Skontaktuj się z nami!

Covid-19 a ceny mieszkań

Jak wirus covid-19 wpłynie na ceny mieszkań? Czy rynek nieruchomości reaguje z niepokojem w związku z epidemią? O tym dowiecie się z naszego poradnika.
Potrzebujesz pomocy prawników przy umowie lub inżynierów przy odbiorze lub przeglądzie technicznym nieruchomości? Działamy także w czasie epidemii.

Wpływ Covid-19 na ceny mieszkań

a) spadek popytu a spadek podaży

Generalną zasadą rynku jest stosunek podaży do popytu. W sytuacji w której większość deweloperów ograniczyła spotkania z klientami możemy już mówić o spadku popytu. Biura sprzedaży większości deweloperów zostały zamknięte, a to właśnie tam w pierwszej kolejności kierują się osoby zainteresowane kupnem mieszkania. W obecnej sytuacji deweloperzy mocno stawiają na kontakt online z potencjalnymi klientami, ale większość osób ma "na głowie" teraz zupełnie inne problemy.

Kolejnym argumentem za spadkiem popytu jest to, że wiele osób w związku z sytuacją gospodarczą może popaść w kłopoty finansowe. Należy pamiętać, iż zakup mieszkania to często największe zobowiązanie finansowe w naszym życiu. W momencie braku stabilizacji finansowej np. związanej z utratą pracy, decyzja o zakupie mieszkania może zostać zawieszona do czasu ustabilizowania się sytuacji ekonomicznej. Mniejszy popyt może wpłynąć na chwilowy spadek cen nieruchomości.

b) mniej mieszkań pod inwestycje

Znaczna część mieszkań kupowanych w naszym kraju jest za gotówkę. Mowa tutaj, o inwestorach którzy kupują, a następnie sprzedają mieszkania z zyskiem. Załamanie sytuacji gospodarczej może wpłynąć na mniejsze chęci inwestorów do tego typu działań. Jednocześnie część ekspertów kwestionuje ten argument twierdząc, że w czasach kryzysu (gigantycznej inflacji), mieszkania stanowią bezpieczne źródło lokowania kapitału. Z pewnością za wcześnie jeszcze na jednoznaczne oceny czy inwestorzy będą kupować mniej mieszkań czy też wręcz odwrotnie – decydować się na lokatę pieniędzy w nieruchomościach. Wirus covid-19 z pewnością wpłynie na sytuację inwestorów.

c) odstępowanie klientów od umów deweloperskich

W bardzo złej sytuacji ekonomicznej trzeba liczyć się z odstępowaniem klientów od zawierania nowych umów deweloperskich, a także prób zrywania już podpisanych zobowiązań. Oczywiście zerwanie już zawartej umowy z deweloperem nie jest proste. Zazwyczaj w takim przypadku deweloperzy zabezpieczają się karami umownymi. Jednakże bardzo głęboki kryzys może zmusić klientów do zerwania umowy nawet pomimo zapłaty kar umownych.

d) problemy firm budowlanych z płynnością finansową

Realizacja nawet małych inwestycji mieszkaniowych wymaga zaangażowania wielu firm m.in. dostarczających materiały budowlane, zatrudniających poszczególne ekipy budowlane itd. Przerwanie tego łańcucha w kilku punktach spowoduje duże opóźnienia w wydawaniu mieszkań. Mniejsza podaż mieszkań związana z trudną sytuacją firm budowlanych może wpłynąć na wzrost cen nieruchomości.

e) drukowanie pieniędzy sposobem na poprawę sytuacji?

W związku z epidemią wirusa Covid-19, rząd może podjąć decyzję, o drukowaniu dodatkowych pieniędzy. Oczywiście takie zachowanie wpłynie na wzrost inflacji. W przypadku utraty wartości gotówki wiele osób może decydować się na lokowanie kapitału w innych źródłach jak np. nieruchomości. Być może spowoduje to wzrost sprzedaży mieszkań, ale raczej jest to mało realny argument. Staramy się przedstawiać wszystkie pomysły, które przewijają się podczas rozmów osób zajmujących się branżą nieruchomości. Ich ocenę pozostawiamy naszym czytelnikom.

Covid-19 zmieni rynek nieruchomości?

Jest to jedno z nielicznych pytań na które można w obecnej sytuacji już odpowiedzieć. Tak, wirus covid-19 zmieni rynek nieruchomości. Z pewnością po ustaniu najgorszego szczytu związanego z epidemią Covid-19 rynek nieruchomości będzie próbował wrócić do normy. Jednakże istnieje bardzo realne ryzyko, że niektóre firmy po prostu nie przetrwają tak długiego zastoju w gospodarce. Rząd proponuje tarczę antykryzysową, aby chronić miejsca pracy. Niestety, patrząc realnie utrzymanie pełnego zatrudnienia nie będzie możliwe.

Czarny łabędź gospodarki – covid-19

Koronawirus wpływa na wiele obszarów gospodarczych. Nieruchomości nie pozostają tutaj niestety wyjątkiem. Obecna sytuacja pozwala na zastanowienie się nad kondycją branży. Jeszcze do niedawna wydawało się, że ogromy boom na nowe mieszkania w Polsce jest niezagrożony. Każdy miesiąc był rekordem sprzedaży nieruchomości. Mało kto mógł przewidzieć taki rozwój sytuacji. Być może nauczy ona nas, że nic nie jest dane na zawsze. Każda hossa prędzej czy później przemija, czasami wobec tak nieoczekiwanych warunków jak Covid-19. Najważniejsze obecnie pytanie na które nikt nie zna odpowiedzi to – jak długo to jeszcze potrwa? Pozostaje dbać, o swoje zdrowie i czekać, aby możliwe jak najszybciej koronawirus przeszedł do historii.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w audycie nieruchomości albo konsultacji prawnej zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres mailowy – kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 20 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka