Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

O czym pamiętać przy odbiorze mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera. W artykule przedstawiamy jak to zrobić i o czym pamiętać.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Termin odbioru technicznego

Odbiór techniczny to moment w którym nieruchomość (blok, apartamentowiec, osiedle domków jednorodzinnych) budowana przez dewelopera jest już praktycznie gotowa. Deweloper zwykle jest już po pozwoleniu na użytkowanie inwestycji, a mieszkania posiadają takie wyposażenie jak np.: stolarkę okienną, drzwi i instalacje. Termin odbioru technicznego lokalu zazwyczaj jest ustalony w umowie deweloperskiej. Najczęściej deweloperzy podają datę do której najpóźniej przeprowadzą odbiór mieszkania lub zobowiązują się, że dokonają odbiorów w ciągu określonego czasu po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Przeważnie deweloper po zakończeniu budowy wyznacza dokładny termin odbioru, a nabywca jest zobowiązany pojawić się na nim. Należy pamiętać o często wpisywanej do umów deweloperskich klauzuli wedle której jeżeli nabywca nie pojawi się dwa razy na odbiorze, deweloper będzie miał prawo do odstąpienia i zażądania kary umownej. Dlatego też termin odbioru technicznego jest ważny.

Jaki sprzęt wziąć na odbiór techniczny?

Nabywca powinien pamiętać, że odbiór techniczny to nie tylko ogólne obejrzenie lokalu i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku. Na odbiór trzeba przyjść dobrze przygotowanym i wyposażonym chociażby w podstawowy sprzęt. Przyda się łata i kątownik. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w dalmierz, latarkę i miarkę. Ten pakiet sprzętu pozwoli nabywcy dosyć dokładnie sprawdzić kupowany lokal. Bardziej profesjonalny sprzęt to kamera termowizyjna, dalmierz czy pirometr. Zaopatrzenie się w takie narzędzia będzie jednak wymagało wydania większej sumy pieniędzy. W czasie sprawdzania lokalu należy zwrócić uwagę na równość ścian i sufitów. Często pojawiają się spękania tynków i zawilgocenia. Dokonując odbioru technicznego nie można zapomnieć o przynależnościach. Garaż i komórka lokatorska to także część zobowiązania umownego podpisywanego przez strony. 

Jakie dokumenty są potrzebne na odbiór techniczny?

Na odbiór techniczny należy przyjść ze standardem wykończenia i rzutem projektowym/architektonicznym. Te dokumenty zwykle stanowią załącznik do umowy deweloperskiej. Przydadzą się, ponieważ łatwiej będzie zweryfikować czy poszczególne elementy lokalu wymienione w standardzie lub rzucie zgadzają się z finalnym efektem prac dewelopera. Na odbiór techniczny nabywca powinien zabrać ze sobą wzór protokołu odbioru. Zwykle takim wzorem dysponuje przedstawiciel dewelopera, ale nie zaszkodzi mieć zapasową kopię przy sobie.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie bezpieczne korzystanie z lokalu zamów usługę odbioru technicznego z inżynierem Pewny Lokal. Specjalista przyjedzie z kompletem profesjonalnego i przepisowego sprzętu (łata, kątownik, miara, dalmierz, pirometr, miernik napięcia, kamera termowizyjna, wilgotnościomierz i wiele innych). Dodatkowo zostaniesz objęty obsługa naszego biura w Warszawie, gdzie pracownicy obsługi i prawnicy przeprowadzą Cię przez skomplikowany proces obioru technicznego.

W tym celu zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami i prawnikami: 797 014 014.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 42 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka