Zarezerwuj odbiór

Dokumenty do odbioru domu

Odpowiednia dokumentacja jest niezbędna, by w prawidłowy sposób przeprowadzić odbiór domu. W artykule wyjaśniono od czego zacząć i z jakimi dokumentami zapoznać się przed odbiorem technicznym.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Istotność posiadania dokumentacji przy odbiorze domu

Odbierając dom od dewelopera należy pamiętać o dokumentacji. Jest ona niezbędna do tego, by mieć wszystkie informacje, które posiadała osoba odpowiedzialna za budowę, czyli kierownik budowy lub inspektor nadzoru. Warto mieć do nich wgląd przed ostatecznym odbiorem i zapoznać się z tym, co zostało wykonane, by w trakcie odbioru móc skonfrontować projekt ze stanem faktycznym.

Odbiór domu – od czego zacząć?

Żeby mieć pojęcie, na co warto zwrócić uwagę w trakcie odbioru domu, należy się zapoznać z dokumentacją. Jeśli chodzi o odbiór domu zbudowanego przez dewelopera, warto skupić się na umowie przedwstępnej, w której deweloper deklaruje, w jakim stanie odda lokal inwestorowi. Warto wypisać sobie wszystkie detale, które powinny zostać uwzględnione i sprawdzić, czy faktycznie w dniu odbioru zostały zrealizowane. Jeśli nie – warto o wszystkim napisać w protokole odbioru domu.

Przed rozpoczęciem odbioru domu można zapoznać się też z projektem dotyczącym różnych instalacji. Dzięki temu, łatwiej będzie zwrócić uwagę na ewentualne nieprawidłowości.

Dokumenty odbioru – protokół odbioru

Najważniejszym dokumentem z odbioru domu będzie protokół odbioru. Nasza firma zaleca każdemu, by sporządził protokół odbioru, w sposób formalny, z datami, podpisami i wszystkimi nieprawidłowościami, które zostały dostrzeżone przez inwestora lub pomagającego mu inżyniera. Mając na uwadze konieczność stworzenia protokołu, warto przemyśleć obecność inżyniera, który pomaga w trakcie odbioru wychwycić wszystkie nieprawidłowości. Nie jest to droga usługa, a pozwala na odbiór w towarzystwie specjalisty, który dopilnuje tego, by w protokole zostały umieszczone najważniejsze i najbardziej kosztowne wady i usterki. 

Protokół odbioru może ustrzec inwestora przed wydatkiem związanym z naprawą wad, które zostały wpisane do protokołu, ponieważ do tych wad musi odnieść się wykonawca – deweloper w terminie 14 dni od podpisania protokołu, a do 30 dni ma obowiązek, by wady naprawić na swój koszt.

Podsumowanie

Tak naprawdę dokumenty, które są niezbędne do odbioru domu to te, które pomogą wykryć wszystkie wady i usterki. Chodzi o to, by każdy, kto ma przed sobą odbiór domu, wiedział, na co zwrócić uwagę. Ważne jest też alternatywne wyjście dla każdego, kto nie czuje się na siłach, by dokonać odbioru samodzielnie. Nasza firma świadczy usługę odbioru domu przez inżyniera – specjalistę od odbioru domów i mieszkań, być może właśnie to jest rozwiązanie, które da poczucie bezpieczeństwa inwestorowi.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.4/5 na podstawie 14 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka