Zwykle do zawarcia umowy między deweloperem a nabywcą dochodzi na bardzo wczesnym etapie inwestycji, której realizacja trwa latami. Składa się na nią zorganizowanie przez dewelopera wielu elementów, do których należą wszelkie kwestie dotyczące uzyskania stosownych dokumentów i szeregu zezwoleń, ale również cały proces związany z budową oraz finalnie – przeniesieniem własności. Co jednak w przypadku, gdy deweloper nie dotrzymuje warunków umowy i opóźnia się np. z odbiorem lokalu lub przeniesieniem jego własności na nabywcę?
Ustawa deweloperska nie reguluje w swej treści wysokości kar, które obciążają strony w związku z powstałymi z ich winy opóźnieniami. Jak nazwa wskazuje, kwestie związane z karami umownymi określa umowa. Regulacja wynikająca z ustawy deweloperskiej ogranicza się jedynie do wskazania w treści umowy deweloperskiej wysokości odsetek i kar umownych dla stron umowy z zastrzeżeniem, że wysokość odsetek zastrzeżonych na rzecz dewelopera, nie może przewyższać kar umownych zastrzeżonych na rzecz nabywcy.
Wiele osób myli pojęcie odsetek i kary umownej. Co do zasady, cechą która różni te dwie instytucje jest to, że odsetki naliczanie są od niespełnionego świadczenia pieniężnego (np. niezapłaconej raty), natomiast kara umowna dotyczy świadczeń niepieniężnych (np. nieprzeniesienia przez dewelopera w wyznaczonym terminie własności na nabywcę).
To, o czym warto pamiętać zawierając umowę deweloperską, to fakt, iż w przypadku braku zastrzeżenia w treści umowy deweloperskiej określonych kar umownych spowoduje, iż nie będą one przysługiwać nabywcy. Parafrazując – nabywcy przysługują kary umowne wyłącznie wskazane w umowie. Kary te najczęściej stanowią ryczałtową karę tj. jednorazową sumę np. 5 proc. ceny przedmiotu umowy. Kiedy zastrzec karę umowną na rzecz nabywcy? Praktyka rynkowa wykazała, że strony najczęściej zastrzegają karę umowną w razie odstąpienia od umowy przez nabywcę z przyczyn leżących po stronie dewelopera. Są nimi przede wszystkim:
Drugą istotną kwestią z punktu widzenia nabywcy jest fakt, iż zgodnie z ustawą deweloperską, mimo skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy z powodu nieprzeniesienia własności lokalu przez dewelopera, nabywca wciąż zachowuje prawo do roszczenia z tytułu kary umownej za okres opóźnienia.
Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!