Protokół odbioru lokalu usługowego

W artykule radzimy, jakie elementy lokalu usługowego należy sprawdzić podczas odbioru i jakie wady tych elementów wskazać w ewentualnym protokole odbioru.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym lub audycie technicznym nieruchomości na rynku wtórnym?

Czym jest protokół odbioru mieszkania od dewelopera?

Obejrzyj rozmowę dotyczącą protokołu odbioru.

W jednym z poprzednich artykułów opisywaliśmy proces odbioru lokalu usługowego. W poniższym wpisie wskazujemy na dodatkowe elementy, jakie należy sprawdzić podczas odbioru technicznego lokalu usługowego. Wszystkie z tych elementów należy umieścić w protokole odbioru, w którego sporządzeniu pomoże jeden z naszych inżynierów.

Protokół odbioru lokalu usługowego

Wszelkie rozwiązania, realizowane poza standardową ofertą przez dewelopera na indywidualne zamówienie nabywcy lokalu usługowego to tzw. zmiany lokatorskie, projekty zamienne i prace dodatkowe. Warto o nie zadbać, jeśli znamy przeznaczenie lokalu i chcemy skrócić czas realizacji własnej inwestycji. Jeśli kupujący się pośpieszy, może zamówić  u dewelopera na „stan deweloperski”, co będzie oznaczać wykończenie lokalu łącznie ze wszystkimi ściankami działowymi, tynkami, wylewkami podłogowymi i zatopionymi w nich przewodami instalacji sanitarnych a nawet rozprowadzonymi kablami elektrycznymi i teletechnicznymi. Taki lokal będzie także mógł mieć wbudowane te elementy wentylacji lub klimatyzacji, które da się umieścić na tym etapie budowy a także konstrukcję sufitu podwieszonego oraz kompletne tablice elektryczne i teletechniczne.

Należy też wspomnieć o systemie rur kanalizacji, które z lokalu na poziomie przyziemia muszą być od razu poprowadzone przez strop do kondygnacji podziemnej. To oznacza przejście z jednej strefy pożarowej do drugiej, z części prywatnej, jakim będzie lokal usługowy, do części garażowej lub do jednego z pomieszczeń podziemnych , którymi mogą być pomieszczenia techniczne lub magazynowe. W każdym przypadku takie przejścia w konstrukcji budynku muszą być specjalnie uszczelnione przeciwpożarowo i za ich szczelność odpowiada zarówno władający lokalem usługowym jak i zarządzający częścią podziemną (zarząd wspólnoty lub jej zarządca). Zaplanowanie z odpowiednim wyprzedzeniem systemu kanalizacji jest więc bardzo ważne dla dewelopera jak i nabywcy. Przykład takiej usługi, która wymaga większych starań przygotowawczych na długo przed odbiorem lokalu to klinika dentystyczna lub salon kosmetyczny.

Wysokość pomieszczeń w lokalach usługowych

Innym istotnym parametrem oferty lokali usługowych jest ich wysokość, najczęściej to 3,30 m, która pozwala na zamontowanie sufitu podwieszonego. W przestrzeni miedzy stropem a sufitem podwieszonym znajdzie się dość miejsca na wszelkie instalacje elektryczne i teletechniczne i wentylacji lub klimatyzacji. Absolutne minimum  to wysokość 3 metry w świetle przegród poziomych.

Po odbiorze technicznym lokalu usługowego należy sporządzić protokół odbioru. W tym celu zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami: 797 014 014.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 17 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka