Późniejsze wydanie mieszkania

W artykule przedstawiamy na czym polega późniejsze wydanie mieszkania. Kiedy nabywca otrzymuje klucze do mieszkania?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Odbiór techniczny
2. Odbiór techniczny, a wydanie mieszkania
3. Wydanie mieszkania umowa deweloperska

1. Odbiór techniczny

Po podpisaniu umowy deweloperskiej kolejnym etapem na drodze do stania się właścicielem mieszkania jest dokonanie odbioru technicznego. Odbiór techniczny, to moment, w którym nabywca ma możliwość zweryfikowania, czy deweloper wywiązał się z umowy deweloperskiej oraz postanowień zawartych w załącznikach. Podstawą do weryfikacji jest standard techniczny, który opisuje w jakim stanie technicznym lokal został finalnie zbudowany. Oprócz standardu nabywca powinien zweryfikować, czy deweloper wywiązał się także ze wszystkich innych zobowiązań umownych (m.in. zgodność z prospektem informacyjnym, z rzutami lokalu i rzutami przynależności). Zgodnie z prawem deweloper powinien w ciągu 14 dni od daty odbioru poinformować o uznaniu albo nieuznaniu usterek. Następnie w ciągu 30 dni deweloper naprawia wady na swój rachunek. 

2. Odbiór techniczny, a wydanie mieszkania

Z naszego doświadczenia wynika, że wielu nabywców nie do końca jest świadoma różnicy między odbiorem technicznym, a wydaniem mieszkania. Po pierwsze należy zaznaczyć, że są to dwa różne od siebie pojęcia. Odbiór techniczny to weryfikacja stanu technicznego, który kończy się podpisaniem protokołu odbioru. Wydanie lokalu to natomiast przekazanie kluczy do mieszkania i nie zawsze jest dokonywane w dniu odbioru technicznego. Po drugie wydanie mieszkania oznacza przejście wszystkich kosztów utrzymania lokalu na nabywcę. Od tego momentu całość opłat związanych z utrzymaniem lokalu przechodzi na nabywcę (np. rachunki za prąd, wodę, gaz itp.). Po trzecie przyjęcie kluczy do lokalu oznacza konieczność udostępnienia deweloperowi mieszkania w celu naprawienia wad i usterek.

3. Wydanie mieszkania umowa deweloperska

O tym, kiedy lokal zostanie wydany można dowiedzieć się z umowy deweloperskiej. Umowa może wprost wskazywać, że lokal zostanie wydany w dniu odbioru technicznego (najczęściej jednak po zapłacie całości ceny za lokal). Innym rozwiązaniem może być wskazanie terminu np. 30 dniowego po dacie odbioru technicznego. W takim przypadku deweloper niejako gwarantuje sobie dodatkowy czas na naprawy usterek i dzięki temu nie musi później prosić nabywcy o wpuszczenie do lokalu. Czasami jeszcze umowa deweloperska milczy na temat wydania/przekazania kluczy do lokalu. W takiej sytuacji deweloper ma prawo wydać lokal dopiero w dniu umowy przenoszącej własność, a więc nawet kilka miesięcy po odbiorze. Oczywiście najczęściej jednak deweloperzy przekazują lokal wcześniej. Należy jednak wiedzieć, że w sytuacji przemilczenia kwestii wydania lokalu w umowie deweloperskiej, ten może trafić do nabywcy w późniejszym niż zakładaliśmy terminie.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka