Zamów pomoc prawną

Koronawirus kredyt hipoteczny

Czy koronawirus wpłynie na kredyty hipoteczne? Jakie powiązania występują pomiędzy koronawirusem, a kredytami hipotecznymi? Odpowiedź w naszym artykule.
Chcesz poprosić o pomoc przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej lub umowy kredytowej? Skontaktuj się z nami!

Wpływ koronawirusa na kredyt

Kredyt hipoteczny to najczęściej największe zobowiązanie jakie zaciągamy w naszym życiu. Marząc o własnym mieszkaniu lub domu rzadko kiedy możemy sobie pozwolić na kupno bez wzięcia kredytu. Sytuacja jeszcze do niedawna wydawała się bardzo korzystna – niskie stopy procentowe, duża różnorodność kredytów. Jedno wydarzenie zmieniło wszystko o 180 stopni. Koronawirus wpływa na wszystkie obszary gospodarcze, nie inaczej jest z sektorem bankowym oraz branżą nieruchomości. Postaramy się opisać jak sytuacja z epidemią może wpływać na osoby posiadające kredyty hipoteczne.

Rozwiązanie umowy kredytowej

Zerwanie umowy kredytowej z bankiem jest bardzo trudne. Zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie banki bardzo dobrze zabezpieczają się przed zerwaniem umowy przez klientów. Najczęściej w umowie zawarte są zapisy, o karach umownych. Ich wysokość jest ustalana indywidualnie w zależności od podmiotu z którym została zawarta umowa kredytowa. Czy wobec ciężkiej do przewidzenia sytuacji z pandemią koronawirusa można próbować rozwiązać umowę bez ponoszenia kary? Raczej mało kto myślał, żeby zawrzeć w umowie z bankiem klauzulę, o bezkosztowym odstąpieniu od umowy w sytuacji wystąpienia pandemii. Oczywiście w sytuacjach spornych rozstrzygał będzie sąd, ale szanse na wygranie z bankiem nie są duże. Pamiętajmy, że banki w najbliższym czasie mogą mniej chętnie udzielać nowych kredytów hipotecznych. W zdecydowanej większości takie kredyty będą przydzielane tylko osobom, o najmniejszym dla banków ryzyku.

Ugoda z bankiem

Dobrym i realnym pomysłem jest zawarcie ugody z bankiem. Możemy spróbować wynegocjować przełożenie spłaty kredytu. Oczywiście jest to tylko przesunięcie w czasie zobowiązania, ale być może pozwoli nam na przetrwanie najtrudniejszego czasu. Można wyobrazić sobie dramatyczną sytuację utraty miejsca pracy. W przypadku kiedy nie otrzymujemy wynagrodzenia, konieczność spłacania rat kredytu hipotecznego może być zobowiązaniem, które przerośnie nasze możliwości. Być może lepiej odroczyć spłatę rat do czasu znalezienia nowej pracy. Oczywiście należy pamiętać, że bank prawdopodobnie pobierze opłatę za możliwość odroczenia spłacania rat.

Rządowe gwarancje dla kredytów

W tej chwili jeszcze nie znane są szczegóły rządowej pomocy w zakresie zobowiązań kredytowych. Być może rząd wprowadzi regulacje, które pozwolą na łatwiejsze spłacanie rat kredytu. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce stóp procentowych do poziomu jednego procenta (obniżka o 0,5%). Nigdy w historii nie było tak niskiego poziomu stopy procentowej. Obniżka stóp procentowych przyczyni się w pierwszej kolejności do obniżki rat kredytów w złotówkach. W tej chwili wszystkie rozwiązania to spekulacje. Należy poczekać do przedstawienia realnych warunków rządowej pomocy. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności będą one kierowane do osób najbardziej potrzebujących.

Praca pośredników kredytowych a koronawirus

W tej chwili pośrednicy nieruchomości notują mniejszą liczbę kontaktów nowych klientów. Szacuje się, że w niestabilnej sytuacji gospodarczej popyt na kredyty hipoteczne spadnie nawet o kilkadziesiąt procent. Praca pośredników kredytowych, jednakże nie jest zaburzona. Większość osób zajmujących się pośrednictwem kredytowym od paru lat pracuje głównie zdalnie. W zasadzie wszystkie czynności związane z uzyskaniem informacji i samym podpisaniem zobowiązania kredytowego można dokonać bez wychodzenia z domu. Umowy kredytowe podpisuje się za pomocą kuriera, który dostarcza nam gotowy wzór umowy. Pamiętajmy, żeby oczywiście wcześniej dokładnie zapoznać się z umową.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy zaufanego pośrednika kredytowego to zapraszamy do kontaktu mailowego. Wystarczy napisać do nas na adres - kredyt@pewnylokal.pl

Pomoc przy odstąpieniu od umowy lub cesji

Pewny Lokal wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, stworzył możliwość pomocy w zakresie analizy prawnej odstąpienia od umowy deweloperskiej lub cesji. W ramach usługi m. in. wskażemy czy możliwe jest odstąpienie od umowy deweloperskiej, powiemy z jakimi kosztami będzie wiązało się odstąpienie od niej, a także na jakie przepisy należy się powołać, aby odstąpienie było skuteczne. Nasi prawnicy przygotują dla Państwa kompleksową analizę prawną, która pomoże rozwiązać umowę lub dokonać cesji. Zajmujemy się także "kojarzeniem" osób chętnych nabyciem praw z umowy deweloperskiej z osobami chcącymi "sprzedać" takie prawa. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani naszą pomocą zapraszamy do kontaktu wypełniając formularz.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka