Protokół zdawczo-odbiorczy przy sprzedaży mieszkania

Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży mieszkania? Bardzo ważnym dokumentem jest protokół zdawczo-odbiorczy. Szczegółowo omawiamy co powinien zawierać.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym lub audycie technicznym nieruchomości na rynku wtórnym?

Czym jest protokół odbioru mieszkania od dewelopera?

Obejrzyj rozmowę dotyczącą protokołu odbioru.

Protokół zdawczo-odbiorczy przy sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym to spore przedsięwzięcie. Będąc sprzedającym należy przede wszystkim wycenić wartość mieszkania i podjąć decyzję, jakie przedmioty chce się zbyć  w trakcie sprzedaży, a jakie planujemy zabrać ze sobą.

Ważne jest także, by jasno doprecyzować, jaki jest stan mieszkania (ściany, instalacje, drzwi, okna, wykończenia), dzięki temu można uniknąć późniejszych spornych sytuacji.

Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym

Rynek wtórny jest przestrzenią, w której można znaleźć mieszkania o różnym stanie technicznym, wykończeniu, metrażu. Z perspektywy osoby sprzedającej, warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, w którym zostaną zawarte wszystkie ważne kwestie związane ze stanem budynku i mieszkania.

To niezmiernie ważne, ponieważ sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Bezpieczna sprzedaż mieszkania

Warto w trakcie oględzin mieszkania skupić się na wszystkich detalach i umieścić je w szczegółowym protokole. Bywa, że dzięki niemu sprzedawca będzie miał dowód w postępowaniu sądowym, gdyby okazało się, że kupujący zarzuca istotną wadę lub usterkę. Jeśli została opisana w protokole zdawczo-odbiorczym kupujący nie ma prawa do niej wracać, bo miał świadomość w dniu zakupu, że taka wada istnieje. Podobnie z kwestią dotyczącą pleśni i zagrzybienia. Jeżeli w momencie przekazania lokalu były one widoczne, kupujący nie ma prawa rościć ich usunięcia od sprzedającego.

Zgodnie z prawem protokół zdawczo-odbiorczy opisuje jawny stan mieszkania, a więc taki, który możemy sami zauważyć.

Protokół zdawczo-odbiorczy przy sprzedaży mieszkania

Zazwyczaj zaraz po podpisaniu aktu notarialnego sprzedający i kupujący spotykają się w mieszkaniu, by spisać protokół i przekazać klucze nowemu właścicielowi. Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości pozwala zapobiec ewentualnym roszczeniom, ponieważ umowa zawarta z notariuszem ma inny charakter. Notariusz ma za zadanie formalnie dopilnować, aby przeniesienie własności nieruchomości było zgodne z prawem i jego zakres obowiązków na tym się kończy. Wszystko, co dotyczy samej transakcji to kwestie, które warto dopilnować samemu.

Istotne jest to, że protokół zdawczo-odbiorczy opisuje stan widoczny, zastany w dniu, w którym przepisuje się mieszkanie na nowego właściciela, więc obie strony będą w stanie go sporządzić bez większych problemów.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy też badania termowizyjne (mostki termiczne, ogniska korozji itp.). Zachęcamy do kontaktu.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 71 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka