Zarezerwuj odbiór

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera

Doskonałym źródłem informacji o deweloperze może być po prostu internet. Polecamy nasz artykuł o tym, jak zweryfikować dewelopera.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Weryfikacja w Krajowym Rejestrze Sądowym dewelopera

Podejmując decyzje o kupnie mieszkania, często na kredyt, każdy chce mieć pewność, że bezpiecznie ulokował pieniądze i nie długo będzie mógł cieszyć się własnymi czterema kątami. Aby tak się stało, przed podpisaniem umowy deweloperskiej należy sprawdzić inwestycję, zaczynając od dewelopera. Ma on zawsze istotną przewagę nad nabywcą – zna wszystkie wady i zalety nieruchomości. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy jaką jest Pewny Lokal. Pierwszym krokiem w procesie weryfikacji wiarygodności dewelopera powinno być przeanalizowanie treści wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Informacje, na które powinniśmy zwrócić uwagę to m. in. dane podmiotu oraz oznaczenie formy prawnej. Deweloperzy mogą działać w formie tradycyjnych spółek kapitałowych lub osobowych, ale mogą też być spółką celową, powołaną specjalnie do realizacji konkretnej inwestycji. Należy również zwrócić uwagę na kapitał spółki, chociaż nie zawsze wysoki kapitał powinno się utożsamiać z wiarygodnością finansową dewelopera. Kapitał zakładowy jest bowiem jedynie wniesionym do spółki majątkiem wspólników: czasami może on faktycznie „leżeć” na rachunku bankowym spółki i być dodatkową gwarancją dla jej klientów. Równie dobrze kapitał mógł jednak dawno temu zostać przeznaczony na pokrycie zobowiązań spółki, co jest zgodne z polskim prawem. Szczególnie ważne informacje zawiera dział czwarty rejestru. Pełni on szczególną funkcję ostrzegawczą, bo zawarte są w nim informacje o powstaniu zaległości podatkowych czy celnych, a także o umorzeniu postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko deweloperowi z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów samego postępowania egzekucyjnego. Równie skrupulatnie powinniśmy przyjrzeć się działowi szóstemu. To tam znajdziemy informację czy deweloper, od którego zamierzamy kupić mieszkanie nie znajduje się trakcie likwidacji. Znajdują się tam również informacje o ogłoszeniu upadłości czy przekształceniu przedsiębiorcy.

Sprawdzenie członkostwa w organizacjach branżowych

Weryfikując wiarygodność dewelopera warto sprawdzić przynależność do organizacji branżowych takich jak Polski Związek Firm Deweloperskich czy Polski Związek Producentów Budownictwa. Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą organizacją branżową deweloperów w Polsce. Stowarzyszenie działa od kilkunastu lat i zrzesza czołowe firmy zajmujące się budową mieszkań. Przynależność dewelopera do PZFD nie przesądza jeszcze, że prowadzona przez niego inwestycja mieszkaniowa jest w 100 proc. bezpieczna dla nabywców ale zwiększa takie prawdopodobieństwo. Polski Związek Producentów Budownictwa zrzesza przede wszystkim firmy budowlane, które działają na zlecenie deweloperów ale czasami także tych drugich. PZPD to rozpoznawalna organizacja obecna na polskim rynku od ponad 20 lat. Przynależność dewelopera do tego związku branżowego zwiększa szanse na to, że deweloper jest wiarygodnym podmiotem i nie będzie próbował oszukać nabywców mieszkań.

Sprawdzenie informacji prasowych

Najbardziej dostępnym źródłem informacji o deweloperze jest oczywiście internet. Bardzo łatwo można odnaleźć w wyszukiwarce internetowej wszelkie informacje na temat dewelopera, od którego zamierzamy kupić mieszkanie. Znaleźć możemy nie tylko aktualne informację ale również archiwalne artykuły prasowe. Wielu cennych informacji dostarczyć mogą również fora internetowe, na których użytkownicy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z konkretnym deweloperem. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie informacje w internecie są prawdziwe. Kupno mieszkania to wielka sprawa, która wiąże się z dużymi emocjami. Jeżeli komuś ten proces poszedł nie po myśli, może mieć niepochlebne zdanie o inwestorze i wystawić mu nieprzychylną rekomendację. Na koniec każdy sam musi zadecydować, czy to co się dowiedział o deweloperze w internecie stanowi przeszkodę w zakupie mieszkania.

Sprawdzenie strony internetowej UOKiK

Ważnym źródłem informacji o deweloperze jest również strona internetowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli deweloper stosował w umowach deweloperskich klauzule abuzywne to ślad po tym procederze odnajdziemy w "rejestrze niedozwolonych klauzul". Rejestr ten co prawda nie jest już prowadzony od 2016 r., to jednak jest on nadal doskonałym źródłem informacji o działaniach dewelopera w przeszłości. Negatywne decyzje skierowane w przeszłości przeciwko deweloperowi nie świadczą najlepiej o tym, jak podchodzi on do swoich klientów i konsumentów. UOKiK wszczyna bowiem sprawy przeciwko przedsiębiorcom tylko wtedy, gdy ich nieuczciwe zachowania przekroczą pewną „masę krytyczną” (czyli nie w indywidualnych sprawach). Z drugiej strony UOKiK wszczynał postępowanie w stosunku do wielu deweloperów, w tym tych największych i cieszących się dużą renomą, więc fakt, że w przeszłości toczyło się postępowanie przeciwko deweloperowi, nie przesądza jeszcze o jego wiarygodności.

Zapoznaj się z naszym artykułem (bardziej ogólnym i kompleksowym niż ten) o tym, jak sprawdzić dewelopera.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 32 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka