Skontaktuj się z nami!

Koronawirus deweloperzy

Koronawirus wpływa zarówno na klientów zainteresowanych kupnem nieruchomości jak i samych deweloperów. Jak w najbliższym czasie będzie wyglądał rynek deweloperski? Odpowiedź w naszym artykule.
Potrzebujesz pomocy prawników przy umowie lub inżynierów przy odbiorze lub przeglądzie technicznym nieruchomości? Działamy także w czasie epidemii.

Wpływ koronawirusa na deweloperów

Zasadnicznym czynnikiem wpływającym na rynek deweloperski jest znaczące zmniejszenie zainteresowania klientów ofertami nieruchomości. W trudnych gospodarczo czasach Klienci w głównej mierze martwią się o najważniejsze kwestie, jak utrzymanie miejsca pracy czy też organizacja codziennego życia zawodowego bez wychodzenia z domu.

W tych trudnych czasach spróbujemy znaleźć pozytywy jakie koronawirus może wywrzeć na rynek deweloperski:

+ prawdopodobne zwiększenie zainteresowania inwestorów lokowaniem kapitału w nieruchomościach. W czasach, gdy gotówka będzie szybko traciła na wartości, inwestowanie w nieruchomości i lokowanie tam pieniędzy może okazać się lepszą strategią.

+ obniżka stóp procentowych może zachęcić część osób, o stabilnej sytuacji finansowej lub posiadających pieniężną „poduszkę bezpieczeństwa” do kupna mieszkania na kredyt.

+ rządowe wsparcie (gwarancje kredytowe) może pomóc części osób, przez co wzrośnie zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym.

Niestety dużo prościej wskazać można negatywne skutki, które dotkną rynek mieszkaniowy:

- zamknięte biura sprzedaży, odbiją się negatywnie na wynikach finansowych deweloperów.

- trudności z uzyskiwaniem pozwoleń na użytkowanie budynku. Organy Nadzoru Budowlanego nie wizytują budów przez co przeciągają się formalności z uzyskiem wszystkich pozwoleń.

- klienci którzy zastanawiali się w najbliższym czasie nad kupnem nieruchomości w obawie przed złą kondycją finansową, utratą pracy odkładają decyzję o zakupie nieruchomości.

- brak możliwości zaplanowania perspektywy czasowej, nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy stan epidemiczny się zakończy. Wydłużenie stanu zawieszenia gospodarki spowoduje bankructwa firm.

Koronawirus – co dalej?

Odpowiedź na to pytanie pozostaje zagadką. Wszystkie plany inwestycyjne deweloperów, założenia można w zasadzie wyrzucić do kosza. Koronawirus spowodował kompletne zamieszanie w sektorze nieruchomości. Bardzo ciężko planować działania (co w biznesie jest konieczne) bez możliwości uzyskania wiedzy odnośnie zakończenia tej tragicznej dla wszystkich sytuacji. Jeszcze jest zbyt wcześnie na dokładne oszacowanie strat jakie koronawirus przyniesie dla sektora nieruchomości.

Deweloperzy w tej chwili odwołują wszystkie dni otwarte, które miały odbywać się w nowych inwestycjach. Wiosenna pogoda zawsze zachęcała klientów, o tej porze roku do odwiedzin przyszłych mieszkań. Część deweloperów podkreśla, że większość inwestycji, które planowała oddawać w latach 2021-2022 jest już sprzedana. Stanowi to pewne zabezpieczenie dla deweloperów. Zapewne większym problemem mogą okazać się wypowiadane umowy kredytowe przez klientów, którzy nie będą w stanie „udźwignąć” rat kredytowych.  

Problematyczne może okazać się także spełnienie przez klientów warunków do uzyskania kredytu. Banki w pierwszej kolejności będą decydować się na wydawanie pozytywnych decyzji kredytowych, tylko klientom co do których nie będzie wątpliwości odnośnie możliwości spłaty kredytu. Duża część osób, które do tej pory spełniała warunki w nowej sytuacji związanej z gospodarczym zachwianiem może nie uzyskać zgodny na kredyt.

Koronawirus a sytuacja rynku deweloperskiego

Sytuacja na rynku nieruchomości będzie zmieniać się dynamicznie. Najbliższy czas pokaże jak branża nieruchomości poradzi sobie z licznymi problemami. Skutki kryzysu będą tym głębsze im dłużej on potrwa. Niestety w tej chwili nikt nie umie odpowiedzieć ile czasu będziemy jeszcze musieli żyć w sytuacji swoistego zawieszenia gospodarczego.

Pomoc ze strony Pewny Lokal

Pewny Lokal wychodząc naprzeciw oczekiwaniu wielu osób pomaga także w skonstruowaniu opinii prawnej odnośnie odstąpienia od umowy deweloperskiej. Cena takiej usługi dla naszych Klientów to 500 zł (cena zawiera 23% podatku VAT). Prawnicy są w stanie pomóc w następujących kwestiach:

1. Ocena szansy na uznanie przez dewelopera odstąpienia od umowy deweloperskiej.

2. Szacujemy koszty odstąpienia od umowy z deweloperem.

3. Określamy w jakiej formie dostarczyć deweloperowi dokument o odstąpieniu.

4. Analizujemy czy nabywca może w świetle przesłanek ustawowych odstąpić od umowy deweloperskiej.

5. Jasno określamy na jakie zapisy umowy należy się powołać przy odstąpieniu.

6. Czy przesłanki umowne pozwalają na odstąpienie?

Pomoc przy odstąpieniu od umowy lub cesji

Pewny Lokal wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, stworzył możliwość pomocy w zakresie analizy prawnej odstąpienia od umowy deweloperskiej lub cesji. Nasi prawnicy przygotują dla Państwa kompleksową analizę prawną, która pomoże rozwiązać umowę lub dokonać cesji. Zajmujemy się także "kojarzeniem" osób chętnych nabyciem praw z umowy deweloperskiej z osobami chcącymi "sprzedać" takie prawa. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą pomocą zapraszamy do kontaktu wypełniając formularz.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 13 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka