Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

W artykule dowiesz się, dlaczego zlecenie usługi odbioru technicznego mieszkania firmie takiej jak nasza opłaca się bardziej niż odbiór samemu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Dlaczego warto zlecić odbiór nieruchomości profesjonaliście?

Jeśli trafiliście Państwo na tę stronę, oznacza to zapewne, że już wkrótce wprowadzicie się do nowooddanego mieszkania (lub domu) od dewelopera. W Państwa głowach kłębią się zapewne dziesiątki myśli i pytań związanych z tym ważnym momentem. Jak wykończyć mieszkanie? Gdzie znaleźć ekipę remontową? Ile powinien kosztować remont? Czy do wykończenia mieszkania zatrudniać projektanta wnętrz? Od kiedy zacznę płacić czynsz? Kiedy deweloper podłączy w mieszkaniu prąd? Ile kompletów kluczy dostanę od dewelopera? Jak i czy nawiążę kontakt z sąsiadami?

W powyższym natłoku zagadnień łatwo może nam umknąć jedno z najważniejszych pytań, które powinniśmy sobie zadać przy przeprowadzce do nowego mieszkania? Jak sprawdzić, czy mieszkanie przekazywane nam przez dewelopera nie ma wad oraz czy odpowiada ono standardowi technicznemu, na który umówiliśmy się z deweloperem podczas podpisywania umowy?

Co to jest odbiór techniczny mieszkania lub domu?

Być może słyszeli już Państwo o konieczności odbioru technicznego mieszkania lub domu od dewelopera. Odbiór to instytucja regulowana przez polskie prawo (ustawę deweloperską). Zgodnie z polskimi przepisami, każdy deweloper, zanim przekaże nabywcy klucze do nowej nieruchomości, powinien „wezwać” takiego nabywcę na odbiór techniczny, w czasie którego na specjalnym protokole nabywca wskazuje deweloperowi wady i usterki techniczne mieszkania. Powyższe wady i usterki deweloper musi usunąć w terminach wskazanych w ustawie deweloperskiej. Praktyka pokazuje, że mieszkania i domy „bezusterkowe” na rynku pierwotnym praktycznie nie występują. Nawet deweloper dysponujący największą renomą nie ustrzeże się zwykle od pozostawienia w mieszkaniu kilku niedoróbek (np. rys na szybach, krzywych kątów czy wad dylatacji). 

Praktyka pokazuje, że coraz więcej osób – zamiast samemu dokonywać odbioru technicznego mieszkania lub domu – decyduje się zlecić tą usługę profesjonalnej firmie inżynieryjnej. Dzięki temu nie tylko można oszczędzić czas zarówno sobie, jak i ekipie remontowej (więcej usterek wykrytych w czasie remontu przedłuża jego czas i koszt), ale także pozbyć się niepotrzebnych nerwów w czasie odbioru. Zlecenie odbioru technicznego profesjonalistom pozwala także otrzymać od dewelopera bezusterkowe mieszkania lub dom i przerzucić koszt napraw nieruchomości na dewelopera wtedy, kiedy da się to jeszcze zrobić.

Poniżej opisujemy najważniejsze argumenty za zleceniem odbioru mieszkania fachowcom. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą nawet, jeżeli nie znacie Państwo jeszcze ostatecznego terminu Państwa mieszkania lub domu.

Dlaczego zlecić odbiór wyspecjalizowanej firmie (a nie samemu, firmie wykończeniowej, architektowi, czy projektantowi)?

1. Zwykły nabywca nie zna się na kwestiach technicznych i budowlanych

Załóżmy, że Państwa umowa deweloperska mówi o tym, że deweloper zobowiązuje się wykonać w mieszkaniu tynki „klasy drugiej” (klasa tynków praktycznie zawsze określona jest w umowie deweloperskiej). Zdecydowana większość nabywców nie jest w stanie rozróżnić klas tynków, a tym samym nie wie, czy pozornie poprawnie wykonany element techniczny mieszkania lub domu zgadza się z umową (takiej wiedzy zwykle nie mają też ekipy remontowe, czy projektanci wnętrz). Takich przykładów, gdzie znajomość terminologii technicznej jest konieczna do sprawdzenia dewelopera podczas odbioru jest o wiele, wiele więcej.

2. Zwykły nabywca nie zna norm budowlanych

Standardy, jakim powinny odpowiadać nowowybudowane mieszkania i domy są skodyfikowane w dziesiątkach aktów prawnych i normalizacyjnych. Zwykły nabywca mieszkania od dewelopera nie wie, jaka jest dopuszczalna odchyłka od płaszczyzny oraz, czy i jakie są dopuszczalne poziomy wilgotności ścian i posadzek. Inżynierowie firmy Pewny Lokal są na bieżąco szkoleni z norm budowlanych, które dotyczą nowooddawanych nieruchomości. Takich szkoleń raczej nie przechodzą firmy wykończeniowe, czy projektanci/architekci wnętrz

3. Zwykły nabywca nie posiada kompletu sprzętu pomiarowego

Jeśli posiadacie Państwo własne poziomice i kątownik, takie urządzenia zapewne przydadzą się podczas odbioru. Jednak, po pierwsze, nawet zwykła poziomica i kątownik powinny odpowiadać normom technicznym, tak żeby deweloper nie zakwestionował dokonanych przez nie pomiarów. Po drugie i przede wszystkim, podczas odbioru technicznego nasza firma wykorzystuje cały komplet przepisowego sprzętu: od poziomic i kątowników, przez łaty, dalmierze, wilgotnościomierze, pirometry oraz mierniki napięcia, na kamerach termowizyjnych i laserach krzyżowych skończywszy. Całego kompletu wymiarowego sprzętu raczej nie posiadają nawet najlepsze ekipy remontowe, firmy wykończeniowe, projektanci/architekci wnętrz nie mówią już o samych nabywcach (nic dziwnego - znajomość norm budowlanych dla nowooddawanych mieszkań nie jest ich zadaniem ani rolą).

4. Zwykły nabywca nie ma doświadczenia z setek odbiorów

Nawet, jeśli jakimś trafem zaopatrzą się Państwo w komplet przepisowego sprzętu, zgłębicie tajniki norm budowlanych i terminologii technicznej, wątpliwe, że odbiór Waszego własnego mieszkania będzie kolejnym z dziesiątek odbiorów, które wykonaliście Państwo tego miesiąca. Nasza firma – jako zdecydowany lider na rynku odbiorów technicznych – ma kolektywne doświadczenie z wielu tysięcy odbiorów technicznych mieszka i domów. Również każdy z zatrudnianych przez nas inżynierów wykonuje dziesiątki odbiorów miesięcznie, a niektóre typy „niedoróbek” deweloperów mają po prostu tendencję do powtarzania się na różnych inwestycjach.

5. Zwykły nabywca nie dokonywał już odbiorów na tej samej inwestycji

Ze względu na skalę naszej firmy, bardzo prawdopodobne, że zlecając nam odbiór techniczny Państwa mieszkania, macie Państwo gwarancję, że „na daną” inwestycję jedziemy już któryś z rzędu raz. Niektóre wady i usterki mieszkań zwykle powtarzają się w ramach tej samej inwestycji, dlatego decydując się na zlecenie nam odbioru, możecie Państwo liczyć na to, że w czasie takiego odbioru, zwrócimy szczególną uwagę na elementy techniczne mieszkania, które okazały się wadliwe u Państwa sąsiadów.

6. Zwykły nabywca nie wie, jak negocjować z deweloperem

Wiedza o tym, jak podczas odbioru przekonać dewelopera, że dana usterka jest wadą budowlaną jest wiedzą, którą zdobywa się po setkach odbiorów. Znamy większość działających w Polsce deweloperów i wiemy, jakie argumenty są w stanie przekonać ich do akceptacji wady czy usterki.

7. Zwykły nabywca nie wie, jak przekonać/zmusić dewelopera do naprawy wad i usterek

W firmie Pewny Lokal wiemy, jak podeprzeć się wiedzą techniczną oraz prawną, żeby przekonać dewelopera do naprawy usterek. Nie tylko sprawdzimy stan techniczny Państwa mieszkania lub domu, ale także doradzimy, jak zachować się podczas podpisywania protokołu odbioru. W naszej firmie pracują też prawnicy, dlatego w skrajnej sytuacji (np. gdy deweloper kategorycznie nie godzi się na wskazane usterki), nasz inżynier zawsze może poprosić ich o telefoniczną poradę.

Zachęcamy do kontaktu w sprawie odbioru technicznego mieszkania i domu, nawet wtedy gdy nie znają Państwo jeszcze dokładnego terminu odbioru.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka