Skontaktuj się z nami!

Dofinansowanie do mieszkania koronawirus

Czy w dobie koronawirusa możliwe jest uzyskanie dofinansowania do mieszkania? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym znajdziesz odpowiedź na to ważne pytanie.
Potrzebujesz pomocy prawników przy umowie lub inżynierów przy odbiorze lub przeglądzie technicznym nieruchomości? Działamy także w czasie epidemii.

Dlaczego dofinansowanie do mieszkania w dobie koronawirusa?

Pandemia COVID-19 okazała się większa niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Z jednej strony oznacza problemy zdrowotne dla milionów ludzi na całym świecie oraz śmierć wielu zakażonych. Z drugiej strony skutkiem pandemii koronawirusa jest coraz bardziej słabnąca gospodarka, która wciąga kolejne państwa w okres recesji. Z perspektywy wielu osób oznacza to niższe pensje a nawet zwolnienia w sektorach gospodarki najbardziej narażonych na tzw. “lockdown”. Według danych Eurostatu Polska rodzina wydaje średnio 20 proc. budżetu domowego na utrzymanie nieruchomości. Niektóre rodziny spłacające kredyt hipoteczny albo wynajmujące lokal przeznaczają nawet 50 proc. swoich środków na utrzymanie swojego mieszkania. Dlatego z perspektywy wielu Polaków tak ważne okazują się pomysły rządzących na wsparcie polskich rodzin w dobie koronawirusa. Jakie więc realne mechanizmy przewidziała Tarcza Antykryzysowa?

Dofinansowanie najem lokalu

Głównym rozwiązaniem legislacyjnym przewidzianym przez rząd jest dofinansowanie do najmu lokali. Na dzień 18 maja 2020 r. najistotniejsze rozwiązania odnośnie najmu w czasach koronawirusa zostały uregulowane w Tarczy Antykryzysowej (zwana też dalej Ustawą), a więc specjalnej ustawy, która ma na celu zmniejszać skutki kryzysu poprzez pomoc finansową państwa.

W zakresie najmu lokali Tarcza wprowadziła:

  • możliwość przedłużenia umowy najmu lokalu - Ustawa Przewiduje, że w przypadku, gdy czas obowiązywania umowy najmu lokalu zawartej przed dniem wejścia w życie Ustawy (31 marca 2020 r.) upływa po tym dniu a przed dniem 30 czerwca 2020 r., umowa ta ulega przedłużeniu do dnia 30 czerwca 2020 r., na warunkach dotychczasowych. Przedłużenie umowy następuje na podstawie oświadczenia woli najemcy (z pewnymi wyjątkami);
  • brak możliwości wypowiedzenia umowy najmu lub wysokości czynszu - Ustawa wprowadza zakaz wypowiadania najemcy do dnia 30 czerwca 2020 r. umowy najmu lub wysokości czynszu (z pewnymi wyjątkami);
  • przedłużenie okresu wypowiedzenia - Ustawa stanowi, że w przypadku, gdy wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego przez wynajmującego lub wypowiedzenie przez niego wysokości czynszu w takim lokalu nastąpiło przed dniem wejścia w życie Ustawy, a termin tego wypowiedzenia upływa po tym dniu, a przed dniem 30 czerwca 2020 r., termin wypowiedzenia ulega przedłużeniu do dnia 30 czerwca 2020 r. (z pewnymi wyjątkami). Przedłużenie terminu wypowiedzenia następuje na podstawie oświadczenia woli najemcy.

Inne dofinansowania do mieszkania w dobie koronawirusa

Ostatnio coraz więcej mówi się o dofinansowaniu do mieszkań według całkowicie nowego pomysłu. Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem konkretnych dopłat dla osób, które wskutek kryzysu utraciły dochód. Dodatkowe środki na rzecz najemców miałyby zostać uruchomione od 1 lipca 2020 r.. Dopłata miałaby wynieść nawet 1500 zł miesięcznie i być wypłacana przez pół roku na pokrycie do 75 proc. kosztów czynszu. Najemca musiałby udowodnić, że jego dochód w porównaniu do zeszłego roku spadł co najmniej o 25 proc. W tym momencie brakuje jednak jakichkolwiek konkretnych informacji na temat tego czy rozwiązanie zostanie wprowadzone w wyżej opisanym zakresie. Prace legislacyjne w Ministerstwie Rozwoju są aktualnie w toku.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem:  797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka