Zarezerwuj odbiór

Protokół odbioru lokalu usługowego

W artykule radzimy, jakie elementy lokalu usługowego należy sprawdzić podczas odbioru i jakie wady tych elementów wskazać w ewentualnym protokole odbioru.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

W jednym z poprzednich artykułów opisywaliśmy proces odbioru lokalu usługowego. W poniższym wpisie wskazujemy na dodatkowe elementy, jakie należy sprawdzić podczas odbioru technicznego lokalu usługowego. Wszystkie z tych elementów należy umieścić w protokole odbioru, w którego sporządzeniu pomoże jeden z naszych inżynierów.

Protokół odbioru lokalu usługowego

Wszelkie rozwiązania, realizowane poza standardową ofertą przez dewelopera na indywidualne zamówienie nabywcy lokalu usługowego to tzw. zmiany lokatorskie, projekty zamienne i prace dodatkowe. Warto o nie zadbać, jeśli znamy przeznaczenie lokalu i chcemy skrócić czas realizacji własnej inwestycji. Jeśli kupujący się pośpieszy, może zamówić  u dewelopera na „stan deweloperski”, co będzie oznaczać wykończenie lokalu łącznie ze wszystkimi ściankami działowymi, tynkami, wylewkami podłogowymi i zatopionymi w nich przewodami instalacji sanitarnych a nawet rozprowadzonymi kablami elektrycznymi i teletechnicznymi. Taki lokal będzie także mógł mieć wbudowane te elementy wentylacji lub klimatyzacji, które da się umieścić na tym etapie budowy a także konstrukcję sufitu podwieszonego oraz kompletne tablice elektryczne i teletechniczne.

Należy też wspomnieć o systemie rur kanalizacji, które z lokalu na poziomie przyziemia muszą być od razu poprowadzone przez strop do kondygnacji podziemnej. To oznacza przejście z jednej strefy pożarowej do drugiej, z części prywatnej, jakim będzie lokal usługowy, do części garażowej lub do jednego z pomieszczeń podziemnych , którymi mogą być pomieszczenia techniczne lub magazynowe. W każdym przypadku takie przejścia w konstrukcji budynku muszą być specjalnie uszczelnione przeciwpożarowo i za ich szczelność odpowiada zarówno władający lokalem usługowym jak i zarządzający częścią podziemną (zarząd wspólnoty lub jej zarządca). Zaplanowanie z odpowiednim wyprzedzeniem systemu kanalizacji jest więc bardzo ważne dla dewelopera jak i nabywcy. Przykład takiej usługi, która wymaga większych starań przygotowawczych na długo przed odbiorem lokalu to klinika dentystyczna lub salon kosmetyczny.

Wysokość pomieszczeń w lokalach usługowych

Innym istotnym parametrem oferty lokali usługowych jest ich wysokość, najczęściej to 3,30 m, która pozwala na zamontowanie sufitu podwieszonego. W przestrzeni miedzy stropem a sufitem podwieszonym znajdzie się dość miejsca na wszelkie instalacje elektryczne i teletechniczne i wentylacji lub klimatyzacji. Absolutne minimum  to wysokość 3 metry w świetle przegród poziomych.

Po odbiorze technicznym lokalu usługowego należy sporządzić protokół odbioru. W tym celu zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami: 797 014 014.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 15 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka