Zamów pomoc prawną

Umowa deweloperska z deweloperem

W artykule opisujemy czym jest umowa deweloperska. Wskazujemy jak najlepiej zabezpieczyć się przed kupnem lokalu.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Co to jest umowa deweloperska?

Podpisując umowę z deweloperem prawie zawsze będziemy mieć do czynienia z “umową deweloperską” w formie aktu notarialnego. Integralną częścią takiej umowy będzie też prospekt informacyjny. Jest to ustawowo określona tabelka, w której deweloper przedstawia wszystkie najważniejsze informacje na temat oferowanej inwestycji oraz swoje dane kontaktowe (więcej o prospekcie informacyjnym przeczytasz w naszym artykule klikając TUTAJ). 

W umowie deweloperskiej znajduje się zobowiązanie do wybudowania lokalu o określonym metrażu oraz przeniesienia prawa własności na nabywcę w oznaczonym terminie. Umowa precyzuje też wszystkie niezbędne informacje potrzebne przy nabyciu mieszkania takie jak: numer konta bankowego, harmonogram płatności, wniosek wieczystoksięgowy czy też termin przeniesienia własności i wiele innych.

Jakie są zalety umowy deweloperskiej?

Umowa deweloperska jest zawsze podpisywana na podstawie tzw. ustawy deweloperskiej (o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). Dzięki temu nabywca zyskuje wiele zabezpieczeń przed nieuczciwym zachowaniem dewelopera. 

W umowie sprecyzowana jest procedura odbioru dzięki której nabywca może wskazać i zobowiązać dewelopera do naprawy usterek powstałych w czasie budowy inwestycji. Jeżeli deweloper ukrył przed nami jakieś informacje lub nie przedstawił wszystkich dokumentów, możemy skorzystać z ustawowego prawa do odstąpienia. Innym zabezpieczeniem jest rachunek powierniczy. Rachunek powierniczy to odrębne konto w banku, gdzie trafiają pieniądze na zakup mieszkania. Deweloper ma do nich dostęp dopiero po ukończeniu danego etapu inwestycji. 

Mimo lepszego zabezpieczenia interesów nabywcy w umowie deweloperskiej, należy zwrócić uwagę na szczegółowe zapisy i klauzule proponowane przez dewelopera. Z doświadczenia firmy Pewny Lokal wynika, że bardzo często deweloperzy starają się ominąć ustawę deweloperską i wprowadzić mniej korzystne zapisy dla nabywcy lokalu. Najlepiej przed podpisaniem umowy przesłać jej projekt do prawnika.

Czym różni się umowa deweloperska od umowy przedwstępnej?

Podpisując umowę z deweloperem powinniśmy zwrócić uwagę czy jest to umowa deweloperska czy umowa przedwstępna. Z naszego doświadczenia wynika, że deweloperzy często oferują podpisanie umowy przedwstępnej, a nie deweloperskiej. Tłumaczą, że umowa deweloperska jest umową przedwstępną i nie ma między nimi dużej różnicy. Jest to nieprawda, bo obie formy pod wieloma względami różnią się między sobą. Umowa deweloperska jest zawsze podpisywana w formie aktu notarialnego, zawiera ustawowe zabezpieczenia takie jak wspomniany już rachunek powierniczy czy też umowne prawo do odstąpienia. 

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy przesłany dokument stanowi umowę deweloperską, lepiej skontaktować się z prawnikiem i potwierdzić co dokładnie podpisujemy. Prawnicy firmy Pewny Lokal wykonują wiele analiz umów deweloperskich i przedwstępnych. Wyślij umowę na kontakt@pewnylokal.pl, a my bezpłatnie wycenimy i pomożemy nabyć lokal w najbezpieczniejszy dla Ciebie sposób.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka