Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania checklista

Odbiór mieszkania to moment na zweryfikowanie jak deweloper wybudował nieruchomość. W artykule poruszamy kwestię tego co powinniśmy sprawdzić w czasie odbioru technicznego i co wpisać do protokołu odbioru, nazywanego czasami "checklistą".
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Odbiór mieszkania na co zwrócić uwagę - checklista?

Podczas odbioru mieszkania należy zwrócić uwagę na zgodność lokalu z dokumentacją oraz elementy takie jak tynki, posadzki, czy przynależności.

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania

W okresie pomiędzy podpisaniem umowy deweloperskiej a ostatecznym podpisaniem umowy przenoszącej własność należy przeprowadzić odbiór techniczny. Odbiór lokalu to najlepsza okazja do wskazania deweloperowi jakie wady i usterki powinny zostać poprawione przed ostatecznym zamieszkaniem w wymarzonym lokalu. W czasie odbioru technicznego powinniśmy sprawdzić nie tylko sam lokal, ale także balkony/tarasy/loggie. Jeżeli kupiliśmy mieszkanie z przynależnościami (miejsce postojowe, komórka lokatorska, pomieszczenie gospodarcze czy box na rowery), to nie można zapomnieć aby w czasie odbioru technicznego również te elementy zostały dokładnie zweryfikowane. Jeżeli stan lokalu nie będzie zgadzać się z tym co obiecał deweloper w umowie i standardzie wykończenia to zgodnie z tzw. ustawą deweloperską jest zobowiązany do ich naprawy.

Checklista odbioru mieszkania.Zamawiając usługę odbioru technicznego mieszkania przez inżynierów Pewnego Lokalu mamy pewność, że sprawdzone zostaną wszystkie elementy z "checklisty".

Odbiór techniczny - checklista

Przed odbiorem technicznym należy wyposażyć się w sprzęt i dokumenty. Jeżeli chodzi o dokumenty to powinniśmy zabrać ze sobą umowę, plan zakupionego lokalu i standard wykończenia. Ze sprzętu przyda się miarka, żarówka z oprawą do sprawdzania napięcia, probówka, poziomica i kątownik - to minimum dzięki któremu zdołamy przeprowadzić podstawowy odbiór. Dokonując odbioru technicznego należy dokładnie sprawdzić wszystkie elementy lokalu. Przede wszystkim powinno się zweryfikować czy metraż mieszkania zgadza się z tym opisanym w umowie (jeżeli jest inny to sprawdzić czy przysługuje zwrot lub dopłata do ceny mieszkania). Kątownikiem należy sprawdzić wszystkie kąty w mieszkaniu. Poziomicą piony ścian i podłóg. Powinno się sprawdzić napięcie w wszystkich punktach zasilania. Nabywca powinien zwrócić uwagę czy okna i szyby nie są porysowane oraz czy tynki nie są spękane. Jeżeli w mieszkaniu znajdują się grzejniki lub domofon to również powinno się zweryfikować czy działają.

Odbiór mieszkania na co uważać

Wymienione powyżej to podstawowe elementy, które nabywca powinien sprawdzić przy odbiorze technicznym. Każdy lokal ma swoją specyfikę i może wymagać indywidualnego podejścia (np. mieszkanie szczytowe powinno być dodatkowo sprawdzone pod kątem izolacji od dachu). Fakt jest jednak taki, że dokładne sprawdzenie lokalu i wyszczególnienie na przygotowanym protokole odbioru z pewnością oszczędzi czasu i pieniędzy nowemu nabywcy. W przypadku odbioru technicznego nabywcy często decydują się oddać sprawę odbioru w ręce profesjonalisty (inspektora lub inżyniera). W przypadku firmy Pewny Lokal osoba, która zdecyduje się na zamówienie odbioru technicznego z jednym z naszych specjalistów może liczyć na: opiekę ze strony biura obsługi (wytłumaczenie procesu odbioru, jakich dokumentów potrzebujemy, infolinia prawna), specjalistę - inżyniera, który przyjedzie na miejsce odbioru z przestudiowanymi dokumentami, kompletem przepisowego sprzętu (łata, kątownik, pirometr, dalmierz laserowy, kamera termowizyjna i wiele innych) oraz pomoże w sporządzeniu protokołu odbioru.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 129 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka