Odbiór nieruchomości

W artykule opisujemy podstawowe kwestie związane z odbiorem technicznym nieruchomości od dewelopera. Jak odebrać dom albo mieszkanie przed podpisaniem umowy końcowej?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Odbiór techniczny
2. Odbiory nieruchomości
3. Odbiory nieruchomości od dewelopera

1. Odbiór techniczny

Sprawdzenie mieszkania wybudowanego przez dewelopera to minimum, aby cieszyć się bezusterkowym mieszkaniem w swoim wymarzonym “M”. W tym celu ustawodawca przewidział “odbiór techniczny” nieruchomości. Jest to zagwarantowana prawnie możliwość sprawdzenia czy deweloper wykonał lokal zgodnie z umową deweloperską. Gwarancję tego, że dewelopera “zaprosi” kupującego na odbiór techniczny lokalu jest wcześniejsze podpisanie “umowy deweloperskiej”. Umowa deweloperska zawsze zawiera zapisy odnoszące się do odbioru technicznego, ponieważ jej treść musi być zgodna z ustawą deweloperską. Zgodnie z ustawą, każda osoba oferująca sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym (jest to sprzedaż lokali dokonywana przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie), jest zobowiązana do podpisania z nabywcą umowy deweloperskiej.

2. Odbiory nieruchomości

Nabywcy, którzy chcą być pewni, że deweloper wykonał lokal zgodnie z umową, coraz częściej kompleksowo sprawdzają lokal przed podpisaniem umowy przenoszącej własność. Do tej pory wielu nabywców po prostu “oglądało” mieszkanie przed wizytą u notariusza. Niestety bardzo wielu wad i usterek po prostu nie sposób zauważyć nawet wprawnym okiem. Dlatego cieszy fakt, że nabywcy mieszkań są bardziej świadomi całego procesu zakupu. Popularnym sposobem jest umawianie się z inżynierami albo inspektorami budowlanymi, którzy udadzą się na odbiór i niezależnie oceniają stan lokalu. Taka inspekcja to koszt najwyżej kilkuset złotych (np. w firmie Pewny Lokal odbiór mieszkania to koszt od 199 zł!). Bardzo często cena odbioru zwraca się z nawiązką, bo koszt wad i usterek, które mogą zostać zlokalizowane to nieraz wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego też lepiej zobowiązać dewelopera do naprawy usterek w dniu odbioru technicznego niż samemu martwić się usuwaniem usterek.

3. Odbiory nieruchomości od dewelopera

Zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper powinien poinformować nabywcę o uznaniu albo nieuznani wad w ciągu 14 dni od daty odbioru. Rekomendujemy, aby wszystkie, nawet najdrobniejsze usterki, jak najdokładniej sprecyzować w protokole odbioru technicznego. Następnie w ciągu 30 dni deweloper powinien usunąć stwierdzone przez nabywcę usterki. Co ważne wszystkie naprawy są dokonywane na koszt dewelopera. Dlatego też odbiór techniczny jest idealnym momentem na zobowiązanie sprzedającą firmę do doprowadzenia lokalu do stanu opisanego w standardzie technicznym. Nabywca musi tylko pamiętać, że w przypadku niewywiązania się dewelopera z terminu napraw, ten ma jeszcze prawo do wskazania innej daty. Deweloper musi jednak poinformować nabywcę o tym nabywcę oraz wskazać przyczynę opóźnienia.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka