Budowa domu od czego powinniśmy zacząć

W poniższym artykule podpowiadamy, od czego powinniśmy zacząć budowę domu.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy podpisaniu umowy o roboty budowlane lub przy odbiorze domu?
Dowiedz się więcej o naszych usługach

Dlaczego przed podpisaniem umowy o budowę domu warto jest dać ją do przejrzenia wyspecjalizowanemu prawnikowi?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Spis treści:

1. Jak rozpocząć przygodę z budową domu
2. Weryfikacja oczekiwań odnośnie elewacji budynku
3. Kolejne kroki poprzedzające wybór działki

Najczęściej pierwszym krokiem w przypadku podjęcia decyzji o budowie domu jest rozpoczęcie poszukiwania odpowiedniej działki, a dopiero później przychodzi czas na refleksję nad projektem domu oraz wszystkimi pozostałymi kwestiami, związanymi z jego budową. Jak się jednak okazuje, kolejność działań powinna być zupełnie inna.

1. Jak rozpocząć przygodę z budową domu

Pierwszym krokiem powinno być spisanie naszych oczekiwań odnośnie domu. Zastanowić się należy nad jego bryłą - czy chcemy, aby nasz dom był parterowy (łatwiejszy w utrzymaniu, wygodniejszy jeżeli mamy dzieci) czy może z poddaszem użytkowym (ze skosami) lub piętrowy (najwygodniejszy, ale najdroższy w budowie)?

Przemyśleć warto kwestię ilości pomieszczeń - jaka ilość łazienek i WC będzie dla nas niezbędna? Czy chcemy mieć garderobę, pralnię, warsztat? Czy garaż ma być w bryle domu, czy poza nią? O tym wszystkim należy pomyśleć na samym początku. Dobrze jest te kwestie zweryfikować w praktyce, odwiedzając znajomych lub rodzinę i przyglądając się ich domom pod kątem zastosowanych rozwiązań.

Dobrze jest przemyśleć na przykład kwestię jednostanowiskowego garażu - często zdarza się, że jest on tak mały, że możemy mieć problem z otwarciem drzwi od strony pasażera. W takiej sytuacji dobrze jest rozważyć powiększenie garażu o 1 metr, co znacznie poprawi jego funkcjonalność.

Jeżeli rozważamy posiadanie garderoby, wówczas należy zastanowić się, czy ma ona być częścią sypialni (oznacza to konieczność dostosowania rozmiaru sypialni) czy może osobnym pomieszczeniem.

Określenie ilości pomieszczeń i ich powierzchni (do czego dodać powinniśmy 10% na korytarze) pozwoli już na dokonanie wstępnych obliczeń docelowej powierzchni całkowitej naszego przyszłego domu.

2. Weryfikacja oczekiwań odnośnie elewacji budynku

Jest to temat, nad którym warto się na chwilę zatrzymać. Musimy pamiętać o tym, że atrakcyjne wizualnie rozwiązania, jak na przykład dachy wielospadowe, mogą podwyższyć koszt budowy średnio o 10%, a nie będą miały dla nas w praktyce dużego znaczenia. Jeżeli nie mamy wygórowanych oczekiwań, a dom na planie prostokąta, z dachem dwuspadowym, będzie dla nas wystarczający, wówczas możemy skupić się na wnętrzu budynku, które będziemy oglądać znacznie częściej niż jego elewację.

odbiór prac remontowychNasi Inżynierowie przeprowadzą precyzyjny odbiór prac wykonanych przez firmę remontową.

3. Kolejne kroki poprzedzające wybór działki

Jeszcze przed wyborem działki dobrze jest rozważyć wszystkie dodatkowe kwestie, takie jak fotowoltaika, rozwiązania z zakresu domu inteligentnego oraz między innymi wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Najlepszym sposobem jest dodawanie kolejnych elementów tylko wtedy, gdy nasz budżet (zaplanowany z odpowiednim marginesem na niespodziewane koszty dodatkowe) pokryje takie wydatki.

Przemyśleć trzeba też układ pomieszczeń w domu, a także jego układ względem stron świata oraz nasze oczekiwania odnośnie organizacji terenu wokół domu.

Dzięki tak kompleksowemu przygotowaniu się do wyboru działki nie będziemy musieli mierzyć się z sytuacją, gdy okaże się, że na zakupionej działce nie postawimy domu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka