W artykule przybliżymy pojęcie ekspertyzy budowlanej i postaramy się odpowiedzieć na pytania z nią związane. Z artykułu dowiesz się m.in., kiedy tak naprawdę konieczne jest sporządzenie ekspertyzy, kto sporządza ekspertyzę budowlaną, czym równi się od opinii technicznej oraz jaki jest jej koszt. Zapraszamy.
Ekspertyza budowlana jest złożonym, wielostronicowym dokumentem, którego przygotowanie przez osobę do tego uprawnioną, a więc posiadającą stosowną wiedzę i kwalifikacje, wymaga dużego nakładu pracy, co przekłada się na wysoką cenę.
Ekspertyza budowlana przygotowywana jest na podstawie szczegółowe badania danej nieruchomości z uwzględnieniem między innymi obiektywnych badań, użytych materiałów oraz wyliczeń wytrzymałości jej elementów konstrukcyjnych. Jej sporządzenie służy wskazaniu przyczyn i skutków ewentualnych nieprawidłowości oraz możliwości i sposobów ich usunięcia.
Ekspertyza budowlana składa się z części opisowej i obliczeniowej. Powinny się w niej znaleźć następujące elementy:
Zgodnie z Uchwałą nr 1/08 Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa ekspertyzę powinna przygotować osoba do tego uprawniona, a więc posiadającą uprawnienia budowlane i tytuł rzeczoznawcy budowlanego, najlepiej zarówno w zakresie projektowania, jak i wykonawstwa, co jest gwarancją posiadania przez nią niezbędnej specjalistycznej wiedzy technicznej.
Jak się okazuje, w praktyce nie zawsze sporządzenie ekspertyzy budowlanej jest konieczne. Zgodnie z prawem budowlanym należy ją wykonać, jeżeli planujemy przeprowadzenie modernizacji nieruchomości lub wprowadzenie zmiany jej przeznaczenia.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W pozostałych przypadkach najczęściej dokumentem w zupełności wystarczającym jest opinia techniczna, przygotowywana przez inżyniera lub technika budowlanego na podstawie oględzin nieruchomości oraz jej dokumentacji projektowej. Jest ona mniej obszernym dokumentem, który w jasny i konkretny sposób opisuje stan techniczny domu lub mieszkania.
Ceny mogą być bardzo zróżnicowane, ale przyjmuje się, że minimalna średnia cena ekspertyzy to około 2-2,5 tysiąca złotych.
Z kolei za opinię techniczną zapłacimy kilkaset złotych, co nie powinno być bez znaczenia w sytuacji, gdy rozważamy, które z tych rozwiązań wybrać.
Dobrze jest się dokładnie zastanowić, w jakim celu będziemy chcieli wykorzystać dokument, sporządzony w efekcie przeprowadzenia oceny stany technicznego nieruchomości, ponieważ może okazać się, że opinia techniczna świetnie spełni się w roli, która w powszechnej opinii jest zarezerwowana dla ekspertyzy technicznej, na przykład jako dokument do przedstawienia w sporze sądowym.
W zależności od wielkości budynku ceny wykonania jego przeglądu technicznego mogą być zróżnicowane.
Średnio wydanie opinii technicznej to koszt kilkuset złotych. Biorąc pod uwagę jej przydatność, to koszta wcale nie są duże. Wspomniana opinia może uchronić nas przed niewłaściwą inwestycją lub zawyżoną ceną budynku.
Może też stanowić niezbity argument do negocjacji ceny ze sprzedawcą lub deweloperem. Co więcej, nadaje się również do wykorzystania w sądzie w trakcie sporu i dochodzenia swoich roszczeń. Nasi inżynierowie, którzy wciąż podnoszą swoje kwalifikacje, mają bieżącą wiedzę o Polskich Normach i prawie budowlanym.
W tym celu szczególne pomocne są badania termowizyjne, które precyzyjnie weryfikują mostki cieple, czyli miejsca zwiększonej straty ciepła w budynku. Kamera termowizyjna umożliwia też namierzenie ewentualnych zawilgoceń i zacieków. W naszej firmie Pewny Lokal możesz również zamówić, opisane wyżej, badanie termowizyjne.
Wykonujemy przeglądy techniczne zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Mamy doświadczenie w przeglądzie obiektów biurowych, szpitali, budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz hal magazynowych i przemysłowych.
Oferujemy wydanie opinii technicznej w ramach przeglądu rocznego, półrocznego i pięcioletniego. Poza tradycyjnym protokołem klient otrzymuje od nas pełną dokumentację fotograficzną na papierze i w formie elektronicznej.
Dodatkowo w naszych dokumentach, wraz z wynotowanymi uchybieniami występującymi w budynku, znajdują się również sugestie związane ze sposobem i technologią, wymaganą do ich usunięcia.
Szczególny nacisk kładziemy na sprawdzenie instalacji, elewacji, klatek schodowych, piwnic, garaży, jak i elementów dachu oraz poddasza. Ponadto istnieje możliwość zamówienia też przeglądu kominiarskiego i gazowego. Taka kompleksowość przeglądu pozwala obiektywnie ocenić stan techniczny wybranej nieruchomości.
Jest to jedynie jeden z wielu podobnych przykładów, dlatego warto, jest szczegółowo przeanalizować kwestię wyboru jednego z tych dwóch rozwiązań.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!