Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania przez pełnomocnika

Odbiór techniczny mieszkania przez pełnomocnika jest możliwy i zdarza się często.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Upoważnienie do odbioru mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera polega na sprawdzeniu zgodności mieszkania z umową deweloperską, dokumentacją techniczną oraz normami budowlanymi (więcej o odbiorze mieszkania możesz przeczytać w jednym z naszych artykułów). Co jednak, jeżeli w dniu, kiedy deweloper zaprasza Cię na odbiór mieszkania, jesteś akurat u dzieci w Anglii, „na delegacji”, czy też nie możesz po prostu stawić się na odbiorze w dacie i godzinie zaproponowanej przez dewelopera? Być może jesteś też jednym z nabywców „inwestycyjnych”, czyli nie kupujesz mieszkaniu w celu zamieszkania w nim, ale po prostu po to, żeby wynajmować nowonabyte lokum lub też sprzedać je z zyskiem. Nasze doświadczenie mówi nam, że taki rodzaj nabywców (kupujących mieszkanie lub dom „pod inwestycję”) również bardzo często nie ma czasu i ochoty osobiście sprawdzać stanu technicznego mieszkania.

Pełnomocnictwo do odbioru mieszkania

Czy ustawa deweloperska zakazuje odbioru mieszkania przez pełnomocnika?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest negatywna. Skoro więc ustawę deweloperską należy interpretować w sposób korzystny dla nabywcy, kupującemu mieszkanie od dewelopera nie można zabronić ustanowienia pełnomocnika do odbioru technicznego (potencjalna klauzula umowna w umowie deweloperskiej zakazująca odbioru mieszkania przez pełnomocnika powinna być traktowana jak nieważna). Skoro ustawa deweloperska mówi, że nabywca mieszkania może korzystać z pomocy jakiejkolwiek osoby przy odbiorze technicznym, zaufany „pomocnik” nabywcy mieszkania może być także jedynym "odbiorcą" technicznym mieszkania wtedy, gdy nabywca nie może stawić się na odbiór. W naszej praktyce (Pewny Lokal to firma inżynieryjna i ogólnopolski lider, jeśli chodzi o odbiory mieszkania od dewelopera) stosunkowo często zdarzało nam się działać właśnie jako pełnomocnik nabywcy mieszkania przy odbiorze technicznym nieruchomości (i praktycznie nigdy nie przydarzyły się nam się z tego tytułu komplikacje ze strony dewelopera).

Co powinno znajdować się pełnomocnictwie do odbioru mieszkania?

Pełnomocnictwo do odbioru technicznego mieszkania lub domu przede wszystkim powinno zawierać dane identyfikujące nabywcę mieszkania (jego imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz najlepiej jego PESEL lub nr dokumentu tożsamości, dowodu osobistego lub paszportu). Powinno być też opatrzone datą oraz podpisem osoby udzielającej pełnomocnictwa (w teorii nie ma obowiązku pisemnej formy pełnomocnictwa; z naszej praktyki wiemy, że deweloperzy akceptują podpisany skan). Wreszcie, pełnomocnictwo powinno wskazywać osobę upoważnioną do dokonania w imieniu nabywcy odbioru technicznego mieszkania. To w końcu osoba, która (na podstawie pełnomocnictwa) będzie musiała podpisać się w imieniu nabywcy mieszkania na protokole odbioru, w którym zostaną wskazane wszelkie techniczne wady i usterki mieszkania.

Przykładowy pełnomocnik do odbioru.Coraz częściej nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym decydują się na odbiór przez pełnomocnika.

Jeśli chcesz zlecić odbiór mieszkania doświadczonym inżynierom, zachęcamy do kontaktu. Jeżeli nie chcesz osobiście stawić się na odbiorze, chętnie wykonamy go jako Twój pełnomocnik. Zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią (797 014 014): pracownicy firmy Pewny Lokal prześlą Ci wzór pełnomocnictwa do odbioru mieszkania i odpowiedzą na wszelkie wątpliwości związane z procesem odbioru mieszkania przez pełnomocnika.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 117 opinii.

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka