Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania jak się przygotować

Wyjaśniamy, jak przygotować się do odbioru mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Jak przygotować się od odbioru mieszkania?

Jeżeli otrzymałeś wiadomość od dewelopera, w której ten zaprasza Cię na odbiór mieszkania, jesteś adresatem niniejszego artykułu. Odpowiemy w nim, jak przygotować się do odbioru mieszkania.

1) Poproś o rzut geodezyjny

Większość nabywców mieszkań dopiero w trakcie odbioru technicznego dowiaduje się, że ostateczny metraż ich lokum różni się od metrażu przewidzianego w umowie deweloperskiej. Dobrą praktyką jest poproszenie dewelopera (np. za pośrednictwem e-maila) o tzw. rzut geodezyjny jeszcze przed odbiorem. Deweloper dysponuje takim rzutem i dzięki zapoznaniem się z nim wcześniej, będziemy wiedzieli, jaki jest ostateczny metraż naszego nowowybudowanego mieszkania.

2) Przygotuj standard wykończenia i rzut projektowy

Gdy podpisywałeś umowę deweloperską, powyższe dwa dokumenty były do niej załącznikiem (zapewne miałeś więc okazję parafować standard i rzut). Przeszukaj swoje szuflady (lub skrzynkę e-mailową) i wydrukuj standard oraz rzut. Te dwa dokumenty przydadzą się podczas odbioru. W standardzie deweloper opisuje elementy techniczne lokalu, do których wykonania się zobowiązał, a rzut przedstawia planowany rozkład pomieszczeń, umiejscowienie wnęk, kontaktów oraz instalacji. Odbiór techniczny jest właśnie momentem na kontrolę stanu technicznego mieszkania z dokumentacją (czyli standardem i rzutem).

Jak przygotować się na odbiór mieszkania?

3) Dopilnuj, żeby odbiór odbył się przy świetle dziennym

Deweloperzy najczęściej „umawiają” klientów na odbiory w godzinach roboczych. Dla większości miesięcy w roku będzie to oznaczało, że Twój odbiór najpewniej odbędzie się przy świetle dziennym. Jeśli jednak odbiór ma miejsce np. w grudniu, a deweloper chce go zorganizować od godz. 16:00, poproś dewelopera o przełożenie godziny odbioru. Pamiętaj, że ustawa deweloperska przyznaje nabywcy mieszkania pełną swobodę, jeśli chodzi o to, kiedy ma się odbyć odbiór. Z naszego doświadczenia wynika, że niektóre usterki w nowowybudowanej nieruchomości da się dostrzec jedynie przy świetle dziennym.

4) Zastanów się, czy nie chcesz zlecić pomocy przy odbiorze profesjonaliście

Na rynku działają firmy inżynierskie, które pomagają nabywcom mieszkań przy odbiorze technicznym nieruchomości od dewelopera. Ceny wahają się od 250 do 600-700 zł (w zależności od metrażu mieszkania i specjalistycznych sprzętów wykorzystywanych podczas odbioru). Pamiętaj, że nawet najbardziej wprawne oko nie zastąpi sprzętów zgodnych z normami budowlanymi (takich jak poziomice, łaty, kątowniki, dalmierze, wilgotnościomierze, czy lasery krzyżowe).

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka