Podatki i opłaty to nieodłączna część sprzedaży nieruchomości. W tym poradniku kompleksowo poradzimy Ci, jak do tej kwestii podejść. Dowiesz się, jak sprytnie zapłacić podatki od sprzedaży, jak nie dać się notariuszowi czy pośrednikowi sprzedaży. Zapraszamy do lektury.
Sprzedaż nieruchomości to duże przedsięwzięcie. Dlatego Pewny Lokal idzie naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i opracował poradnik, w którym wyjaśnia krok po kroku, co robić, a czego unikać przy sprzedaży nieruchomości. Oprócz części o ofercie przygotowaliśmy też pozostałe opracowania. Jeżeli chcesz, możesz do nich przejść już teraz.
CZĘŚĆ PIERWSZA: OFERTA
CZĘŚĆ TRZECIA: UMOWA
Nie bój się wsparcia agenta, ale uważaj na prowizje przy sprzedaży. Sprzedaż mieszkania z agentem nieruchomości szybciej dojdzie do skutku, ponieważ specjaliści korzystają ze swoich znajomości w branży i doświadczenia. Wiele osób obawia się jednak tego, że będzie miało do zapłacenia wysoką prowizję pośrednikowi. Czy słusznie? Tak i nie.
Jako sprzedający masz możliwość uniknięcia płacenia wysokiej prowizji. Z reguły bywa tak, że prowizja płacona jest nie przez sprzedającego, ale przez nabywcę. Nie możesz godzić się na to, aby dwie strony były obciążone opłatą – ta wynosi najczęściej 1-3% ceny sprzedaży.
Porozmawiaj z pośrednikiem na ten temat, aby uniknąć nieprzyjemności. Sprawdź też zapisy w podpisywanej umowie. W ten sposób uda Ci się zaoszczędzić. Jeżeli masz obawy co do wysokości prowizji, możesz spróbować sprzedać mieszkanie samodzielnie. Pamiętaj tylko o tym, że pośrednik może wiele ułatwić – nie tylko wystawi atrakcyjne ogłoszenie sprzedaży, ale będzie czuwał nad bezpieczeństwem transakcji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przy sprzedaży mieszkania potrzebny jest notariusz, który pomoże w przeniesieniu prawa własności za mieszkanie. Wizyta w kancelarii notarialnej związana jest z koniecznością poniesienia opłat, które nazywane są potocznie taksą notarialną. Ile wynosi i kto ja płaci?
Prawo nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto tak naprawdę zobowiązany jest do tego, aby zapłacić za wizytę u notariusza. Przyjęło się jednak, że to kupujący bierze na siebie odpowiedzialność za uregulowanie wszystkich kosztów. Pamiętaj też, że wysokość opłaty możesz negocjować z notariuszem.
Może się jednak okazać, że kupujący będzie chciał podzielić koszty na pół. Jest to dobry zwyczaj, że jako sprzedający weźmiesz na siebie połowę taksy notarialnej. Jeżeli zdecydujesz się na podpisanie umowy przedwstępnej, to taksa notarialna zostanie rozbita na pół.
Pierwsza część zostanie naliczona za umowę przedwstępną, a druga przy podpisaniu właściwej umowy przenoszącej własność na nowego nabywcę.
Sprzedając mieszkanie, przygotuj odpowiednie zaświadczenia ze wspólnoty, że nie zalegasz z opłatami eksploatacyjnymi za nieruchomość, części wspólne oraz garaż bądź miejsce postojowe. W celu uzyskania tego dokumentu zwróć się do spółdzielni lub do wspólnoty mieszkaniowej. Dokładnie do wydziału zajmującego się opłatami eksploatacyjnymi.
Musisz uważać na to, aby zaświadczenie było ważne nie dłużej niż 30 dni przy podpisywaniu umowy o sprzedaż mieszkania. Samego zaświadczenia nie dostaniesz od ręki, więc musisz wszystko odpowiednio zaplanować.
Tydzień przed zaplanowaną wizytą u notariusza (w celu sprzedaży mieszkania) udaj się do właściwego organu z wnioskiem o wydanie zaświadczenia. W dniu podpisania umowy druk będzie aktualny. Nabywca będzie miał pewność, że mieszkanie w żaden sposób nie jest zadłużone.
Do umowy o sprzedaż mieszkania przyda się także zaświadczenie o przysługującym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. Po ten dokument musisz się zgłosić z kolei do właściwego działu mieszkaniowego. Wydanie dokumenty trwa około 7 dni.
Jeśli chcesz, aby Twoi przyszli klienci nie mieli wątpliwości, że nieruchomość, którą sprzedajesz, jest wolna od zaległości w opłatach podatkowych lub też zamierzasz wziąć kredyt hipoteczny – dobrym rozwiązaniem będzie zdobycie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości.
Dzięki temu zdobywasz większą wiarygodność i zaufanie w oczach potencjalnych nabywców, a dla banku jest dodatkowym argumentem za podniesieniem wiarygodności kredytowej.
O zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości możesz starać się za pośrednictwem strony e-Urzędu Skarbowego, gdzie z wykorzystaniem Profilu Zaufanego z łatwością, bez dodatkowej opłaty złożysz wniosek. Odpowiedź powinna do Ciebie dotrzeć w ciągu maksymalnie 7 dni. Sam wniosek możesz też złożyć pisemnie do urzędu miasta lub gminy, właściwego dla adresu danej nieruchomości.
Zgodnie z ustawą z 2019 roku właściciele mieszkań i domów powinni uiścić opłatę przekształceniową, likwidującą istniejący dotąd podatek, który trzeba było płacić z tytułu znajdowania się nieruchomości na terenach należących do Skarbu Państwa. Na ogół opłata może stanowić faktycznie 20% wartości gruntu.
Dzięki nowym zapisom zmienia się też charakter posiadanej nieruchomości – z użytkowanej wieczyście na własnościową. Sprawdź, więc zanim sprzedasz nieruchomość, czy opłata została już w pełni zapłacona.
Możesz skorzystać z bonifikaty, której wysokość wynosi 60% wartości całej opłaty jednorazowej, jeśli została dokonana w pierwszym roku od wprowadzenia zmian, czyli kiedy nastąpiło przekształcenie. Warunkiem jest wniesienie wszystkich 20 opłat z góry. Jeśli aktualnie będziesz chciał dokonać opłaty jednorazowej, a przekształcenie nastąpiło w 2019 roku, powinieneś otrzymać 10% upustu od całości kwoty pozostającej do zapłaty.
Warto więc sprawdzić, zanim dokonasz sprzedaży, ile wynosi opłata, a zrobisz to właściwym urzędzie miasta lub gminy. Warto więc zrobić to jak najszybciej, tym bardziej, jeśli możesz skorzystać jeszcze z możliwości bonifikaty.
Jeżeli nabyłeś nieruchomość i chcesz sprzedać ją przed upływem 5 lat, będziesz musiał liczyć się zapłatą podatku PIT, który wynosi 19% osiągniętego dochodu. Jest to zgodne z polskim prawem podatkowym. Jeśli możesz czekać ze sprzedażą dłużej nić 5 lat od zakupu, to warto to zrobić.
Istnieje jednak możliwość zwolnienia z tej opłaty. Unikniesz jej, jeżeli zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania za cenę niższą lub równą kwocie nabycia nieruchomości. Również, jeżeli kupiłeś mieszkanie i je wyremontowałeś, masz prawo sprzedać je przed upływem 5 lat w wyższej cenie. Nie będziesz musiał płacić PIT, ponieważ nie wzbogaciłeś się na transakcji. To Ty zapłaciłeś za termomodernizację lokalu mieszkaniowego, więc poniosłeś z tego tytułu wydatki.
Masz także możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, dzięki czemu unikniesz opłaty podatku dochodowego. Wśród takich warunków jest między innymi przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na własne cele mieszkaniowe.
Jesteś osobą prywatną i sprzedajesz mieszkanie? VAT Cię nie dotyczy – pod warunkiem, że transakcje nie noszą znamion działalności gospodarczej, a więc nie są cyklinę. A co w przypadku firm? Jak uniknąć płacenia VAT?
Unikanie płacenia VAT może być kuszące, ale jednocześnie wymaga dokładnego zapoznania się z przepisami. W przypadku sprzedaży nieruchomości wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT. Jednak złożoność przepisów oraz liczne interpretacje organów podatkowych i sądów administracyjnych sprawiają, że temat pozostaje obszarem wielu wątpliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to wygląda w Twoim przypadku – zgłoś się do specjalisty z firmy Pewny Lokal.
Zwolnienia z zapłaty VAT przy dostawie nieruchomości zostały uregulowane w art. 43 ust. 1 ustawy VAT. Istnieją różne warianty zwolnień, z których korzystać mogą przedsiębiorcy. Dla podatników prowadzących działalność zwolnioną z VAT istnieje odrębna klasyfikacja zwolnień.
Natomiast dla czynnych podatników VAT, którzy nie wykorzystują nieruchomości w działalności zwolnionej, istnieje możliwość zwolnienia przedmiotowego z VAT na podstawie określonych przepisów. Pierwszym krokiem jest weryfikacja spełnienia warunków dla zwolnienia zgodnie z odpowiednimi przepisami.
Warto zauważyć, że istnieją różne przesłanki, które nieruchomości muszą być spełnione, aby sprzedaż była zwolniona z VAT. Przykładowo, dostawa musi być dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a także pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie może upłynąć okres dłuższy niż 2 lata.
Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) w przypadku sprzedaży mieszkania płaci kupujący – w tym celu musi złożyć we właściwym organie deklarację podatkową.
Nabywca musi samodzielnie obliczyć wysokość PCC i zapłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Najczęściej bywa tak, że to notariusz pomaga kupującym w rozliczeniu się z tej kwestii. To on oblicza wysokość podatku do zapłacenia, ale także w imieniu swojego klienta składa deklarację PCC-3 do właściwego urzędu.
PCC wynosi 2% i dotyczy tylko mieszkań, które kupowane są na rynku wtórnym. W przypadku mieszkań, które kupowane są na rynku pierwotnym, ma się do czynienia z podatkiem VAT.
Przy zakupie mieszkania nabywca nie jest zobowiązany do uiszczania takiej opłaty, ponieważ ten obowiązek może spoczywać na deweloperze. Sprzedając swoje mieszkanie na rynku wtórnym, Ty nie musisz obawiać się opłat związanych z PCC.
Uniknij kary za brak świadectwa energetycznego.
Sprzedaż mieszkania nakłada na Ciebie szereg obowiązków, w tym konieczność przedstawienia nabywcy świadectwa energetycznego. Jeśli go nie masz, możesz narazić się nawet na karę w wysokości 5.000 zł. Dodatkowo bez świadectwa notariusz nie będzie chciał podpisać się pod aktem notarialnym.
Musisz zorientować się, czy nie jesteś zobowiązany do tego, aby posiadać takie świadectwo energetyczne. Pamiętaj o tym, że wśród osób, które takie świadectwo muszą mieć znajdują się sprzedający, wynajmujący, zbywający na innym tytule prawnym budynku, części budynku lub lokalu. Niezależnie od tego, kiedy został wybudowany budynek, w którym mieszkanie się znajduje. Jeżeli chcesz uniknąć kary, musisz zwrócić się do audytora. W tym celu możesz skorzystać z pomocy specjalisty z Pewnego Lokalu.
Świadectwo musi zostać sporządzone po wizycie uprawnionego audytora. Tylko wtedy będziesz pewny, że wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Ustal z nabywcą, co z rozliczeniem mediów.
Przy sprzedaży mieszania przekaż nabywcy protokół zdawczo-odbiorczy, który będzie zawierał informację na temat stanu liczników. Taki dokument od razu wyjaśnia, a na jakim etapie zużycia są poszczególne media – prąd, gaz, woda i zabezpiecza Cię przed niepotrzebnymi roszczeniami ze strony niezadowolonego klienta.
Dokument będzie potrzebny kupującemu później podczas przepisywania umów z firmami dostarczającymi energię, wodę czy gaz. Stan liczników szczegółowo wyjaśni procedury rozliczeń oraz przeniesienia kosztów na stronę klienta. Dzięki temu każda ze stron ma pewność, że wszystkie kwestie zostały uregulowane zgodnie z uzgodnieniami.
Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o poradach dotyczących sprzedaży nieruchomości, tutaj są pozostałe części poradnika:
CZĘŚĆ PIERWSZA: OFERTA
CZĘŚĆ TRZECIA: UMOWA
Posłuchaj podcastu z udziałem dr. Piotra Semeniuka.
Dowiedz się i kliknij!
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Posłuchaj rady!