Skontaktuj się z nami!

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie/dom na rynku wtórnym

W artykule opisujemy jak bezpiecznie kupić dom albo mieszkanie na rynku wtórnym. Kupno lokalu powinno być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem stanu prawnego i stanu technicznego nieruchomości.
Potrzebujesz pomocy prawników przy umowie lub inżynierów przy odbiorze lub przeglądzie technicznym nieruchomości? Działamy także w czasie epidemii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Kupno lokalu na rynku wtórnym

Dom lub mieszkanie z rynku wtórnego to nieruchomość, która przez dłuższy lub krótszy okres była używana przez inne osoby. Niezależnie od tego czy lokal był zamieszkany przez singla, rodzinę z dziećmi, czy też przez najemców (także tych z Airbnb), należy zwrócić uwagę na stan techniczny i stan prawny. Szczególnie stan techniczny jest istotny. Nawet jeżeli budynek jest stosunkowo świeży i pamięta jeszcze dobrze czas budowy deweloperskiej, to pierwsze wady mogą wyjść na jak już kilka miesięcy po zamieszkaniu. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie mostków termicznych, stanu izolacji termicznej, zawilgoceń, grzejników etc. Więcej o przeglądzie technicznym przeczytasz w naszym artykule. Kliknij tutaj.

Bezpieczny zakup mieszkania/domu na rynku wtórnym

Zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym oznacza podpisanie umowy przedwstępnej lub/oraz umowy sprzedaży nieruchomości. Sprawdzenie stanu prawnego i analiza dokumentacji dotyczącej nieruchomości to drugi (niemniej ważny) filar bezpiecznego zakupu na rynku wtórnym. Stan prawny sprawdzimy analizując księgi wieczyste oraz prosząc sprzedającego o informacje o mieszkaniu (np. kwestie podatku od nieruchomości, zameldowania osób w mieszkaniu itp.). Analiza umowy przedwstępnej i umowy sprzedaży obniży ryzyko korzystania z nieruchomości w przyszłości. Niestety najczęściej umowy przedwstępne są przygotowywane “na kolanie” przez sprzedających lub pobierane z Internetu, co niestety nie oddaje specyfiki danej transakcji.

Gdzie zwrócić się o pomoc?

W celu bezpiecznego przeprowadzenia przez kupno lokalu na rynku wtórnym powinniśmy zwrócić się o pomoc do inżynier lub inspektora budowlanego, który przeprowadzi przegląd techniczny oraz prawnika, który dokona analizy dokumentacji i stanu prawnego. Przegląd techniczny najlepiej przeprowadzić jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej/sprzedaży. Znajomość stanu technicznego to przede wszystkim podstawa do negocjacji ceny ze sprzedającym. Wadliwe instalacje to koszt, który będziemy musieli ponieść po przeniesieniu własności i obniżają wartość lokalu. Sprawdzenie stanu prawnego to pewność, że negocjujemy umowę z właścicielem lokalu oraz że nieruchomość nie jest obciążona hipotekami, które później należałoby zapłacić z własnej kieszeni.

 

Wyślij informacje o rozważanej nieruchomości na kontakt@pewnylokal.pl Jeżeli masz projekt umowy lub numer księgi wieczystej, to prześlij nam do bezpłatnej wyceny.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka