Zamów pomoc prawną

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania forma

Akt notarialny czy zwykła forma pisemna? Jaką wybrać formę podpisując umowę przedwstępną?
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Spis treści:

1. Co to jest umowa przedwstępna?
2. Umowa przedwstępna najważniejsze elementy
3. Umowa przedwstępna forma

1. Co to jest umowa przedwstępna?

Zanim nabywca zdecyduje się na podpisanie aktu notarialnego może podpisać umowę przedwstępną. Umowa przedwstępna pozwala “zastanowić się” nad ostateczną decyzją dotyczącą kupna, względnie zarezerwować lokal celem dokończenia formalności związanych z kredytem w banki. Umowa przedwstępna to unormowana w kodeksie cywilnym forma umowy wstępnej między stronami zainteresowanymi daną transakcją. Zawiera podstawowe ustalenia dokonane przez strony. W umowie przedwstępnej sprzedaży nieruchomości znajdzie się więc informacja o przedmiocie umowy (np.: lokal mieszkalny oraz przynależny do niego garaż, dom wraz z działką itp.), oznaczenie istotnych cech (np. metraż, liczba izb, informacje o hipotece), data sporządzenia umowy oraz data zawarcia umowy przyrzeczonej, cena oraz wysokość zaliczki/zadatku i oczywiście podpisy stron. Umowa powinna więc zawierać istotne ustalenia stron odnośnie do przyszłej transakcji.

2. Umowa przedwstępna najważniejsze elementy

Dla stron umowa przedwstępna ma bardzo istotne znaczenie. Najlepiej już na początku dokładnie określić wszystkie najważniejsze informacje, aby przy podpisywaniu umowy końcowej nie pojawiły się żadne wątpliwości. Najważniejsze będzie dokładnie określenie przedmiotu umowy (tj. opis lokalu, powierzchnia lokalu, informacje o przynależnościach, ewentualnie załączenie rzutów). Ważne jest sprecyzowanie harmonogramu płatności. Podpisując umowę najczęściej sprzedający będzie chciał pobrać niewielką kwotę tytułem zaliczki albo zadatku. Rekomendujemy, aby pierwsza płatność na konto sprzedającego nie przekraczała 10 proc. ceny nieruchomości. Dobrze również przeprowadzić audyt stanu technicznego lokalu jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej (np. przy pomocy inżyniera firmy Pewny Lokal).

3. Umowa przedwstępna forma

Umowa przedwstępna jest co do zasady bardzo elastycznym dokumentem. Świadczy o tym bardzo ogólna regulacja w kodeksie cywilnym. Odnośnie do formy, to można ją podpisać w zwykłej formie pisemnej, albo w formie aktu notarialnego. Prawnicy firmy Pewny Lokal rekomendują, aby każdą umowę przedwstępną na zakup nieruchomości podpisywać w formie aktu notarialnego. Co prawda oznacza to dodatkowe koszty związane z wizytą u notariusza i koniecznością zapłaty tzw. taksy notarialnej, ale zarówno z punktu widzenia nabywcy, jak i sprzedającego będzie to korzystne rozwiązanie, które zabezpieczy interesy stron. W przypadku niewywiązania się z umowy w formie aktu notarialnego przez jedną ze stron, druga może domagać się wykonania jej przez sąd. Dodatkowo notariusz “zaopiekuje” się aktem notarialnym: zakomunikuje stronom o prawach i obowiązkach wynikających z podpisania umowy.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka