Porada prawna

Umowa deweloperska jak się zabezpieczyć

Umowa deweloperska wraz z dokumentacją to nawet kilkadziesiąt stron skomplikowanej lektury. W artykule wskazujemy jak zabezpieczyć się przed podpisaniem niekorzystnego aktu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest odpowiednikiem umowy przedwstępnej. Różnią się tym, że umowę przedwstępną podpisuje się na rynku wtórnym, kupując mieszkanie już wybudowane. Umowa deweloperska jest natomiast zawierana z deweloperem i jej celem jest zagwarantowanie tego, że deweloper wybuduje określony lokal i przeniesie jego własność za umówioną cenę. W praktyce koszty umowy deweloperskiej są wyższe (należy chociażby zapłacić za notariusza, który sporządzi akt notarialny), ale w zamian otrzymujemy możliwość przeprowadzenia odbioru technicznego, prawo do odstąpienia od umowy oraz gwarancję, że nasze pieniądze trafią najpierw na specjalny rachunek powierniczy (więcej o rachunku powierniczym przeczytasz w tym artykule).

Na co uważać?

Najważniejsze jest zapoznanie z deweloperem i proponowaną dokumentacją. Deweloper powinien udostępnić prospekt informacyjny oraz umowę deweloperską (najlepiej, żeby przedstawił wszystkie załączniki np. standard wykończenia, rzuty, harmonogram płatności). W prospekcie znajduje się szereg informacji na temat oferującego mieszkanie, jego doświadczenia i dane kontaktowe. Należy upewnić się, że wszystkie dane zgadzają się z umową i informacjami z Krajowego Rejestru Sądowego i z ksiąg wieczystych. Niepokojący może być wysoki udział kredytu bankowego w finansowaniu inwestycji oraz zaskarżone pozwolenie na budowę.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

W praktyce najgroźniejsze są zapisy umowne, które mogą być interpretowane na wiele sposobów. Stawia to nabywcę w bardzo trudnej sytuacji, bo deweloper z łatwością może wykorzystać jego niewiedzę (w końcu deweloper sprzedaje wiele mieszkań, a nabywca kupuje jedno na wiele lat). Mitem jest jednak to, że zapisów umowy deweloperskiej nie można negocjować. Z doświadczenia prawników firmy Pewny Lokal wynika, że bardzo wiele niebezpiecznych klauzul, które proponowali deweloperzy udało się wynegocjować na korzyść nabywcy lub po prostu usunąć. Doprecyzowanie zapisów umowy, korzystniejsze prawo do odstąpienia czy lepsze zagwarantowanie naprawy wad i usterek to tylko niektóre z zapisów umownych, które można, a nawet należy zmienić, aby cieszyć się wymarzonym mieszkaniem.

Wyślij umowę deweloperską na adres kontakt@pewnylokal.pl. Pewny Lokal bezpłatnie wyceni analizę oraz przygotuje raport, który pomoże w negocjacjach z deweloperem. Więcej o prawnikach przeczytasz tutaj.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 14 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka