Syndrom chorego budynku

Syndrom chorego budynku bezpośrednio wiąże się z nowoczesnym budownictwem, dowiedz się na czym dokładnie on polega.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Spis treści:

1. Objawy syndromu chorego budynku
2. Jak zapobiegać powstawaniu syndromu chorego budynku?

Jest to syndrom, który wynika z chęci jak najbardziej możliwego uszczelnienia, wyizolowania przegród budowlanych, przez co w obiektach mieszkalnych powstają warunki zbliżone do akwarium. Budynek odcinamy od otoczenia, nie pamiętając o tym, że takim elementem kluczowym wpływającym na samopoczucie osób, które w takim budynku przebywają jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń.

O tak istotnej sprawie zapominano przez pewien czas, ludzie zmieniali stolarkę okienną z drewnianej na plastikową, która cechuje się tym, że jest hermetyczna, czyli w 100% szczelna. Kiedyś powietrze dostawało się przez założenie nieszczelnego okna, gdyż nie dało się zrobić całkowicie szczelnych, tak w momencie, kiedy wymieniono okna na plastikowe okazywało się, że nagle do budynku nie dostaje się świeże powietrze, nie ma nawiewu. Bezpośrednią przyczyną determinującą fakt, że wentylacja grawitacyjna najczęściej stosowana w budownictwie nie ma prawa występować, gdyż najpierw musi być nawiew, aby występował wywiew powietrza, co też jest powiązane z prawami fizyki.

1. Objawy syndromu chorego budynku

Człowiek, przebywając w miejscu, w którym występuje brak przepływu świeżego powietrza, odczuwa bóle głowy, przemęczenie, senność, suchość w gardle. Mogą pojawiać się także zawroty głowy, omdlenia, mdłości. Objawy te zazwyczaj będą pojawiały się w miejscu, w którym ten przepływ powietrza jest nieprawidłowy. Nie można bagatelizować żadnych objawów, gdyż prowadzą one do powstawania różnych schorzeń, a nawet przebywanie w pomieszczeniu niewentylowanym może powodować nowotwory.

2. Jak zapobiegać powstawaniu syndromu chorego budynku?

Przede wszystkim należy poprawiać wentylację obiektów budowlanych. W budownictwie współczesnym mieszkaniowym narzucone jest stosowanie nawietrzników okiennych lub ściennych, czyli elementu, przez który wpada świeże powietrze do obiektu. Nawietrzniki pozwalają ciepłemu powietrzu, zużytemu unosić się do góry przewodami wentylacyjnymi i opuszczać pomieszczenie. Brak nawietrzników nie jest bezpośrednią przyczyną występowania syndromu, lecz brak wentylacji. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się problemu braku wentylacji jest zamontowanie nawietrzników powietrza, które można zrobić na istniejących oknach poprzez frezowanie otworu w ramie okiennej. Plusem tego jest brak dodatkowych kosztów, jakie pojawiłyby się podczas wymiany stolarki okiennej.

Podsumowując, nawietrzniki okienne są lubiane, ale także znienawidzone przez ludzi. Częstym problemem jest to, że ludzie lubią je zatykać, uszczelniać, gdyż ich budowa jest narzucona przez normę. Te normy mówią o tym, że nawietrzniki nawet w pozycji pełnego zamknięcia muszą przepuszczać 30% swojego maksymalnego przepływu.

Nawietrznik okienny jest projektowany na 100 m3 powietrza na h, czyli ma taką przepustowość. W pozycji zamkniętej ma przepuszczać ok. 30 m3 powietrza na h. Nawietrzniki sprawiają, iż klimat w pomieszczeniu będzie korzystny dla ludzi wewnątrz. To, ile razy powietrze powinno się wymieniać w ciągu godziny jest również zdeterminowane przez normy, przepisy, w zależności od tego jaka jest funkcja pomieszczeń np. czy w nim śpimy.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka