Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania od A do Z

Już w momencie podpisania umowy deweloperskiej powinniśmy zacząć myśleć o odbiorze technicznym mieszkania. W artykule przedstawiamy jak kompleksowo podejść do kwestii odbioru.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Dlaczego odbiór techniczny jest ważny?

Odbiór techniczny to sprawdzenie czy wybudowane przez dewelopera mieszkanie lub dom jest wykonane tak, że normy techniczne i budowlane są spełnione. Jest to też weryfikacja czy lokal wybudowany jest zgodnie z tym co postanowiono w umowie deweloperskiej i w standardzie wykończenia. Jeżeli w lokalu są usterki to deweloper jest prawnie  zobowiązany do oddania lokalu w odpowiednim stanie. Dzięki temu nie będziemy musieli w przyszłości naprawiać wad i usterek na własny rachunek. Oznacza to spokojne i bezpieczne życie w nowym mieszkaniu.

Od czego rozpocząć odbiór i jak go przeprowadzić?

Kwestie dotyczące odbioru powinniśmy sprawdzić już na etapie podpisywania umowy deweloperskiej. Często deweloperzy ograniczają swoją odpowiedzialność z tytułu napraw poodbiorowych lub wprowadzają klauzule wedle których przekazanie kluczy następuje przy umowie końcowej, a więc wiele miesięcy po odbiorze. Odbiór najlepiej jest przeprowadzić przy świetle dziennym i przy użyciu odpowiednich narzędzi. Do podstawowego odbioru wystarczy łata i kątownik. Dzięki temu sprawdzimy równość ścian, sufitów oraz odchyłki. W celu dokładnego i kompleksowego odbioru dobrze wyposażyć się w dodatkowy sprzęt. Wilgotnościomierz, dalmierz laserowy i pirometr to narzędzia, które pozwalają przeprowadzić fachowy, kompleksowy i dokładny odbiór. Jeżeli chcemy być pewni, że lokal zostanie sprawdzony na najwyższym poziomie to warto zamówić usługę profesjonalisty. Firma Pewny Lokal zapewnia usługi inżynierów i inspektorów budowlanych, którzy posiadają doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Dzięki temu będziesz pewny, że lokal został sprawdzony przy użyciu profesjonalnego sprzętu i doświadczenia.

W czasie odbioru należy zweryfikować:

  • ewentualne niezgodności nieruchomości ze standardem wykończenia i rzutem projektowym;
  • zgodność nieruchomości z Polskimi Normami
  • zgodność nieruchomości z normami budowlanymi
  • usterki mieszkania (rysy, zawilgocenia, niedokładnie zamocowane elementy).

Więcej na temat listy kontrolnej przy odbiorze mieszkania, zobacz w naszym artykule pod poniższym linkiem.

Jak doprowadzić odbiór do końca?

Zgodnie z prawem każdy odbiór techniczny musi zostać potwierdzony protokołem odbioru podpisanym przez nabywcę i dewelopera. Pamiętajmy, że nie jesteśmy ograniczeni przez żadne zakazy czasem jaki możemy przeznaczyć na sprawdzanie lokalu. Zwykle deweloperzy przeznaczają na odbiór mieszkania od 1 do 3 godzin, ale jeżeli ten okaże się szczególnie wadliwy to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby “spędzić” na dokładnej weryfikacji trochę dłużej. Deweloper nie może również zakazać nam przyjścia z specjalistą od odbiorów technicznych. Inżynier od odbiorów technicznych dokona dokładnej i szczegółowej oceny lokalu oraz pomoże w sporządzeniu protokołu odbioru. Wszystko zostanie przeprowadzone szybko, sprawnie i profesjonalnie. Firma Pewny Lokal oferuje kompleksową usługę odbioru technicznego w atrakcyjnej cenie. Zamów odbiór już dziś!

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 67 opinii.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka