Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Odbiór mieszkania instalacja elektryczna

Jak możemy sprawdzić stan instalacji elektrycznej? Co w przypadku jeśli sami nie mamy o tym pojęcia? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości odnośnie instalacji elektrycznej w mieszkaniu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Instalacja elektryczna na co zwrócić uwagę?

Jednym z ważnych aspektów, które musimy sprawdzić podczas odbioru mieszkania jest instalacja elektryczna. Rozmieszczenie instalacji zgodnie z projektem to najczęściej kwestia, którą musi wykonać deweloper, bo to on zobowiązuje się do tego we wcześniejszej umowie.

Instalacja elektryczna – to ważne

Przede wszystkim należy skupić się na tym, co zostało zawarte w umowie. Dzięki temu mamy świadomość do jakiego etapu deweloper zobowiązał się zamontować instalację elektryczną i w jaki sposób została ona rozmieszczona. Najczęściej umieszcza się ją pod wylewką, podtynkowo – tak, że nie jesteśmy w stanie skontrolować całości. Żeby sprawdzić zgodność rozmieszczenia instalacji z tym, co zostało wykonane musimy odnieść się do projektu i sprawdzić czy została ona rozprowadzona w mieszkaniu zgodnie z projektem.

Warto też sprawdzić do jakiego etapu deweloper zobowiązał się doprowadzić prace. Bardzo często standardem jest biały montaż. Chodzi o plastikowe gniazda i oprawy włączników świateł, a także o domofon lub wideodomofon. Warto sprawdzić jakość montażu każdego z elementów, by mieć pewność, że wszystko zostało przytwierdzone stabilnie, by móc z tego korzystać bez obaw.

Odbiór mieszkania instalacja elektryczna

Chcąc jak najdokładniej sprawdzić stan instalacji elektrycznej, musimy być świadomi, że w większości przypadków (80-90 procent wszystkich odbiorów) w czasie odbioru mieszkania instalacja elektryczna nie jest podłączona do sieci. Ta sytuacja generuje niepewność, bo tak naprawdę jakość montażu będzie można potwierdzić dopiero po podpisaniu umowy z dostawcą prądu.

Kwestie formalne zostały ograniczone do niezbędnego minimum, które pozwala najczęściej do tygodnia czekać na takie podłączenie. Dzięki temu możemy w miarę szybko przekonać się, że instalacja jest sprawna i została dobrze wykonana.

Instalacja elektryczna – co zrobić, żeby popłynął prąd?

Żeby przekonać się, że w naszych gniazdkach pojawi się prąd, by móc podłączyć sprzęty pomagające w wykończeniu mieszkania, a żarówki zamocować w poszczególnych pomieszczeniach aby prowadzić prace remontowe także wieczorami, należy podpisać umowę z dostawcą prądu.

Bardzo często deweloper przekazuje w trakcie odbioru tzw. „zieloną kartę”, która zawiera dane techniczne i jest niezbędna, gdy decydujemy się na podłączenie prądu. Zieloną kartę musimy dołączyć do wniosku razem z dokumentem potwierdzającym własność mieszkania. Często tym dokumentem jest protokół zdawczo-odbiorczy, ponieważ jest to pierwszy dokument, który decyduje o przekazaniu mieszkania w ręce właściciela, który chce jak najszybciej zacząć je  urządzać.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 22 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka