Zamów pomoc prawną

Umowa deweloperska ustawa

Przed 2012 rokiem nabywcy borykali się z wieloma problemami związanymi z nieuczciwymi deweloperami. W poniższym artykule przedstawimy jakie problemy rozwiązuje ustawa deweloperska.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Co wprowadziła ustawa deweloperska?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 29 kwietnia 2012 roku potocznie zwana ustawą deweloperską rozwiązała najistotniejsze problemy nabywców mieszkań.  

Ustawa deweloperska określa między innymi w jaki sposób chronione są wpłaty dokonywane przez nabywców, określa także zasady i tryb zawierania umów deweloperskich. Nakłada na deweloperów wiele obowiązków przedkontraktowych. W ustawie deweloperskiej znajdziemy obligatoryjne elementy ustawy deweloperskiej, a także zasady postępowania ze środkami nabywcy w przypadku upadłości dewelopera.

W jakiej formie zawieramy umowę deweloperską?

Umowa deweloperska pod sankcją nieważności musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Forma notarialna daje nabywcy opiekę notariusza, który sprawdzi, czy umowa zawiera wszystkie obligatoryjne elementy oraz czy umowa nie zawiera zapisów niezgodnych z prawem. Podkreślić jednak należy, że notariusz nie sprawdzi, czy w umowie zawarte są klauzule, które mimo, że są zgodne z prawem, są dla nabywcy niekorzystne. 

Zapisy umowy deweloperskiej

Art 22. ustawy ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego szczegółowo wymienia obligatoryjne zapisy umowy deweloperskiej. Powyższy artykuł nie tworzy jednak katalogu zamkniętego zapisów. Oznacza to, że w umowie mogą pojawić się także inne zapisy, o ile nie są one sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym.

Rachunek powierniczy

Najważniejszym zabezpieczeniem prawa nabywcy jaki stworzyła ustawa deweloperska są rachunki powiernicze. Rachunki powiernicze są obligatoryjne dla deweloperów, którzy sprzedają lokale mieszkalne jeszcze przed pozwoleniem na użytkowanie. 

Ustawa wyróżnia dwa podstawowe typy rachunków powierniczych: otwarty i zamknięty.

Więcej o rachunkach powierniczych możesz przeczytać tutaj.

Czym jest prospekt informacyjny?

Prospekt informacyjny jest integralną częścią umowy deweloperskiej. Oznacza to, że zapisy znajdujące się w nim mają taką samą moc, jak zapisy znajdujące się w umowie deweloperskiej. Deweloper zobowiązany jest do dostarczenia nabywcy przed podpisaniem umowy deweloperskiej prospektu informacyjnego dotyczącego inwestycji. Prospekt informacyjny dzieli się na dwie części ogólną i indywidualną. W dokumencie tym, w części ogólnej  znajdziemy dane identyfikacyjne dewelopera, informację na temat dotychczasowego doświadczenia dewelopera (jakie inwestycje wcześniej zrealizował). W tej części prospektu określone został także harmonogram przedsięwzięcia oraz sposób finansowania inwestycji. W części indywidualnej prospektu informacyjnego znajdują się informacje na temat konkretnego lokalu, tego którego chcemy nabyć. Między innymi powierzchnia oraz cena. 

Więcej o prospekcie informacyjnym znajdziesz tutaj.

Jeżeli chcesz sprawdzić zapisy umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię. 

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka