Negocjacje rynek pierwotny

Zakup mieszkania to dla wielu jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Dowiedz się, jak odpowiednio się do niej przygotować.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Analiza rynku poprzedzająca wszelkie decyzje
2. Negocjacje cenowe
3. Negocjacje zapisów umownych

Waga decyzji, jaką jest zakup mieszkania, wynika przede wszystkim z wartości nabywanego produktu, jakim jest nieruchomość, a także wszystkich dodatkowych zobowiązań (takich jak kredyt hipoteczny) i związanych z transakcją kosztów. Dlatego też warto odpowiednio przygotować się do zakupu, aby przeprowadzić go na warunkach jak najbardziej dopasowanych do naszych możliwości i oczekiwań.

1. Analiza rynku poprzedzająca wszelkie decyzje

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości, warto bardzo dokładnie przyjrzeć się lokalnemu rynkowi, poznać obowiązujące trendy, porównać ofertę co najmniej kilku deweloperów. Ponieważ sytuacja na rynku nieruchomości jest od dłuższego czasu stabilna, a deweloperzy nie narzekają na brak zainteresowania swoją ofertą (a nawet zdarza się, że popyt przewyższa podaż), musimy mieć na uwadze fakt, że klient nie dyktuje warunków. Mając świadomość swojej pozycji w przyszłych negocjacjach, będziemy w stanie bardziej realistycznie oszacować swoje możliwości i, będąc wyposażonym w taką wiedzę, rozpocząć poszukiwania swojego wymarzonego mieszkania (lub, jeżeli kupujemy inwestycyjnie - mieszkania, które będzie generować dla nas zyski). Oferta na rynku mieszkaniowym jest bardzo zróżnicowana, jeżeli chodzi o jakość, natomiast cenowo- stosunkowo jednorodna. Dlatego należy bardzo uważnie przyjrzeć się wybranemu deweloperowi, jego ofercie, skończonym inwestycjom, tak, aby być pewnym, że dalsze rozmowy chcemy prowadzić właśnie z tym partnerem.

2. Negocjacje cenowe

Jeżeli chodzi o możliwości negocjacji ceny, to są one niestety niewielkie, szacuje się, że różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną kształtuje się średnio na poziomie 1-3%. Dlatego warto dobrze przygotować się do negocjacji z deweloperem, aby, dzięki zastosowaniu merytorycznych argumentów, wskazać podstawy do udzielenia rabatu. Może to być, chociażby gorsze doświetlenie lokalu, mniejsza ustawność, bliskość śmietnika lub wjazdu do garażu- aby skorzystać w negocjacjach z takich argumentów, trzeba wcześniej bardzo dokładnie zapoznać się z inwestycją i lokalem, chociażby dogłębnie analizując dostarczony przez dewelopera prospekt informacyjny (jeżeli będziemy mogli zapoznać się z nim odpowiednio wcześnie). Taka wiedza pozwoli nam na dyskusję o warunkach, w której będziemy równorzędnym partnerem.

Dobrze jest też przedstawić siebie jako klienta wartościowego. Przeanalizujmy swoje mocne strony w tej transakcji- może kupujemy za gotówkę, może jesteśmy elastyczni w zakresie harmonogramu płatności, lub mieszkanie, które wybraliśmy, nie cieszy się popularnością, ze względu na nietypowy układ? Warto użyć takich argumentów.

Na korzyść klienta działa również fakt zakupu kilku mieszkań w pakiecie, a więc zakup inwestycyjny. W takiej sytuacji zazwyczaj deweloper jest bardziej skłonny do zejścia z ceny, co skutkuje większymi różnicami w cenach ofertowych i transakcyjnych, nawet rzędu 8-10%.

3. Negocjacje zapisów umownych

Kiedy jesteśmy już pewni warunków finansowych, powinniśmy pochylić się nad samą umową deweloperską. Warto bardzo dokładnie przeanalizować jej zapisy, ponieważ tu też możemy negocjować:

- terminy należnych płatności, kary umowne i sankcje np. za opóźnienia w realizacji inwestycji, zapisy dotyczące terminów, procedury odbioru technicznego lokalu, terminy podpisania umowy przyrzeczonej (jeżeli deweloper dopuszcza modyfikację prospektu informacyjnego w tym zakresie).

Dobrze też rozmawiać z deweloperem o kosztach wypisów aktu, oraz o kosztach umowy przyrzeczonej. Pomimo, iż nie są to duże sumy, to wzięcie ich na siebie przez dewelopera jest po pierwsze bardzo miłym gestem wobec kupującego, a po drugie pozwala mimo wszystko na zaoszczędzenie pewnej kwoty, która przeznaczyć można na inne cele.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka