Dowiedz się więcej!

Umowa przedwstępna mieszkanie

Pragniesz kupić mieszkanie, ale oczekujesz jeszcze na realizację kredytu, który Ci to umożliwi i chcesz mieć pewność, że wybrane mieszkanie trafi do Ciebie?
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

W takiej sytuacji możesz zawrzeć umowę przedwstępną ze sprzedającym, która na pewien czas zastąpi podpisanie aktu notarialnego. Bank, w którym będziesz zaciągał kredyt również może od Ciebie wymagać tego dokumentu, w celu potwierdzenia twoich możliwości na zakup mieszkania. W umowie tej obie strony zobowiązują się do podpisania ostatecznego dokumentu, który sprawi, iż nabywca stanie się pełnoprawnym właścicielem mieszkania.

Jakie najważniejsze elementy powinna zawierać umowa przedwstępna? - Jaki jest jej koszt?

Na umowie przedwstępnej powinny znajdować się takie elementy jak: przedmiot i cena sprzedaży, termin w jakim zostanie zawarta umowa przyrzeczona, termin i sposób płatności zaliczki/zadatku, dane sprzedającego oraz nabywcy, ale także wszystkie inne postanowienia, które znajdą się na umowie ostatecznej.

Jeśli umowy nie zawieramy w formie aktu notarialnego to nie musimy ponosić żadnych dodatkowy kosztów, jednakże, jeśli decydujemy się na umowę z podpisem notarialnie poświadczonym, wówczas możemy spodziewać się kosztów wynoszących ok 100 zł brutto. Dodatkowo musimy doliczyć koszty taksy za podpis, które wynoszą 24,60 zł brutto za jeden.

Jeżeli umowa przedwstępna będzie w formie aktu notarialnego wówczas notariusz za jej poświadczenie i sporządzenie pobiera taksę notarialną, której koszt będzie zależał od wartości nieruchomości. Doliczamy także opłatę za wniosek wieczystoksięgowy o ujawnienie roszczenia, opłatę sądową oraz opłatę za wypisy aktu notarialnego.

Umowa przedwstępna bez notariusza?

Pomimo tego, iż umowa przedwstępna zawarta bez notariusza jest ważną umową, to i tak nie zabezpiecza stron tak bardzo jak umowa w formie aktu notarialnego. Jeśli pojawi się taka sytuacja, iż sprzedawca nie będzie chciał wywiązać się ze sprzedaży mieszkania, mając samą umowę przedwstępną bez notariusza, nie będziemy mogli w sądzie wywalczyć zmiany jego postępowania. Jednakże będziemy mogli wnioskować o odszkodowanie w związku ze zwrotem kosztów związanych z umową przyrzeczoną. Takie odszkodowanie niestety nie będzie zbyt wysokie.

Umowa przedwstępna u notariusza pozwala zabezpieczyć proces sprzedaży tak, aby nieruchomość trafiła do kupującego. Umowa ta także umożliwia zmuszenie w sądzie sprzedającego do zawarcia umowy przyrzeczonej.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka