Odbiór mieszkania protokół zdawczo odbiorczy

W naszym artykule informujemy o instytucji protokołu zdawczo-odbiorczego przy odbiorze mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym lub audycie technicznym nieruchomości na rynku wtórnym?

Czym jest protokół odbioru mieszkania od dewelopera?

Obejrzyj rozmowę dotyczącą protokołu odbioru.

Protokół zdawczo-odbiorczy przy odbiorze mieszkania

Ostatnim etapem zakupu mieszkania jest jego odbiór od dawnego właściciela lub dewelopera. Odbiór mieszkania najczęściej polega na przekazaniu kluczy do mieszkania nowemu właścicielowi. Od tego momentu właściciel przejmuje też odpowiedzialność za mieszkanie, a deweloper ma obowiązek usunąć ewentualne usterki. Podczas odbioru mieszkania, strony (czyli kupujący i sprzedający) spisują dokument w którym określają w jakim stanie jest przekazywane mieszkanie oraz ewentualnie zawierają informację o stanach liczników (to przede wszystkim na rynku wtórnym). Charakter protokołu odbioru różni się więc w zależności od tego, czy chodzi o rynek wtórny czy pierwotny.

Protokół odbioru mieszkania od dewelopera: wyjaśniamy czy jest protokół zdawczo-odbiorczy

Deweloper w umowie sprzedaży lokalu (tzw. umowa deweloperska) zobowiązuje się do zbudowania budynku i wykończenia mieszkania zgodnie z zawartymi w prospekcie standardami technicznymi (często standardy te odwołują się do międzynarodowych lub krajowych norm budowlanych). Deweloper musi wykonać lokal zgodnie z tymi standardami, wobec tego na rynku pierwotnym głównym zadaniem protokołu odbioru technicznego jest dokumentacja wszelkich wad, usterek oraz odstępstw od umowy i projektu. Najczęstsze usterki to porysowane okna, brakujące gniazdka oraz krzywe ściany. Naprawa tych wad może być bardzo kosztowna i dlatego bardzo ważne jest, żeby napraw dokonał deweloper na własny koszt, a gwarancje tego daje wpisanie wszystkich wad do protokołu (oczywiście deweloper może nie zgodzić się na uwagi odbierającego wpisane do protokołu odbioru, w praktyce zdarza się to jednak dość rzadko). Przy odbiorze mieszkania od dewelopera zazwyczaj korzysta się z fachowej pomocy, gdyż wymaga on doświadczenia oraz znajomości skomplikowanych norm technicznych. Najlepiej skorzystać z usługi Pewny Lokal – doświadczony technik sprawdzi mieszkanie, zwróci uwagę na wszystkie usterki i odstępstwa od umowy, a następnie zadba o to żeby wszystko zostało wpisane do protokołu.

Protokół zdawczo-odbiorczy i podpisywanie.Co do zasady, deweloper nie ma prawa do odmowy podpisania protokołu po odbiorze mieszkania.

Protokół odbioru mieszkania na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym rola protokołu odbioru jest inna. Mieszkanie z rynku wtórnego nie ma dokładnego opisu technicznego, a niektóre jego części mogą być już częściowo zużyte lub zepsute. W związku z tym, w akcie notarialnym sprzedaży zazwyczaj nie zawiera się informacji dotyczących stanu mieszkania lub ewentualnie dołącza się dokumentację zdjęciową. W sytuacjach podwyższonego ryzyka (gdy kupujący nie ufa sprzedającemu) można w akcie notarialnym zawrzeć dokładny opis stanu technicznego i wyposażenia mieszkania. Przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym warto zamówić usługę sprawdzenia technicznego od Pewny Lokal. Nasz fachowy technik sprawdzi stan techniczny mieszkania – wykończenia i instalacji oraz konstrukcję i ogólny stan techniczny budynku. Dzięki temu unikniesz zakupu mieszkania z wadami technicznymi, które mogą narazić cię na znaczne koszty. Zawsze możesz też załączyć sporządzony przez nas raport do przedwstępnej umowy sprzedaży i zobowiązać sprzedawcę do naprawy usterek przed podpisaniem umowy przyrzeczonej.

Zachęcamy do kontaktu z nami w celu zamówienia usługi odbioru mieszkania: 797 014 014.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 128 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka