Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Odbiór mieszkania - prąd

W czasie odbioru mieszkania sprawdzane jest wiele usterek takich jak zawilgocenia, metraż mieszkania czy tynki i wylewki. Nieodzownym elementem odbioru technicznego lokalu jest sprawdzenie instalacji elektrycznej.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania a prąd

W czasie odbioru mieszkania należy sprawdzić rozmieszczenie punktów elektrycznych i czy są one zgodne z informacją na rzucie instalacji mieszkania. Należy również sprawdzić stan oraz trwałość montażu skrzynki elektrycznej, gniazdek i wyłączników. W czasie odbioru dobrze jest zbadać czy gniazdka i wyłączniki są trwale zamontowane (nie obluzowane). Odbierając lokal upewnijmy się czy w skrzynce elektrycznej są zamontowane bezpieczniki, opis instalacji i czy drzwiczki swobodnie otwierają się i zamykają. Ostatnim elementem powinno być sprawdzenie napięcia w gniazdkach. W przypadku mieszkań z podłączonym prądem sprawdźmy miernikiem napięcie w gniazdkach - powinno wynosić 230 V.

Odbiór mieszkania bez prądu

Nieraz zdarza się sytuacja w której deweloper oddaje mieszkanie bez podłączonego prądu. Z naszego doświadczenia wynika, że taka sytuacja w przypadku odbioru mieszkania w stanie deweloperskim zdarza się w 80-90 proc. przypadków. Powyższa sytuacja uprawnia to nabywcę do wpisania braku napięcia jako usterki do protokołu odbioru, ale tylko w sytuacji gdy deweloper zobowiązał się w umowie deweloperskiej do podłączenia działającej instalacji. Często też brak prądu wynika z niezamontowania licznika. Wtedy nabywca musi skontaktować się z dostawcą energii elektrycznej - najczęściej w ciągu tygodnia opomiarowanie będzie podłączone i mieszkanie zostanie tym samym przyłączone do sieci. 

Podpisanie umowy na dostawę prądu

Jeżeli do mieszkania nie jest podłączony prąd to przy odbiorze mieszkania od dewelopera dostaniesz kartę danych technicznych jest to tzw. "zielona karta". Karta potrzebna jest przy podłączeniu mieszkania do sieci. W celu podłączenia mieszkania do prądu należy wybrać dostawcę i wysłać wniosek z prośbą o dołączenie do sieci. Do wniosku załącz potwierdzenie, że jesteś właścicielem mieszkania (często wystarczy też podpisany protokół zdawczo-odbiorczy) oraz kartę. Inną sytuacją jest ta w której deweloper ma podpisaną umowę na prąd, a Tobie każe tylko przepisać ją na siebie. Zwykle możesz to zrobić w trakcie odbioru, albo daje na to określony termin, a jeżeli nic nie zrobisz to rozwiązuje umowę. W tej sytuacji dobrze jest upewnić się, że warunki dostawcy prądu są dla nas zadowalające.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 111 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka