Porada prawna lub napisz do nas

Umowa deweloperska wzór

W artykule znajdziesz informacje o tym, co powinna zawierać wzorcowa umowa deweloperska.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Porada prawna

Umowa deweloperska checklista

Podpisując umowę deweloperską na rynku pierwotnym, dobrą praktyką jest poproszenie dewelopera od przesłanie nam projektu (lub wzoru tej umowy). Różni deweloperzy posługują się różnymi wzorami, z naszego doświadczenia wynika też, że deweloperzy są skłonni do negocjowania postanowień swoich umów. Jakie elementy powinna jednak zawierać wzorcowa umowa deweloperska (wzorcowa, czyli taka, która nie odbiega od standardów rynkowych i dostatecznie zabezpiecza większość interesów nabywcy)?

Co powinien zawierać wzór umowy deweloperskiej?

Terminy

W umowie deweloperskiej najważniejsze są terminy. Należy mieć świadomość, że termin np. odbioru mieszkania nie musi i nigdy nie jest tożsamy z terminem podpisania „umowy przyrzeczonej” (czyli umowy przenoszącej własność). Więcej na ten temat w naszym artykule.

Terminy płatności rat

Umowa deweloperska jest prawną podstawą płatności przez nabywcę rat za przyszłe mieszkania. To, jaki mechanizm płatności rat będzie określony w umowie deweloperskiej wpłynie na moment, kiedy będziemy musieli przelać deweloperowi pieniądze za mieszkanie. W praktyce deweloperzy stosują dwie formy płatności rat: sztywne terminy (tj. np. „pierwsza rata w wysokości 50 tys. zł musi zostać zapłacona do 31 czerwca”) lub terminy uzależnione od postępu prac na budowie. Ta druga forma jest oczywiście bezpieczniejsza dla nabywcy mieszkania, gdyż w razie jej zastosowania nabywca nie ponosi ryzyka za opóźnienia dewelopera z inwestycją.

Opis mieszkania

Wzorcowa umowa deweloperska powinna też oczywiście precyzyjnie opisywać mieszkanie lub dom. Dobrą praktyką jest wyszczególnienie wszystkich „izb” wchodzących w skład mieszkania (np. 2 pokoje, kuchnia, łazienka). Koniecznie w umowie musi być podany całkowity metraż mieszkania oraz wskazane jego przynależności (dobrą praktyką jest też wskazanie metrażu przynależności).

Załączniki

Obowiązkowym załącznikiem do umowy deweloperskiej jest tzw. prospekt informacyjny. Częścią prospektu (a tym samym także załącznikiem do umowy) jest standard wykończenia mieszkania (opisujący jego główne elementy techniczne) oraz rzut projektowy mieszkania.

Postanowienia o odbiorze technicznym

Każda wzorcowa umowa deweloperska powinna zawierać postanowienia o odbiorze technicznym mieszkania. Umowa powinna więc precyzować do jakiej daty nastąpi odbiór oraz jaka będzie procedura poinformowania nabywcy o odbiorze.

Sankcje za opóźnienia

Umowa deweloperska zwykle stanowi, jakie kary/sankcje/odsetki spotkają zarówno nabywcę jak i dewelopera w razie nieprzestrzegania przez nich terminów wynikających z umowy. Standardem jest obowiązek płatności przez nabywcę odsetek ustawowych (wyliczanych od już wpłaconych rat) za opóźnienia w płatności rat za każdy dzień opóźnienia. Dobrą praktyką jest też wprowadzenie odsetek lub kar umownych dla dewelopera za opóźnienia z terminem udostępnienia nabywcy mieszkania do odbioru lub z terminem podpisania umowy przenoszącej własność (odsetki/kary umowne powinny być wyliczane za każdy dzień opóźnienia, a podstawą ich wyliczenia powinna być kwota umowy).

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Skontaktuj się z nami: 797 014 014.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 30 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka