a nie dla turystów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dla właścicieli mieszkań, którzy zarabiają na wynajmie krótkoterminowym, nowe przepisy oznaczają konieczność dostosowania się do nowych wymogów. Będą musieli zainwestować więcej czasu i pieniędzy w zarządzanie swoimi nieruchomościami.
Nadchodzące zmiany, choć budzą nadzieję na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym, będą mieć też swoje konsekwencje dla branży turystycznej – nowe przepisy mogą spowodować mniejszy wybór dostępnych mieszkań i wyższe ceny. Jednak z drugiej strony, dadzą pewność, że wynajmowane przez nich lokum spełnia określone standardy bezpieczeństwa i czystości.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!