Dowiedz się więcej!

Umowa przedwstępna u notariusza

Najważniejsze podczas podpisywania umowy przedwstępnej jest to, iż rozróżniamy dwa rodzaje umów: cywilnoprawne i w formie aktu notarialnego.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Umowa przedwstępna u notariusza

Pierwszą z nich charakteryzuje to, iż co uzgodnią strony umowy, wówczas będzie postanowione, wpisane do niej i zaakceptowane. W przypadku tej formy umowy obowiązuje większa swoboda, ale oczywiście postanowienia nie mogą łamać prawa. Natomiast w przypadku umowy w formie aktu notarialnego, podczas spisywania oświadczeń stron, towarzyszy im notariusz, który zapisuje postanowienia i podpisuje umowę. Strony umowy otrzymują wypisy aktu notarialnego, nie jego oryginał. Podstawową i najistotniejszą różnicą między tymi rodzajami umów jest to, że gdyby doszło do jakichś komplikacji w trakcie realizacji postanowień, to strony mogą w umowie cywilnoprawnej żądać tylko odszkodowania, chyba że wyznaczone są kary za brak przestrzegania umowy. W przypadku podpisania umowy w formie aktu notarialnego, strony oprócz uprawnień (odszkodowania, kar), które wynikają z umowy cywilnoprawnej, mogą żądać w sądzie wykonania umowy.

Zadania notariusza – umowa w formie aktu notarialnego

Forma aktu notarialnego jest zawsze znacznie bezpieczniejsza, wymusza ona także konstrukcje samej umowy, gdyż musi zostać opisana cała nieruchomość. Notariusz wypisuje każdy element księgi wieczystej, każdego działu. Notariusz dba o to, aby w takiej umowie nie znalazły się klauzule, które są niezgodne z prawem.

Należy także podkreślić to, że notariusz nie jest od tego, aby sprawdzać, czy dane zapisy są dla nas korzystne, czy nie. Notariusz weryfikuje natomiast, czy zapisy są zgodne z prawem, czy nie. Korzystność zapisów to inna kwestia, gdyż może być tak, iż zapisy które są zgodne z prawem, okażą się niezbyt dobre dla nas samych.

Jakie koszty związane są z danym rodzajem umowy? Jeżeli podpisujemy umowę w formie cywilnoprawnej, nie ponosimy żadnych kosztów, natomiast jeżeli podpisujemy w formie aktu notarialnego, to musimy liczyć się z tym, że notariusz będzie oczekiwał wynagrodzenia za swoją pracę.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka