Skontaktuj się z nami!

Koronawirus czynsz

COVID-19 zaskoczył nas wszystkim swoją obecnością i spowodował wiele spustoszenia nie tylko w zdrowiu społeczeństwa, ale także w gospodarce kraju.
Potrzebujesz pomocy prawników przy umowie lub inżynierów przy odbiorze lub przeglądzie technicznym nieruchomości? Działamy także w czasie epidemii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Rząd wprowadził tarczę antykryzysową, mającą na celu, jak podaje serwis Rzeczypospolitej Polskiej: „ochronę miejsc prac i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, finansowanie przedsiębiorców, ochronę zdrowia obywateli, wzmocnienie systemu finansowego oraz szereg działań w inwestycjach publicznych”.

Dla osób, które wynajmują mieszkania/lokale w czasie, w którym pandemia nas nie opuszcza, jest niezwykle trudny. Wielu z nas nie może zostać w miejscu wynajmowanego mieszkania, np. studenci. Także przedsiębiorcy, którzy musieli zamknąć lokale ze względu na przepisy, jakie zostały na pewien okres wprowadzone. Większość obywateli musiała pozostać w domach. Galerie handlowe, restauracje straciły na pewien okres możliwość zarobku, brak klientów spowodował trudności w utrzymaniu swojej działalności. Wiele kontrowersji wzbudza także płacenie czynszu za lokale/mieszkania. Tak naprawdę tarcza antykryzysowa nie wprowadziła zapisów, które umożliwiałyby obniżenie czynszu, skrócenie umowy. Jednakże istnieje możliwość negocjacji wysokości czynszu wynajmujących ze sprzedającymi, którzy mając rozumiejąc sytuację danej osoby zgadzają się na obniżenie kosztów wynajmu.

Jakie są najważniejsze artykuły tarczy antykryzysowej dotyczące czynszu?

  • Według Art. 31u. 1. w ustawie z dnia 31 marca 2020 r. „O zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw” – „jeżeli wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego lub wysokości czynszu nastąpiło przed 31 marca 2020 r., a termin tego wypowiedzenia upływa po tym dniu, a przed 30 czerwca 2020 r., termin wypowiedzenia ulega przedłużeniu do dnia 30 czerwca 2020 r. Natomiast przedłużenie terminu wypowiedzenia następuje na podstawie oświadczenia woli najemcy.”
  • „W okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m², wygasają wzajemne zobowiązania stron umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej. Oznacza to między innymi, że najemcy i dzierżawcy powierzchni handlowej zwolnieni są z obowiązku zapłaty czynszu i innych opłat na rzecz wynajmującego.”
  • „Jednakże po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych, przedsiębiorca będzie zobowiązany zaoferować wynajmującemu przedłużenie umowy najmu lokalu, na dotychczasowych warunkach, na okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu przedłużony o 6 miesięcy”.
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka