Zamów pomoc prawną

Definicja umowy deweloperskiej

W artykule szczegółowo wyjaśniamy definicję umowy deweloperskiej oraz do czego zobowiązuje dewelopera.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Definicja umowy deweloperskiej

Definicję umowy deweloperskiej znajdziemy w ustawie z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu lub domu jednorodzinnego. Ustawa ta potocznie jest nazywana ustawą deweloperską. 

Artykuł 3 ustęp 5 wspomnianej ustawy określa, że umowa deweloperska to umowa na podstawie, której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa:

  • odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  • użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej,
  • własności domu jednorodzinnego posadowionego na nieruchomości gruntowej będącej w użytkowaniu wieczystym na niej posadowionego stanowiącego odrębną nieruchomość,

a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa.

Forma umowy deweloperskiej 

Ustawa deweloperska obliguje do tego, aby umowa deweloperska została sporządzona w formie notarialnej. Najpoważniejszą konsekwencją niezachowania tej formy jest jej nieważność. Umowa podpisana w innej formie, niż forma notarialna może sugerować, że deweloper nie zastrzega dla umowy deweloperskiej formy aktu notarialnego. Najpoważniejszą konsekwencją niezachowania tej formy jest jej nieważność. Umowa podpisana w innej formie, niż notarialna powoduje jej nieważność.

Więcej o formie umowy deweloperskiej pisaliśmy tutaj.

Prospekt informacyjny

Prospekt informacyjny stanowi integralną część umowy deweloperskiej. Jako przyszły nabywca powinieneś zapoznać się z jego treścią w pierwszej kolejności. W przeciwieństwie do umowy deweloperskiej jest on sporządzony w zwykłej formie. Jeżeli informacje w nim zawarte zostaną zmienione do czasu podpisania umowy deweloperskiej, to informacja o zmianach powinna znaleźć się w podpisywanej umowie. Analiza prospektu informacyjnego pozwala wstępnie i w  łatwy sposób określić czy inwestycja, którą prowadzi deweloper jest godna uwagi. 

Inna rodzaje umów z deweloperem

Niekażda umowa zawierana z deweloperem wymaga formy notarialnej. Do takich umów zaliczyć można umowy rezerwacyjne i umowy przedwstępne (zobowiązujące do podpisania umowy deweloperskiej). Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby i te umowy zostały zawarte w formie aktu notarialnego. Natomiast należy podkreślić, że nienotarialna forma tych umów nie stoi w opozycji z ustawą deweloperską. 

Więcej o rodzajach umów zawieranych z deweloperem  z deweloperem znajdziesz tutaj.

Jeżeli chcesz sprawdzić umowę cywilno-prawną lub akt notarialny proponowany przez dewelopera to prawnicy firmy Pewny Lokal mają szczególne doświadczenie w sprawdzaniu umów deweloperskich, przedwstępnych i przenoszących własność . W razie pytań, pisz na adres: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka