Protokół zdawczo-odbiorczy przy kupnie mieszkania

Jakie informacje powinny znajdować się w protokole zdawczo-odbiorczym przy kupnie mieszkania? Na co należy zwrócić uwagę? Nasze praktyczne porady pozwolą odpowiedź na większość nurtujących kwestii.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym lub audycie technicznym nieruchomości na rynku wtórnym?

Czym jest protokół odbioru mieszkania od dewelopera?

Obejrzyj rozmowę dotyczącą protokołu odbioru.

Protokół zdawczo-odbiorczy przy kupnie mieszkania

Kupno mieszkania z rynku wtórnego to niezwykle ważna inwestycja, która ma przynosić radość kupującym. Brzmi banalnie, ale na rynku wtórnym sytuacje mogą być naprawdę różne i nie zawsze, kupując mieszkanie jesteśmy w pełni świadomi, na co się decydujemy. Co zrobić, by ograniczyć do minimum nasze obawy?

Kupno mieszkania – to warto wiedzieć

Rynek wtórny oferuje bardzo wiele mieszkań o różnych standardach. Przede wszystkim warto znaleźć takie, które będzie dla nas najlepsze i skupić się na zawartości, czyli na wszystkich przedmiotach, które sprzedający postanawia w mieszkaniu zostawić.

Żeby określić ostateczną cenę i wszystko, co pozostanie w mieszkaniu, warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Jest to bezpieczna dla obu stron umowa, w której zostają zapisane wszystkie szczegóły związane z zawartością i stanem mieszkania. Dzięki niej kupujący może mieć pewność, że sprzedający nie usunie przedmiotów, które wchodziły w zakres ceny nieruchomości.

Protokół zdawczo-odbiorczy, co może zawierać?

Stworzenie protokołu ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa obu stronom. Bardzo często od podjęcia decyzji do otrzymania kluczy mieszkanie z rynku wtórnego jest użytkowane przez poprzednich mieszkańców. Wszystkie zapisy, które zostaną zamieszone w protokole zobowiązują sprzedającego do doprowadzenia mieszkania do stanu, na który umówiły się obie strony.

Warto zapisać tam informację o stanie technicznym mieszkania, o wyposażeniu, które ma pozostać, a także o stopniu zużycia tego, co pozostaje w mieszkaniu.

Ważnym aspektem jest zdobycie zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami za mieszkanie w spółdzielni i za media u operatora.

Protokół zdawczo-odbiorczy przy kupnie mieszkania

Należy pamiętać o wymogach formalnych, czyli o dookreśleniu daty i miejsca sporządzenia dokumentu, a także adresu nieruchomości.

Skrupulatny zapis pozwoli na zabezpieczenie się przed ewentualnymi sporami wynikającymi z niedoprecyzowanego zapisu, który można podważyć, dlatego warto skupić się na poszczególnych pomieszczeniach, nie tylko na mieniu ruchomym, ale na elementach wykończenia, sprawności wszystkich instalacji. Można dołączyć zdjęcia. Należy spisać stany liczników, określić liczbę otrzymanych kluczy.

Wszystko po to, by uniknąć ewentualnego postępowania sądowego, które może wynikać z roszczeń jednej ze stron transakcji.

Protokół może się przydać podczas podpisywania umowy z dostawcami mediów.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy też badania termowizyjne (mostki termiczne, ogniska korozji itp.). Zachęcamy do kontaktu.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 19 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka