Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Kupno mieszkania od dewelopera o co pytać

Doradzamy, o co pytać dewelopera przy zakupie mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

O co pytać przy zakupie mieszkania od dewelopera

Prospekt informacyjny Dokument, który deweloper musi obowiązkowo pokazać nabywcy mieszkania lub domu przed podpisaniem umowy deweloperskiej. W prospekcie znajdują się informacje m.in. o doświadczeniu dewelopera, sposobie finansowania inwestycji przez dewelopera o tym, czy grunt jest obciążony hipoteką. Po podpisaniu umowy deweloperskiej prospekt stanowi jej „integralną” część. Więcej w tym artykule.

Standard wykończenia Tak, jak prospekt informacyjny jest obowiązkowym załącznikiem do umowy deweloperskiej, tak standard wykończenia stanowi obowiązkowy załącznik do prospektu. Standard określa elementy techniczne mieszkania, które deweloper zobowiązuje się wykonać na naszą rzecz. Innymi słowy, standard wykończenia określa techniczne elementy „oddawanego” dla nas mieszkania. Standard może np. stanowić, że mieszkanie będzie oddawane w stanie „pod klucz” lub w stanie „deweloperskim”. Więcej w tym artykule.

Rachunek powierniczy To jeden z tzw. środków ochrony nabywców. Praktycznie każdy deweloper posiada taki rachunek. Rachunek powierniczy to specjalny instrument finansowy prowadzony dla dewelopera przez bank w celu zabezpieczenia interesów nabywców mieszkań. Poszczególne raty za mieszkanie płacone przez nabywcę mieszkania „lądują” na rachunku powierniczym, a bank wypłaca deweloperowi te raty dopiero po ukończeniu poszczególnych etapów inwestycji bądź po ukończeniu całej inwestycji. Więcej w tym artykule.

Hipoteka Ograniczone prawo rzeczowe, czyli po prostu cudza (najczęściej bankowa) wierzytelność obciążająca nieruchomość dewelopera. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej warto sprawdzić, czy na gruncie znajduje się hipoteka (taka informacja znajduje się w prospekcie informacyjnym) i zabezpieczyć się przed tą hipoteką w umowie. Więcej w tym artykule.

Pozwolenie na użytkowanie Dokument, który deweloper otrzymuje od organów nadzoru budowlanego po ukończeniu budowy. Po otrzymaniu takiego pozwolenia deweloper może zacząć „umawiać” nabywców na odbiory techniczne mieszkań. Więcej w tym artykule.

Odbiór techniczny mieszkania To moment, w którym nabywca mieszkania sprawdza, czy stan techniczny jego mieszkania lub domu jest zgodny ze standardem wykończenia, normami budowlanymi oraz, czy w mieszkaniu/domu nie znajdują się przypadkiem wady lub usterki budowlane. Ustawa deweloperska nakazuje deweloperowi wezwać nabywcę mieszkania na odbiór, a po odbiorze spisać specjalny protokół. Więcej w tym artykule.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 127 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka