Zamów pomoc prawną

Kupno mieszkania od dewelopera o co pytać

Doradzamy, o co pytać dewelopera przy zakupie mieszkania.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w kupnie nieruchomości od dewelopera.

Oberzyj film pokazujący, dlaczego warto poprosić nas o pomoc przy kupnie mieszkania lub domu od dewelopera.

Spis treści

  1. O co pytać przy zakupie mieszkania od dewelopera
  2. Rachunek powierniczy
  3. Hipoteka
  4. Pozwolenie na użytkowanie
  5. Odbiór technczny mieszkania

  6.  

1.O co pytać przy zakupie mieszkania od dewelopera

Prospekt informacyjny Dokument, który deweloper musi obowiązkowo pokazać nabywcy mieszkania lub domu przed podpisaniem umowy deweloperskiej. W prospekcie znajdują się informacje m.in. o doświadczeniu dewelopera, sposobie finansowania inwestycji przez dewelopera o tym, czy grunt jest obciążony hipoteką. Po podpisaniu umowy deweloperskiej prospekt stanowi jej „integralną” część. Więcej w tym artykule.

Standard wykończenia Tak, jak prospekt informacyjny jest obowiązkowym załącznikiem do umowy deweloperskiej, tak standard wykończenia stanowi obowiązkowy załącznik do prospektu. Standard określa elementy techniczne mieszkania, które deweloper zobowiązuje się wykonać na naszą rzecz. Innymi słowy, standard wykończenia określa techniczne elementy „oddawanego” dla nas mieszkania. Standard może np. stanowić, że mieszkanie będzie oddawane w stanie „pod klucz” lub w stanie „deweloperskim”. Więcej w tym artykule.

2.Rachunek powierniczy

To jeden z tzw. środków ochrony nabywców. Praktycznie każdy deweloper posiada taki rachunek. Rachunek powierniczy to specjalny instrument finansowy prowadzony dla dewelopera przez bank w celu zabezpieczenia interesów nabywców mieszkań. Poszczególne raty za mieszkanie płacone przez nabywcę mieszkania „lądują” na rachunku powierniczym, a bank wypłaca deweloperowi te raty dopiero po ukończeniu poszczególnych etapów inwestycji bądź po ukończeniu całej inwestycji. Więcej w tym artykule.

3.Hipoteka

Ograniczone prawo rzeczowe, czyli po prostu cudza (najczęściej bankowa) wierzytelność obciążająca nieruchomość dewelopera. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej warto sprawdzić, czy na gruncie znajduje się hipoteka (taka informacja znajduje się w prospekcie informacyjnym) i zabezpieczyć się przed tą hipoteką w umowie. Więcej w tym artykule.

4.Pozwolenie na użytkowanie

Dokument, który deweloper otrzymuje od organów nadzoru budowlanego po ukończeniu budowy. Po otrzymaniu takiego pozwolenia deweloper może zacząć „umawiać” nabywców na odbiory techniczne mieszkań. Więcej w tym artykule.

5.Odbiór techniczny mieszkania

To moment, w którym nabywca mieszkania sprawdza, czy stan techniczny jego mieszkania lub domu jest zgodny ze standardem wykończenia, normami budowlanymi oraz, czy w mieszkaniu/domu nie znajdują się przypadkiem wady lub usterki budowlane. Ustawa deweloperska nakazuje deweloperowi wezwać nabywcę mieszkania na odbiór, a po odbiorze spisać specjalny protokół. Więcej w tym artykule.

 

Kupno mieszkania od dewelopera.Inwestycja deweloperska to skomplikowany i długotrwały proces dlatego warto wszystko szczegółowo sprawdzić.
Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić dewelopera.

Zapraszamy to obejrzenia filmu z udziałem naszych ekspertów.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak finansowana jest inwestycja deweloperska.

Dowiedz się, jakie są sposoby finansowania inwestycji deweloperskich.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 199 opinii.

Czym jest prospekt informacyjny dewelopera?

Zachęcamy do obejrzenia filmy na temat prospektu informacyjnego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka