Przeniesienie własności mieszkania od dewelopera – koszt

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Przeniesienie własności mieszkania od dewelopera – koszt

Cena mieszkania to niestety niejedyny koszt, jaki musimy ponieść, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Kolejną opłatą, jaka pojawi się na naszej drodze, będzie związana z przeniesieniem własności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się m.in., ile kosztuje przepisanie mieszkania od dewelopera oraz jakie są inne obowiązkowe koszty przy zawieraniu umowy deweloperskiej.

Ile kosztuje przepisanie mieszkania od dewelopera?

Podczas kupowania mieszkania na rynku pierwotnym, często patrzymy jedynie na cenę, którą wskazuje nam deweloper. Musimy jednak pamiętać, że do ceny mieszkania musimy doliczyć różnego rodzaju opłaty. Poniższy artykuł wskazuje na koszty związane z zawarcie umowy z deweloperem.

Koszty umów z deweloperem

Często nie zdajemy sobie sprawy z wysokości opłat notarialnych podczas podpisywania umów. Tymczasem koszt pojedynczego aktu notarialnego może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Jeżeli mieszkanie jest warte około 350 tys., to taksa notarialna za przeniesienie własności może sięgnąć kwoty 2170 zł netto. Kwota netto oznacza, że trzeba będzie do niej doliczyć jeszcze VAT. Dodatkowo notariusz pobierze opłatę za wypis oraz za wniosek wieczystoksięgowy.

Tabela 2.1 Koszty Taksy Notarialnej

Cena Nabywanej NieruchomościWartość Taksy Notarialnej
Od 3 tys. zł do 10 tys. zł
100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł
Od 10 tys. zł do 30 tys. zł
310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 zł
Od 30 tys. zł do 60 tys. zł
710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 zł
Od 60 tys. zł do 1 mln zł
1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł
Od 1 mln zł do 2 mln zł

4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł

Umowa z deweloperem zawierana na rynku pierwotnym

Jeżeli kupujemy mieszkanie od dewelopera na rynku pierwotnym, to musimy podpisać minimum dwie umowy notarialne. Umowę deweloperską oraz umowę przenoszącą własność. W przypadku tej pierwszej deweloper będzie partycypować w połowie kosztów, natomiast w przypadku umowy przenoszącej własność, (co do zasady) koszty jako nabywcy będziemy ponosić w całości.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Ponadto, oprócz tych umów możemy podpisywać również umowę przedwstępną lub rezerwacyjną, która również może zostać sporządza w formie aktu notarialnego.

Jak powinna wyglądać umowa przeniesienia własności nieruchomości?

Po tym, jak nastąpi kupno mieszkania, można przejść do podpisania ostatecznego dokumentu w postaci aktu przeniesienia własności. Wiąże się to z koniecznością załatwienia szeregu dodatkowych formalności. Dopiero po przeniesieniu własności nieruchomości można stać się prawnie nowym właścicielem zakupionego obiektu. Oczywiście już samo podpisanie umowy sprzedaży potwierdza prawo własności, ale jeśli ma być ono w pełni skuteczne pod kątem prawnym, to musi być spisane u notariusza. Niezbędne jest podanie stron umowy, jej przedmiotu i stanu prawnego nieruchomości. W przypadku aktu notarialnego nie będzie już potrzebne uprawomocnienie. 

Jeśli kupuje się mieszkanie od dewelopera, trzeba najpierw sporządzić umowę deweloperską u notariusza. Znajdują się w niej obowiązki zarówno kupującego, jak i sprzedającego. W umowie nie może zabraknąć terminu płatności, ceny nieruchomości oraz daty jej oddania do użytkowania. Przeniesienie prawa własności następuje dopiero po odbiorze technicznym lokalu. Konieczne jest wyodrębnienie mieszkania i przeniesienie prawa własności. W umowie musi widnieć dokładny adres i metraż. Niezbędne są także numer księgi wieczystej gruntu, zasady korzystania z części wspólnych, potwierdzenie dopełnienia ustaleń zawartych w umowie deweloperskiej. Pamiętać należy również o oświadczeniu dotyczącym stanu prawnego przedmiotu umowy. 

Posiadam akt przeniesienia własności – co dalej?

Jeśli został już sporządzony akt przeniesienia własności, to konieczne staje się zgłoszenie tego do urzędu miasta lub gminy, na którego terenie znajduje się zakupiony budynek. Nieruchomość musi zostać bowiem zgłoszona do opodatkowania. Wymaga to złożenia deklaracji na podatek (druki do pobrania są dostępne na stronie internetowej urzędu). Wypełniony dokument zostawia się na dzienniku podawczym wraz ze skserowanym aktem notarialnym. W przypadku nieruchomości znajdujących się na terenie przekazanym w użytkowanie wieczyste wymaga się zgłoszenia nabycia prawa do użytkowania wieczystego. Można to załatwić przez Internet, wystarczy przesłanie aktu notarialnego do zarządu mienia skarbu państwa. 

Jeśli ktoś zaciągnie kredyt w celu sfinalizowania zakupu mieszkania, to musi dokonać wpisu hipotecznego w księdze wieczystej na rzecz kredytodawcy, czyli instytucji bankowej. Trzeba przedstawić jej akt notarialny, aby móc otrzymać odpowiednie oświadczenie o ustanowieniu hipoteki i zaświadczenie o warunkach zaciągniętego zobowiązania. Dopiero z kompletem dokumentów można udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w celu dokonania zmian w księdze wieczystej zakupionej nieruchomości. Trzeba zapłacić za ustanowienie hipoteki i podatek na rzecz urzędu skarbowego. Po uzyskaniu decyzji od sądu ponownie należy wybrać się do banku, aby znieść obowiązek płacenia za tak zwane ubezpieczenie pomostowe.

Obowiązkowe koszty notarialne przy umowach deweloperskich

Na całkowity koszt umowy deweloperskiej składa się obowiązkowo:

 • taksa notarialna — jej wysokość zależy od wartości nieruchomości oraz cennika danej kancelarii notarialnej (maksymalna wysokość taksy jest regulowana w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej z dnia 28.06.2004 roku — uwaga! Stawki podane w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej są kwotami netto),
 • wypisy aktu notarialnego: 6 zł + 23% VAT za każdą rozpoczętą stronę odpisu, a umowa ma zwykle objętość od 10 do 20 stron (ceny regulowane ustawowo) – zakładając, że przeciętna umowa liczy 30 stron, należy się przygotować na koszt ok, 220 zł za odpis (tymczasem odpisów potrzebujemy kilka: dla nabywców, dewelopera, sądu wieczystoksięgowego).

O ile na koszty wypisów wpływu nie mamy, o tyle wysokość taksy notarialnej warto negocjować, zwłaszcza w przypadku mieszkań o większej powierzchni, czyli mieszkań droższych, ponieważ taksa notarialna rośnie wraz z wartością mieszkania.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy przenoszącej własność?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • W umowie przenoszącej własność średnio znajdujemy od trzech do czterech bardzo niebezpiecznych klauzul.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów przeniesienia własności.
 • Deweloperzy i sprzedawcy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Oprócz kwestii finansowych, które dostrzegamy od razu, warto zadbać o bezpieczeństwo naszego zakupu i powierzyć analizę podpisywanych umów specjalistom z firmy Pewny Lokal. Nasi prawnicy dokonują analiz umów deweloperskich każdego dnia. Skontaktuj się z naszym biurem pod numerem 797 014 014 lub mailowo kontakt@pewnylokal.pl.

Tabela: Całkowite koszty pozostałe w przypadku przeniesienia własności u notariusza 

Rodzaj kosztuIle wynosi? W złotówkach
Sporządzenie wniosku wieczystoksięgowego246 
Taksa notarialna(więcej informacji wyżej)
Opłaty sądowe625
Wypis z umowy przenoszącej73,80

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
jaka jest wysokość taksy notarialnej za umowy z deweloperem.
masz obowiązek zapłacić nie tylko taksę, ale i za wypisy aktu notarialnego.
2
3
przez cały proces może przeprowadzić Cię Pewny Lokal - od podpisania umowy przedwstępnej po przeniesienie własności.
ubezpieczenie pomostowe za kredyt hipoteczny można znieść, po wpisaniu nieruchomości do Ksiąg Wieczystych.
4
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Umowa deweloperska a przeniesienie własności — co powinieneś wiedzieć?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Kary umowne w umowie deweloperskiej — jak z nich skorzystać, jak ich uniknąć?

Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 4118 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy z deweloperem?

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić lub odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka