Zarezerwuj odbiór

Jak sprawdzić dewelopera w KRS

W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdują się informacje m.in. o formie prawnej dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Co to jest KRS

Krajowy Rejestr Sądowy stanowi powszechne, jednolite i jawne źródło informacji o uczestnikach obrotu prawnego. Obowiązku wpisu do Rejestru podlegają takie podmioty jak spółki, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia itp. Jest on prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości i wybrane sądy rejonowe. Rejestr przedsiębiorców składa się z sześciu działów, w których znajdziemy informację takie jak nazwa lub firma podmiotu, oznaczenie formy prawnej, adres, informację o sposobie reprezentacji podmiotu, przedmiot działalności przedsiębiorcy według kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności, informacje o zaległościach finansowych przedsiębiorcy, informacje o powołaniu i odwołaniu kuratora oraz szczególnie istotne informacje o otwarciu i zakończeniu likwidacji, ogłoszeniu upadłości czy połączeniu lub przekształceniu przedsiębiorcy.

Sprawdzenie dewelopera w KRS

Podejmując decyzje o kupnie mieszkania, często na kredyt, każdy chce mieć pewność, że bezpiecznie ulokował pieniądze i nie długo będzie mógł cieszyć się własnymi czterema kątami. Aby tak się stało, przed podpisaniem umowy deweloperskiej należy sprawdzić inwestycję, zaczynając od dewelopera. Ma on zawsze istotną przewagę nad nabywcą – zna wszystkie wady i zalety nieruchomości. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy jaką jest Pewny Lokal. Pierwszym krokiem w procesie weryfikacji wiarygodności dewelopera powinno być przeanalizowanie treści wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Informacje, na które powinniśmy zwrócić uwagę to m. in. dane podmiotu oraz oznaczenie formy prawnej. Deweloperzy mogą działać w formie tradycyjnych spółek kapitałowych lub osobowych, ale mogą też być spółką celową, powołaną specjalnie do realizacji konkretnej inwestycji. Należy również zwrócić uwagę na kapitał spółki, chociaż nie zawsze wysoki kapitał powinno się utożsamiać z wiarygodnością finansową dewelopera. Kapitał zakładowy jest bowiem jedynie wniesionym do spółki majątkiem wspólników: czasami może on faktycznie „leżeć” na rachunku bankowym spółki i być dodatkową gwarancją dla jej klientów. Równie dobrze kapitał mógł jednak dawno temu zostać przeznaczony na pokrycie zobowiązań spółki, co jest zgodne z polskim prawem. Szczególnie ważne informacje zawiera dział czwarty rejestru. Pełni on szczególną funkcję ostrzegawczą, bo zawarte są w nim informacje o powstaniu zaległości podatkowych czy celnych, a także o umorzeniu postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko deweloperowi z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów samego postępowania egzekucyjnego. Równie skrupulatnie powinniśmy przyjrzeć się działowi szóstemu. To tam znajdziemy informację czy deweloper, od którego zamierzamy kupić mieszkanie nie znajduje się trakcie likwidacji. Znajdują się tam również informacje o ogłoszeniu upadłości czy przekształceniu przedsiębiorcy.

Sprawdzenie dewelopera z Pewnym Lokalem

Jak widać sprawdzenie wiarygodności dewelopera może nastręczyć wielu problemów. Krajowy Rejestr Sądowy zawiera wiele niezwykle istotnych informacji, dlatego aby mieć pewność że powierzamy nasze pieniądze deweloperowi godnemu zaufania najlepiej skorzystać z pomocy zawodowców. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie nerwów, nie zwlekaj i skontaktuj się z prawnikami Pewnego Lokalu.

Przeczytaj podsumowujący artykuł o tym, jak sprawdzić dewelopera.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 46 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka