Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 29 kwietnia 2012 roku potocznie zwana ustawą deweloperską rozwiązała najistotniejsze problemy nabywców mieszkań.
Ustawa deweloperska określa między innymi w jaki sposób chronione są wpłaty dokonywane przez nabywców, określa także zasady i tryb zawierania umów deweloperskich. Nakłada na deweloperów wiele obowiązków przedkontraktowych. W ustawie deweloperskiej znajdziemy obligatoryjne elementy ustawy deweloperskiej, a także zasady postępowania ze środkami nabywcy w przypadku upadłości dewelopera.
Umowa deweloperska pod sankcją nieważności musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Forma notarialna daje nabywcy opiekę notariusza, który sprawdzi, czy umowa zawiera wszystkie obligatoryjne elementy oraz czy umowa nie zawiera zapisów niezgodnych z prawem. Podkreślić jednak należy, że notariusz nie sprawdzi, czy w umowie zawarte są klauzule, które mimo, że są zgodne z prawem, są dla nabywcy niekorzystne.
Art 22. ustawy ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego szczegółowo wymienia obligatoryjne zapisy umowy deweloperskiej. Powyższy artykuł nie tworzy jednak katalogu zamkniętego zapisów. Oznacza to, że w umowie mogą pojawić się także inne zapisy, o ile nie są one sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym.
Najważniejszym zabezpieczeniem prawa nabywcy jaki stworzyła ustawa deweloperska są rachunki powiernicze. Rachunki powiernicze są obligatoryjne dla deweloperów, którzy sprzedają lokale mieszkalne jeszcze przed pozwoleniem na użytkowanie.
Ustawa wyróżnia dwa podstawowe typy rachunków powierniczych: otwarty i zamknięty.
Więcej o rachunkach powierniczych możesz przeczytać tutaj.
Prospekt informacyjny jest integralną częścią umowy deweloperskiej. Oznacza to, że zapisy znajdujące się w nim mają taką samą moc, jak zapisy znajdujące się w umowie deweloperskiej. Deweloper zobowiązany jest do dostarczenia nabywcy przed podpisaniem umowy deweloperskiej prospektu informacyjnego dotyczącego inwestycji. Prospekt informacyjny dzieli się na dwie części ogólną i indywidualną. W dokumencie tym, w części ogólnej znajdziemy dane identyfikacyjne dewelopera, informację na temat dotychczasowego doświadczenia dewelopera (jakie inwestycje wcześniej zrealizował). W tej części prospektu określone został także harmonogram przedsięwzięcia oraz sposób finansowania inwestycji. W części indywidualnej prospektu informacyjnego znajdują się informacje na temat konkretnego lokalu, tego którego chcemy nabyć. Między innymi powierzchnia oraz cena.
Więcej o prospekcie informacyjnym znajdziesz tutaj.
Jeżeli chcesz sprawdzić zapisy umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię.
Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal
Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania
Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!