Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania porady

W artykule podpowiadamy, jak wygląda odbiór mieszkania, czym jest i jakie formalności są z nim związane.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Odbiór mieszkania - termin
2. Przebieg odbioru - kto w nim uczestniczy
3. Odbiór techniczny a przekazanie kluczy
4. Przebieg odbioru - na co zwrócić uwagę
5. Co po odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera
6. Formalności po odbiorze mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania służy sprawdzeniu stanu technicznego mieszkania pod kątem jego zgodności z normami budowlanymi oraz postanowieniami umowy deweloperskiej i zapisami standardu wykończeń. W przypadku stwierdzenia usterek w lokalu, deweloper jest zobowiązany, zgodnie z ustawą deweloperską, do ich naprawienia w określonym ustawowo czasie.

1. Odbiór mieszkania - termin

Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie deweloper zaprasza nabywców (najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej i tradycyjnej) na odbiór zakupionych mieszkań. Co ważne, jeżeli wskazany termin nam nie odpowiada, możemy wspólnie ustalić taki, który będzie wygodny dla obydwu stron. Formalnie, zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma obowiązek zawiadomić nabywcę o terminie odbioru, a w przypadku niestawienia się kupującego kolejne wezwanie powinno zostać wysłane dopiero 60 dni po pierwszym. W przypadku dwukrotnego  niepojawienia się nabywcy na odbiorze deweloper ma prawo odstąpić od umowy, co jednak w praktyce właściwie się nie zdarza.

2. Przebieg odbioru - kto w nim uczestniczy

W odbiorze technicznym bierze udział nabywca (lub jego pełnomocnik) oraz przedstawiciel dewelopera. Dodatkowo często uczestniczy w nim przedstawiciel generalnego wykonawcy (najczęściej to on jest odpowiedzialny za usunięcie wad). Zgodnie z zapisami ustawy deweloperskiej, podczas odbioru kupujący może skorzystać z pomocy osoby trzeciej- dobrze, aby był to ktoś, posiadający znajomość norm budowlanych oraz doświadczenie w odbiorach, na przykład inżynier bądź technik. Pewny Lokal oferuje  wsparcie inżynierów, którzy są regularnie szkoleni z norm budowlanych dotyczących nowo budowanych mieszkań i w zdecydowanej większości  posiadają doświadczenie z setek odbiorów.

3. Odbiór techniczny a przekazanie kluczy

Warto podkreślić, że odbiór techniczny nie musi być jednoznaczny z przekazaniem kluczy (wydaniem mieszkania). Wszystko zależy od postanowień podpisanej przez nas umowy deweloperskiej, dlatego dobrze jest do niej zajrzeć przed odbiorem. Jeżeli zgodnie z umową klucze otrzymujemy w dniu odbioru technicznego, to tak właśnie się stanie. Jeżeli jednak w umowie nie mamy żadnego zapisu na ten temat, wówczas wydanie mieszkania nastąpi w momencie podpisania umowy przenoszącej własność.

4. Przebieg odbioru - na co zwrócić uwagę

Podczas odbioru sprawdzamy zgodność lokalu z:

 • dokumentacją projektową (w tym ze standardem wykończenia, załączonym do umowy deweloperskiej),
 • normami budowlanymi.
   

Dodatkowo szczegółowo weryfikujemy stan techniczny lokalu w celu wykrycia ewentualnych usterek.

Konieczne jest bardzo dokładne przyjrzenie się:

 1. Tynkom i ścianom (pod kątem ewentualnych pęknięć, odspojeń, nierówności powierzchni),
 2. Pionom, poziomom, płaszczyznom (sprawdzamy przy pomocy poziomicy),
 3. Kątom (sprawdzamy przy pomocy kątownika 50/100 cm lub 100/100 cm; wadą będą odchyłki, wykraczające poza normę),
 4. Stolarce okiennej (pod kątem rys, zabrudzeń, ubytków w uszczelkach) i drzwiowej (poprawność wymiarów, ewentualne rysy, uszkodzenia mechaniczne),
 5. Podłogom i wylewkom (polecane badanie przy pomocy lasera krzyżowego- umożliwia sprawdzenie z dokładnością do 0,4 mm odchyłki wylewki od poziomu w skali całego pomieszczenia),
 6. Balkonom i przynależnościom,
 7. Instalacjom.
   

Dobrze jest też skorzystać ze sprawdzenia mieszkania kamerą termowizyjną, co pozwala na sprawdzenie występowania tzw. mostków termicznych, pleśni, zawilgoceń etc.

5. Co po odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera

Na podstawie sporządzonego podczas odbioru protokołu deweloper ma 14 dni na odniesienie się do stwierdzonych usterek i 30 dni (lub więcej, w przypadku uzasadnionego opóźnienia, np. spowodowanego oczekiwaniem na produkcję niezbędnych do naprawienia wady materiałów) na ich naprawę. Jeżeli podczas pierwszego odbioru otrzymaliśmy od dewelopera klucze, musimy mieć świadomość, że konieczne będzie umożliwienie deweloperowi wejścia do mieszkania w celu naprawienia wad. W praktyce za prace naprawcze w lokalu najczęściej odpowiada generalny wykonawca- jeżeli tak jest w naszym przypadku, wówczas dobrze jest poprosić o telefon do jego przedstawiciela w celu ewentualnej kontroli postępów prac.

Po naprawieniu usterek przeprowadzany jest ponowny odbiór mieszkania, na którym również można wskazać usterki, zarówno takie, które przeoczyliśmy wcześniej, jak i nowe, które pojawiły się w czasie pomiędzy pierwszym a drugim odbiorem.

6. Formalności po odbiorze mieszkania

Po odebraniu mieszkania (nawet jeżeli usterki są jeszcze w trakcie usuwania) kolejnym i ostatnim już krokiem jest podpisanie umowy przenoszącej własność. Jej zawarcie nie wpływa to, czy deweloper ma nadal obowiązek usunięcia naprawy wad i usterek zidentyfikowanych podczas odbioru. Natomiast odmowa jej podpisania umowy może narazić nabywcę mieszkania/domu na niebezpieczne konsekwencje (w zależności od zapisów podpisanej umowy deweloperskiej).

Warto podkreślić, że dodatkowe uprawnienia do dochodzenia od dewelopera naprawy stwierdzonych w lokalu wad wynikają z tzw. rękojmi, która obowiązuje przez 5 lat od momentu wydania przedmiotu umowy.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka