Kupno domu pytania

Decyzja o zakupie nowej nieruchomości rodzi wiele nieoczywistych pytań. Nie inaczej jest z kupnem domu. W artykule poruszamy najistotniejsze kwestie związane z jego nabyciem.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Od czego zacząć kupno domu?
2. Kupno domu pytania praktyczne
3. Kupno domu pytania prawne

1. Od czego zacząć kupno domu?

Podobno dla każdej nieruchomości najważniejsze są trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Domu nie można oczywiście przenieść, więc jego zakup powinien rozpocząć się od dokładnej analizy lokalizacji. Przyszły nabywca powinien wziąć pod uwagę kwestię sąsiedztwa (bezpieczeństwo okolicy). Niemniej ważna jest droga do najbliższego przystanku autobusowego, tramwajowego czy też metra. Szybki dojazd jest niezwykle istotny, jeżeli decydujemy się na zakup domu pod miastem. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zlokalizowane w okolicy usługi  takiej jak: apteka, sklep spożywczy, restauracje i szkoły. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, należy również pamiętać, że będą one miały największy wpływ na ostateczną cenę nieruchomości.

Drugim czynnikiem, od którego należy zacząć poszukiwania lokalu, jest jego powierzchnia. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy akceptujemy większy dom, który oznacza wyższe opłaty związane z jego utrzymaniem, czy też wolimy mniej przestrzeni, ale za to spokojniejszą głowę i budżet domowy. Koszt utrzymania domu odczujemy szczególnie zimą, kiedy należy go ogrzać (często również pomieszczenia, których nie używamy na codziennie). Taki duży dom to również potrzeba dłuższego i pracochłonnego sprzątania.

Kupno domu to najczęściej inwestycja życia. Nabyć nieruchomość można za gotówkę albo zaciągając kredyt hipoteczny. Nabywca domu powinien mieć nie tylko zabezpieczone środki na kupno domu, ale również na wszystkie koszty około sprzedażowe: ewentualną prowizję dla pośrednika, opłaty sądowe oraz środki na remont w przypadku potrzeby odświeżenia nieruchomości.

2. Kupno domu pytania praktyczne

Podstawowym pytaniem, które musi zadać sobie nabywca nieruchomości przed jej kupnem, jest stan techniczny. Nabywając nieruchomość od dewelopera jej stan, może zostać zweryfikowany w czasie odbioru technicznego. Jest to zagwarantowana prawem możliwość audytu technicznego nieruchomości przed umową przenoszącą własność. Pozwala zweryfikować czy deweloper wykonał lokal zgodnie ze standardem technicznym (stanowiący załącznik do umowy deweloperskiej). Deweloper jest zobowiązany w ciągu 14 dni odnieść się do wad i usterek, a w ciągu 30 dni powinien dokonać nieodpłatnie wszystkich wskazanych przez nabywcę napraw.

Odrębną sytuacją jest nabycie domu na rynku wtórnym. Zwykle dom jest już wykończony i w czasie weryfikacji należy zwrócić uwagę na potrzebę ewentualnego remontu. Co prawda sprzedający nie ma obowiązku ich naprawienia, ale taka wiedza może być świetną “kartą przetargową”, która może w czasie negocjacji pozwolić na obniżenie finalnej ceny domu.

Niezależnie od tego czy dom jest kupowany na rynku wtórnym, czy też na rynku pierwotnym, taki przegląd techniczny lokalu najlepiej jest przeprowadzić przy pomocy wyspecjalizowanego inżyniera (np. z firmy Pewny Lokal), który precyzyjnie zweryfikuje wszystkie wady i usterki nieruchomości.

3. Kupno domu pytania prawne

Z punktu widzenia prawa nabywca nieruchomości różni się na rynku wtórnym od tego na rynku pierwotnym. Zwykle na rynku wtórnym podpisuje się umowę przedwstępną (chociaż niekoniecznie, bo można również od razu podpisać umowę kupna i przeniesienia własności domu). Na rynku pierwotnym podpisuje się co do zasady umowę deweloperską, która jest sprecyzowaną przez przepisy ustawy deweloperskiej forma umowy przedwstępnej występującej na rynku pierwotnym i zapewniającą podstawową ochronę nabywcy przed nieuczciwym deweloperem.

Zweryfikowanie stanu prawnego samej nieruchomości jest szczególnie istotne na rynku wtórnym. Dlatego najlepiej poprosić właściciela o okazanie dokumentu poświadczającego jego tytuł prawny do nieruchomości. Jednocześnie warto również zweryfikować księgę wieczystą pod kątem niebezpiecznych informacji albo niechcianych hipotek.

Jeżeli nie jesteśmy pewni ostatecznego nabycia lokalu, to najlepiej najpierw podpisać umowę przedwstępną. W czasie pomiędzy umową przedwstępną a umową przenoszącą własność można zweryfikować księgi wieczyste, stan prawny nieruchomości oraz przeprowadzić audyt techniczny domu. Jeśli okaże się, że stan nieruchomości - czy to prawny, czy to fizyczny - jest niezadowalający, zawsze można wycofać się z niechcianej transakcji.

W przypadku zakupu domu najlepiej jest poddać całą procedurę pod nadzór profesjonalistów. Weryfikacja prawna przez specjalistę od prawa nieruchomości oraz weryfikacja techniczna przez odpowiedniego fachowca może oszczędzić wielu kłopotów i niechcianych wydatków związanych z lokalem w bliższej lub dalszej przyszłości.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić inwestycję deweloperską?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o sprawdzeniu inwestycji deweloperskiej.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 3 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka