Każdy etap budowy ma swoją nazwę. Zaczyna się od stanu zero, kolejnym jest stan surowy otwarty, po nim stan surowy zamknięty, aż wreszcie dochodzimy do stanu deweloperskiego. Nie jest to ostatni etap, po nim jest stan pod klucz, który oznacza tak naprawdę moment, w którym można się do mieszkania wprowadzić.
Czym charakteryzuje się stan deweloperski? Co powinien mieć budynek, gdy chcemy odebrać stan deweloperski? Nie jest to etap oczywisty, ponieważ najczęściej doprecyzowuje go deweloper w umowie.
Stan deweloperski to kolejny etap budowy. Jest to moment, w którym deweloper oddaje mieszkanie do użytku, a zatem chwila, w której zmienia się jego właściciel, a prace budowlane zostają zakończone na rzecz prac wykończeniowych.
Brak precyzji polega na tym, że stan deweloperski jest zależny od dewelopera, najczęściej określa go umowa, a jeśli pewne wzmianki są zbyt ogólne, warto je doprecyzować, by wiedzieć, czego należy żądać na etapie odbioru mieszkania.
Najogólniej definiując jest to czas, w którym stan surowy zamknięty zostaje doprowadzony do etapu, w którym mieszkanie ma tynki, kąty, w którym sprawdzić należy piony i poziomy podłóg i ścian, a także montaż tego, co znajduje się w obrębie mieszkania.
Są cechy wspólne, które charakteryzują moment ukończenia budowy. Z założenia to: otynkowane ściany, drzwi zewnętrzne, ale też brak drzwi wewnątrz mieszkania. Najczęściej na podłodze znajduje się wylewka, poprowadzone zostały instalacje, umieszczono punkty elektryczne zgodnie z projektem. Oczywistym jest też stolarka okienna.
Bywa, że stanem deweloperskim określa się tzw. biały montaż, okna posiadają parapety, a ściany pomalowano białą farbą – takie detale warto sprawdzić w umowie.
Etap, który kończy pracę budowlańców, otwiera możliwości docelowych właścicieli mieszkania, którzy czekają na to, by zacząć wykańczać wnętrza. To niezwykle ważny moment w pracy, ponieważ na tym etapie rola dewelopera się kończy. Warto zatem nastawić się na skrupulatne sprawdzenie szczegółów stanu deweloperskiego, by zostały one jeszcze poprawione przed ostatecznym podpisaniem umowy. W momencie, kiedy własność mieszkania zostanie przeniesiona na kupującego, nie będzie można żądać od dewelopera usunięcia usterek, które były wynikiem niechlujnego montażu lub pośpiechu. Warto sprawdzić wszystkie detale, które zostały włączone w stan deweloperski, by nie żałować braku zainteresowania zagadnieniem i ewentualnych strat finansowych.
Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal
Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!